czwartek, 21 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Butelkomaty w Szczecinie? Tak, ale…

Butelkomaty w Szczecinie? Tak, ale…

Butelkomaty w Szczecinie? Tak, ale…
Data publikacji: 2019-06-17 07:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:42
Wywietleń: 1883 395953

W nieco ponad tydzień dwa tysiące szczecinian podpisało petycję do prezydenta miasta w sprawie ustawienia na osiedlach butelkomatów – automatów przyjmujących zużyte butelki. Inicjatorami pomysłu są społecznicy – Pogoń Plastik i Nowy Szczecin. O tej propozycji dyskutowali ostatnio miejscy radni z Komisji ds. Inicjatyw Społecznych, zdaniem których na problem trzeba spojrzeć szerzej. Ich stanowisko: trzy butelkomaty w mieście, program w szkołach i placówkach kultury aktywizujący do segregacji odpadów oraz petycja Rady Miasta do rządu o rozwiązania systemowe.

Inicjatorzy petycji proponują, by miasto wdrożyło pilotażowy program zachęcający mieszkańców do segregacji odpadów. Na każdym z 37 osiedli stanąłby automat przyjmujący zużyte butelki – szklane oraz plastikowe, a także puszki. Za ich odpowiednią liczbę każdy mieszkaniec otrzymałby gratyfikację zachęcającą do dalszej ekologii – np. bilet na komunikację miejską czy darmowe minuty na rower miejski. Tematem zajęła się Komisja ds. Inicjatyw Społecznych Rady Miasta. Dyskusja rozpoczęła się obiecująco, bo od zmian w zwyczajach radnych. Zamiast wody w plastikowych butelkach stanęła szklana karafka z kranówką i papierowe kubki.

– Przez sam Urząd Miasta rocznie produkowana jest tona plastiku – mówił Przemysław Słowik, wiceprzewodniczący komisji. – W łatwy sposób możemy ją zlikwidować. Bo ta tona plastiku to kubeczki i butelki jednorazowe używane na posiedzeniach komisji czy w sali sesyjnej i w całym urzędzie. Wprowadzamy w komisji naszą wodę szczecińską, ZWiK zapewnia, że jest zdatna do picia. Jako samorząd powinniśmy dawać dobry przykład.

W Polsce zużywa się ponad 11 mln ton opakowań z tworzyw sztucznych. Do ich segregacji i ekologicznego myślenia ma zachęcić szczecinian właśnie projekt zakładający wprowadzenie, wzorem Krakowa i Warszawy, butelkomatów. Koszt maszyny to 25-60 tys. zł (jeśli przyjmuje również butelki szklane) i 25-30 tys. zł (plastik i puszki).

Radni dopytywali, czy miasto rozważa taki zakup. Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta, mówił, że rozumiejąc ideę i szanując inicjatywę, zachęcałby do tego, by energię przekierować na inne obszary.

– Jeżeli rzeczywiście mielibyśmy nagradzać ludzi za to, że butelka PET czy puszka trafi do takiej maszyny, następnym krokiem powinno być to, że powinniśmy nagradzać wszystkich za wrzucanie papierków do kosza – powiedział. – Ta metoda nie zmieni sytuacji. Jeżeli nie przeniesiemy ciężaru odpowiedzialności na producentów opakowań, a jednocześnie nie będziemy zmieniać swoich przyzwyczajeń w zakresie ograniczania spożywania tego, co jest opakowane, to będziemy mówić o czymś, co jest namiastką, a nie prawdziwym krokiem w kierunku rozwiązania problemu. Chciałbym, abyśmy wspólnie jako samorząd i organizacje pozarządowe zaczęli wywierać większy nacisk na decydentów, by w końcu przestali chronić olbrzymie koncerny odpowiedzialne za wprowadzanie milionów ton opakowań na rynek, żebyśmy działali systemowo. Ten jeden, dwa czy pięć butelkomatów niczego nie zmienią. W Szczecinie jest kilkadziesiąt tysięcy pojemników do zbierania odpadów z tworzyw sztucznych. Pytanie co jeszcze można zrobić, aby nacisk na edukację, kreowanie nawyków, postępowanie z odpadami wzmocnić. Szybko wykształciliśmy w sobie nawyk konsumpcji, która jest podstawą wytwarzania odpadów, być może teraz powinniśmy kierować się w stronę edukowania, pytanie czy za nagrodą. Czy wszystko musi być oparte na zachowaniu warunkowanym nagradzaniem za postępowanie, które powinno być elementem kośćca człowieka.

Radni długo dyskutowali o problemie. Jedni przyznawali, że być może w systemie nagradzania za wrzucenie butelki do maszyny jest jakiś paradoks, ale butelkomaty mogłyby wpłynąć na ekologiczną świadomość mieszkańców. Choć w Polsce nie ma systemu kaucji, samorząd, nie czekając na systemowe rozwiązania, może wprowadzać swoje dobre praktyki. Przy jednoczesnej presji na rządzących. Inni mieli wątpliwości, czy butelkomaty nie będą tylko spektakularnym gadżetem, który w skali potrzeb niczego nie rozwiąże. To demobilizacja odpowiedzialności producentów odpadów i przerzucanie kosztów na mieszkańców.

– Nasz pomysł też jest pomysłem systemowym – mówił Igor Podeszwik z Nowego Szczecina. – Trzeba od czegoś zacząć, dlatego program ma charakter pilotażowy. Reakcje społeczne są bardzo pozytywne. Jeżeli mieszkańcy wyrażają tak pozytywną opinię, to tylko przyklasnąć, bo to oznacza, że chcą segregować odpady. Wprowadźmy w końcu jakieś innowacyjne rozwiązanie. Zyskiem będzie też czyste miasto i porządek, wszystkim nam się to opłaci. Urząd powinien dać zielone światło, a radni wspierać inicjatywę.

Radni uznali, że kompromisem będą trzy butelkomaty, program w szkołach i instytucjach kultury aktywizujący do segregacji odpadów oraz petycja Rady Miasta do rządu w sprawie rozwiązań systemowych. Inicjatorzy pomysłu nie kryją rozczarowania i czekają, by ich petycją zajął się prezydent.

Anna Gniazdowska

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

no cóż
Rośnie nam nowy POLITYK OD ZAMIATANIA ULIC
2019-06-17 17:32:21
I.
Idiotyczna inicjatywa. J E D E N ! automat do butelek na osiedlu? Ktoś przy zdrowych zmysłach widzi, jak koło takiego urządzenia gromadzą się tłumy ludzi oddających tam opakowania? Naprawdę? Za zniżkę na bilet do kina czy na tramwaj??? Jedynym wyjściem z takiej patowej sytuacji jest kaucjonowane wszelkiego rodzaju opakowań - butelek plastikowych, puszek, butelek szklanych bez okazywania paragonu . Tak działają te automaty w np. Szwecji, Norwegii, Czechach. Skoro te same sieci handlowe tam są w stanie to robić, to niech nikt nam nie wmawia, ze to są koszty i nie da się tego zrobić. Da się, a nawet należy to zrobić, wystarczy kilka zdań przemyślanych w stosownej ustawie. A kaucja za opakowanie powinna być na tyle wysoka, by kupującemu opłacało się ją zwrócić w automacie, a nie wywalać do śmieci. Swojego czasu miałam opakowania po środkach ochrony roślin, uzbieralo się tego trochę, i przy okazji chcieliśmy oddać to do utylizacji w sklepie ogrodniczym, duża sieciówka. Nie żądano paragonu ale pani w informacji powiedziała, że za zwrot jednej butelki po środku chwastobójczym mogę dostać zwrot kaucji. Całe 20 groszy!!! Ale najpierw ona wypisze mi kwitek, z którym mam udać się do kasy. A przy kasie kolejka jak na wyciąg narciarski. Ilu osobom zechce się stać w kolejce po 20 groszy? Ile osób po takim doświadczeniu po prostu wywali je do kubła na śmieci? Jak znam naszych ustawodawców, to znowu wymyślą sposób podobny do opłat za foliowe torebki.
2019-06-17 13:42:55
artemor
Popieram "szkło" w kurierzy sami pis aliści, że 50% butelek po piwie nie wraca do sklepów przez brak paragonu, bez niego sklep bierze butelki po 30 35 gr, a skup po 5. Do roboty PISdzielce
2019-06-17 11:54:30
Propaganda
Zarówno cały ten krzykacz Igor Podeszwik jak i stojący po przeciwnej stronie "barykady" Paweł Adamczyk są totalnie oderwani od rzeczywistości. Do żadnego z nich nie dociera pełny obraz rzeczywistości, a tyło wygodnie dobrane jej wycinki inne dla każdego z tych propagandzistów. "Nasz pomysł też jest pomysłem systemowym – mówił Igor Podeszwik z Nowego Szczecina." prawda jest taka, że nie jest to żaden pomysł systemowy. Takich butelkomatów musiałoby stanąć w Szczecinie kilkaset, a nie kilka sztuk. Miasta nie stać na taki wydatek. Igorek powinien napisać petycję do SEJMU lub RZĄDU RP, a nie do rady miasta. Podobnie cały ten dyrektorek Adamowicz, który poza trwonieniem tysięcy złotych na plastikowe butelki dla urzędników i niekonstruktywną krytyką nie kiwną w tej sprawie palcem. Jako urzędnik też ma prawo składać wnioski do SEJMU RP oraz do RZĄDU RP zmian ustawowych, czego podobnie jak cały tej Igorek nie uczynił.. Dlatego obaj są siebie warci mimo, że stoją po przeciwnych stronach barykady...
2019-06-17 11:28:20
szkło
Może zróbcie porządek z tym aby w każdym sklepie można było oddać szklane butelki bez paragonów i innych głupot.
2019-06-17 11:10:41
gg
kiepomaty dla smierdzieli trucicieli przystankowych i ulicznych,wczoraj jeden sebix nawet palił stojac przy otwartych drzwiach w swingu... patusy
2019-06-17 11:06:02
Dajdyche
Adamczyk weź się za robotę w podstawówce taki pilny i wzorowy byles...
2019-06-17 10:32:15
Anonim
Pomysł dobry aczkolwiek nie jeżdżę autobusami ani tramwajami ,z roweru miejskiego też nie korzystam mam własny, więc można by jeszcze pomyśleć o jakiejś innej bonifikacie 😉😁
2019-06-17 10:25:09
Dobra dobra
Ale to kosztuje i to niemałe pieniądze - dlaczego to miasto czyli my mieszkańcy mamy ponosić koszty zbiórki butelek na których zarabiają firmy? Potrzebna jest ustawa ogólnopolska bo inaczej nic z tego nie będzie.
2019-06-17 10:18:27
Włącz myślenie
W Norwegii można zwracać prawie każdą butelkę. Lepiej, żeby butelki leżały w lasach niż zwrócić bezdomnemu, dzieciakom lub zwykłym ludziom kilka złotych. Żenujące, to nie jest nagradzanie za wyrzucanie. I wiele by to zmieniło. Opłaty za śmieci wzrastają, tyle potraficie zrobić.
2019-06-17 09:56:06
artemor
Ďobrze gość powiedział (Nacisk Na sprzedawców )zróbcie jak w Niemczech automat od razu wydaje paragon na zakupy ,albo wymianę na gotówkę.
2019-06-17 09:49:22
gg
na kiepy automaty bylyb lepsze, smierdzieli trujacych siebie i innych biernienie brakuje
2019-06-17 09:33:37
gg
na kiepy automaty bylyb lepsze, smierdzieli trujacych siebie i innych biernienie brakuje
2019-06-17 09:30:07
Kk
Uczniowie za darmo emeryci za darmo a im szkoda biletow za zużyte puste butelki szkoda w innych miastach mozna a w Szczecinie nie można
2019-06-17 09:17:45
bart
Inicjatywa zacna, ale obawiam się, że z automatów będą korzystać głównie ci, którzy dzisiaj wyrzucają butelki do dedykowanych pojemników. Ci, którzy tego nie robili, dalej będą wyrzucać gdzie popadnie.
2019-06-17 08:27:06
olo
w Niemczech dziala od lat a w Bolandzie nie da sie ... typy takie jak Adamczyk to zakala Szczecina
2019-06-17 08:06:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie