poniedziałek, 06 lipca 2020.
Strona główna > Świat > PE poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek

PE poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek

PE poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek
Data publikacji: 2019-03-27 22:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 10:44
Wywietleń: 932 382967

Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu. Zakaz ma wejść w życie w 2021 roku.

Wstępne porozumienie zawarte między PE i Radą w sprawie projektu dyrektywy UE poparło 560 posłów, 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z nowymi przepisami do 2021 roku zakazem sprzedaży w UE objęte zostaną produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego, w tym sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich. Tworzywa sztuczne z powodu powolnego tempa rozkładu gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach, w UE i na świecie. Pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach zwierząt morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, a także ryby i skorupiaki, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka.

(pap)

Fot. pixabay

Komentarze

Problemem
jest zasobność konsumentów i wymogi sanitarno-epidemiologiczne. Przeciętny Polak konsumuje mniej tworzyw sztucznych niż obywatel bogatego kraju w UE, zresztą inne jest też podejście do tworzyw - u nas często jednorazowa torba foliowa dostaje "drugie życie" i jest wykorzystywana powtórnie, czasem kilka razy, za granica tak zazwyczaj już nie jest - torba foliowa staje się natychmiast po przyniesieniu do domu np zakupów odpadem/śmieciem wkładanym do worka na śmieci specjalnie zakupionego w tym celu (bo ich koszt stanowi zaledwie drobny fragment zarobków i jest niewspółmiernie niższy do tego co trzeba zapłacić np w Polsce). Relatywnie wysokie zarobki przy niższych cenach (tak, tak, pudelka plastikowe w Polsce są u nas droższe niż w bogatym państwie UE) powodują że po prostu zużywamy mniej tworzyw sztucznych. To także kwestia zbierania odpadów - np dlaczego w Polsce nie przy centrach handlowych i dużych sklepach pojemników na tworzywa sztuczne, papier, szkło? Często łapie się na tym że nie mogę połączyć zakupów z oddaniem do recyklingu opakowań takich jak PET - w Europie Zachodniej właśnie przy sklepach stoją pojemniki śmieciami do recyklingu. Kolejna sprawa jest kaucja zwrotna za opakowania plastikowe - kiedy w końcu w Polsce pojawi się taka kaucja na butelki PET? Słusznie zauważa Quistorp - z czego robić opakowania? Z papieru nie bo papier to drzewa a drzew ścinać nie wolno...
2019-03-28 11:04:18
Quistorp
Na tani poklask! Coś robimy. A obudowy sprzętu rtv, telewizorów, części do samolotów, motoryzacji itd, itp nie należy robić np, z drewna lipowego, albo z papirusu?
2019-03-28 08:49:06

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie