Wystarczył miesiąc, by obrócić go niemal w całości w gruzowisko. I to już jego resztek murów ostatnie chwile. Mowa o znikających w szybkim tempie kawałek po kawałku z dotychczasowego krajobrazu szczecińskiego śródmieścia zabudowaniach przy ul. Edmunda Bałuki 14 (dawniej Obrońców Stalingradu), w których niegdyś funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 54 im. Janusza Korczaka, zwana Maciusiem. Opustoszałe po jej likwidacji stały tak ponad siedem lat. Teraz kończy się nieuchronnie kolejny z okresów w historii tego miejsca. Niebawem zacznie się następny.
Prace rozbiórkowe ruszyły tam w styczniu. Buldożery zaczęły wyburzenia od znajdującej się na tyłach pustostanu, od strony dawnego szkolnego boiska, sali gimnastycznej. Od początku lutego do tej pory w zwały gruzu zdążyło zamienić się skrzydło frontowe budynku. A z końcem minionego tygodnia spychacz skruszył większość bocznego skrzydła, które przylegało do przedwojennej kamienicy przy ul. Edmunda Bałułki 13 (aktualnie też pustostanu, sprzedanego w pakiecie ze znajdującą się po sąsiedzku kolejną zrujnowaną kamienicą o statusie zabytku przy ul. Edmunda Bałuki 12 - obie nieruchomości mają też od niedawna nowego prywatnego właściciela, który przymierza się do ich przebudów i kapitalnych remontów). W poniedziałek przechodnie mogli już tylko „podziwiać" wśród rumowiska niewielki fragment łącznika z klatką schodową i pomieszczeń na tyłach.
Czyszczenie parceli po dawnym Maciusiu pod nową zabudowę przez nowego właściciela, którym w wyniku przetargu w maju ub.r. jest Mak Bud Holding SA, zaplanowane jest do końca kwietnia.
Przypomnijmy, że ten teren w części śródmiejskiego kwartału 21 przeznaczony jest – wedle zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – pod wielofunkcyjną śródmiejską zabudowę usługową, usługowo-mieszkaniową z przewagą usług. Mak Dom Holding SA na zagospodarowanie działek o łącznej powierzchni prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych, za które zapłacił 8,5 mln zł, ma cztery lata od daty zawarcia umowy ich sprzedaży.
Zgodnie z zaprezentowaną na etapie pisemnego przetargu ofertowego koncepcją projektową, która była – oprócz ceny – kryterium decydującym o wyborze nabywcy – w tym miejscu mają stanąć dwa budynki usługowo-mieszkalne (4-5 kondygnacji) – w nich zaś będzie 6142 mkw. usług i 3163 mkw. mieszkań (61 lokali) ze 128 miejscami postojowymi w garażach podziemnych. Kolejnych 20 powinno być w ogólnodostępnym terenie planowanej inwestycji. Zaprojektowano również trzy place. Ponadto Mak Dom SA zobowiązał się w ramach transakcji z miastem i TBS Prawobrzeże jako dotychczasowym dysponentem nieruchomości do urządzenia w jej obrąbie także ogólnodostępnej dla wszystkich drogi dojazdowej do wnętrza kwartału. To od lat jest jednym wielkim klepiskiem i dzikim „parkowiskiem” aut. ©℗
Tekst, zdjęcia i film: Mirosław WINCONEK