Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

By jeździło się bezpieczniej

Data publikacji: 13 lipca 2016 r. 15:55
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:09
By jeździło się bezpieczniej
Na ul. Wiosennej powstają też ścieżki rowerowe. Fot. Szymon WASILEWSKI  

Podczas remontu ul. Wiosennej w Szczecinie budowane są także drogi dla rowerów. Miasto zachęca do korzystania z jednośladu, ale czy robi wszystko, aby było to bezpieczne? 

Remontowany jest odcinek ul. Wiosennej od ul. Struga do przejazdu kolejowego. Dalszy fragment, od przejazdu do ul. Gryfińskiej ma być odświeżony w latach 2016/2017. Na razie prace trwają na 570-metrowym odcinku. Koszt obecnej przebudowy ul. Wiosennej wyniesie prawie 7,6 mln zł brutto. Prace mają się zakończyć do 22 września. Tutaj, poza modernizacją jezdni i nawierzchni, powstają też po obu stronach chodniki, oświetlenie i ścieżki rowerowe. Wykonane fragmenty tych ostatnich są już widoczne. Co da ten odcinek kierującym jednośladami?

Droga rowerowa na ul. Wiosennej będzie głównym połączeniem Dąbia z osiedlami Słonecznym i Majowym dla użytkowników dwóch kółek. I jedynym bezpiecznym, bo o jeździe rowerem ul. Pomorską lub Gryfińską nie można tego powiedzieć. Poza tym Wiosenna zostanie połączona ze ścieżkami wybudowanymi już w okolicy ul. Struga. Te pozwalają przejechać na osiedle Słoneczne (bezpośrednio na ul. Jasną). Być może niedługo powstanie droga rowerowa na ul. Łubinowej, gdzie planowana jest budowa chodnika, a projekt ma uwzględnić także możliwość poprowadzenia drogi dla jednośladów. Ta byłaby kontynuacją ścieżek przy Struga oraz stanowiłaby bezpieczny przejazd wzdłuż głównej jezdni rozdzielającej osiedla Majowe i Słoneczne. Ścieżka wzdłuż ul. Wiosennej znacznie skróci drogę do Dąbia. Co prawda jadąc jednośladem od ul. Gryfińskiej do centrum Dąbia, a także znajdujących się na jego terenie ścieżek, trzeba będzie sobie „jakoś" poradzić, ale do pokonania zostanie stosunkowo krótki odcinek. Drogi dla jednośladów na Struga, Wiosennej i ewentualna dalsza rozbudowa tutejszej infrastruktury ważna jest także w kontekście planowanego już na sierpień uruchomienia wypożyczalni roweru miejskiego. Ul. Struga, i jej okolice, będą jedną z głównych osi Bike_S na prawobrzeżu. To oznacza, że rowerem będzie mógł tu jeździć praktycznie każdy, a nie każdy wie, jak robić to poprawnie i bezpiecznie, kiedy do dyspozycji nie ma żadnej drogi rowerowej. ©℗

Tekst i fot. Szymon WASILEWSKI

 

Na zdjęciu: Na ul. Wiosennej powstają też ścieżki rowerowe. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rowerzysta sprzed lat
2016-07-13 20:12:06
Przywrócić egzamin na kartę rowerową i motorowerową ich miejsce jest na ulicy , a nie wydawać miliardy w skali miasta na cyklistów , a mosty na Odrze się walą !!! To jest problem !!
Honorat
2016-07-13 18:26:57
Przy Łubinowej ma powstać droga rowerowa i chodnik - a co z budową drugiej nitki ulicy Łubinowej? I co z realizacją inwestycji z budżetu obywatelskiego - przebudową skrzyżowania ulic Łubinowej, Nałkowskiej, Handlowej i Przelotowej? Niedługo ogłoszone zostaną propozycje na rok 2017, a zwycięski projekt z 2016 zaginął w odmętach biurokratycznej indolencji.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA