Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Całą naprzód na Dąbiu [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 10 listopada 2016 r. 16:37
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:20
Całą naprzód na Dąbiu [GALERIA, FILM]
 

Prędkość, zwrotność, działania alarmów i różnych podsystemów dwóch tramwajów wodnych sprawdzano w czwartek (10 listopada) na jeziorze Dąbie. Jednostki – „Agboville” i „Kong” – wyprodukowała stocznia Damen Shipyards Koźle. Będą kursować w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej).

Tramwaje płynęły z Kędzierzyna-Koźla Odrą na barce. Do Szczecina dotarły w minioną niedzielę. Każdy może zabrać na pokład do 130 pasażerów. Ma 18 m długości, ok. 6 m szerokości, ponad 5 m wysokości i waży 42 tony. Kontrakt przewiduje budowę przez Damen Shipyards Koźle 16 takich jednostek. Sześć ma trafić do Afryki jeszcze w tym roku, a pozostałe 10 – do końca marca 2017.

Pierwsze dwa tramwaje testowano w czwartek na jeziorze Dąbie. W próbach technicznych brali udział m.in. przedstawiciele producenta i armatora.

 

– Jednym z najważniejszych sprawdzanych parametrów jest prędkość statku – wyjaśnia Jacek Małek, prezes Damen Shipyards Koźle. – Podczas godzinnej próby płynie całą naprzód. Pierwszy osiągnął prędkość 9,2 węzła.

To nawet więcej, niż przewiduje kontrakt (8 węzłów).

Po uzyskaniu certyfikatów tramwaje trafią barkę, którą popłyną do Hamburga. Stamtąd zabierze je do Abidżanu statek handlowy. (ek)

Fot. i film Dariusz Gorajski

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Miś na Miarę
2016-11-11 19:25:47
Do SromotnikBezwstydny To nie są stateczki wyklepane u nas dla Koźla. To są proste stateczki wyklepane w stoczni w Koźlu dla Afryki. Na Dąbiu tylko sobie popróbują pływanie zanim dotrą do Abidjanu. U nas nie potrafią takich wyklepać. Są za mądrzy.
p.
2016-11-10 20:21:23
mamy chyba najpiękniej połozone miasto... Z Wałow Chrobrego wycieczki na całe Miedzyodrze, do Dabia, nad morze.... Gdybysmy mieli takie tramwaje....kolejki stałyby cała noc za biletami... Floating.....ale nie Garden
SromotnikBezwstydny
2016-11-10 18:17:30
Wreszcie...STOCZNIA Szczecin spusciła z pochylni Vulkan dwa piękne tramwaje wodne... Szkoda.że popłyną do KOŻLA... Nawet spore te okręty, zmieściły się na Jez.Dąbskim... Chwała budowniczym! No i HOLDING wraz z posłami i ministrem mórz i oceanów wreszcie odnieśli sukces w odtworzeniu przemysłu stoczniowego w Szczecinie.
obserwator
2016-11-10 16:59:21
A ja już myślałem ,że te stateczki będą kursowały na trasie miedzy Wałami Chrobrego a Łasztownią i będą dowozić klientów do restauracji w Starej Rzeżni i na imprezy kulturalne w tym centrum kultury.Tyle się o tym pisze w Kurierze jakby tak miało rzeczywiście być.To już druga wzmianka o tych barkach w przeciągu kilku dni. Proponuję aby te stateczki zastąpiły planowany most przez Odrę na ŁASZTOWNIE - kierunek STARA RZEŻNIA.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA