Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Burmistrz usuwa gwiazdę

Data publikacji: 04 grudnia 2015 r. 09:36
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:36
Burmistrz usuwa gwiazdę
Cmentarz, czy nie cmentarz? Dziś jeszcze nie wiadomo.  

Burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz chce wiedzieć, czy otoczenie pomnika ku czci Armii Czerwonej, stojącego na ul. Wolińskiej w Goleniowie, jest cmentarzem, czy nim nie jest. Jeśli to cmentarz, teren podlega ochronie prawnej. Jeśli w ziemi nie ma szczątków żołnierzy radzieckich, o losie pomnika mogą zdecydować władze Goleniowa.

Pomnik z wielką czerwoną gwiazdą wielu goleniowian drażni. Na razie niewiele można z nim zrobić, nie narażając się na konflikt z prawem, bowiem jest podejrzenie, że pod pomnikiem nadal spoczywają szczątki poległych w Goleniowie czerwonoarmistów.

Wprawdzie w 1968 roku dokonano ekshumacji i wydobyte szczątki przeniesiono na wojenny cmentarz żołnierzy radzieckich, ale mało prawdopodobne, żeby wykopano szczątki spod pomnika. Cmentarz założono wiosną 1945 r., pomnik postawiono trzy lata potem, zapewne na grobach. Możliwe więc, że część grobów zostawiono. W czasach realnego socjalizmu mało się przejmowano jednostką, a zwłaszcza jej szczątkami.

– Pora jednoznacznie ustalić, z czym mamy do czynienia – uważa burmistrz R. Krupowicz. – Dlatego zamierzam zlecić kompetentnej instytucji zbadanie, czy pod pomnikiem nadal znajdują się ludzkie szczątki. Jeśli zostaną znalezione, dokończymy zarządzoną przed laty ekshumację i przeniesiemy kości na cmentarz wojenny.

Zbadanie ziemi pod pomnikiem będzie wymagało rozebrania cokołu, a wcześniej zdjęcia gwiazdy. Prac w ziemi pod pomnikiem nie da się prowadzić w inny sposób, a stan techniczny liczącego sobie prawie 70 lat pomnika jest kiepski, zagrażałby bezpieczeństwu pracujących.

Co potem? Burmistrz R. Krupowicz nie przewiduje odbudowy pomnika, tym bardziej mocowania na nim czerwonej gwiazdy.

– Nie zamierzam zupełnie wymazywać tego miejsca z ludzkiej pamięci. Stanie tam tablica rzetelnie informująca o historii pomnika i byłego już wtedy cmentarza. Podobna tablica od kilku miesięcy stoi przy innym goleniowskim pomniku ku czci żołnierza radzieckiego, nie budzi to żadnych kontrowersji.

Tekst i fot. (cm)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dla porownania...?
2015-12-06 21:37:34
A moze by tak Ktos pokazal na zdjeciach czy filmach... jak wygladaja tzn. jak sa zadbane lub nie... Groby Polskich Zolnierzy za Bugiem... i na "terenach Stalina"...??
Gur,
2015-12-06 21:29:17
Pytanie do PO-nizszego Rug-a ? Jak jestes taki "bystry" w temacie, to napisz rowniez a ile ziemi, jakie tereny i miasta stracilismy na Wschodzie Polski na "konto Stalina"...? Wyglada na to, ze 1/3 ziem dal na Zachodzie Polski wlacznie z Goleniowem, a 2/3 ziem Polskich zabral na Wschodzie, tak ze wyszlismy na tym jak......??
kolega
2015-12-04 19:59:11
Robert! Do tej gwiazdeczki trzeba dorobić tylko ogon i będzie GWIAZDA BETLEJEMSKAAAA!!!! A ruskich trafi szlag ! :)))))
Żeby nie ta armia i ci żołnierze,
2015-12-04 19:40:50
siedziałby pan burmistrz gdzieś za Bugiem w kurnej chacie...a spał na piecu chlebowym, gwoli ciepłości; pewno...paszoł won kundlu.
Rug
2015-12-04 19:22:24
Pytanie jak wielu goleniowiań drażni temat ? Ci ludzie zginęli po to byśmy mieli to co mamy, ziemie zachodnie sa w granicach Polski dzięki Stalinowi i myślę że niewielu goleniowiań zdaje sobie z tego sprawę. Gdyby rosjanie nie popędzili hitlerowców to pewnie do dzisiejszych czasów niewielu Polaków by przetrwało. Pamiętajcie goleniowianie o tym i jeszcze jedno Polska nie zaczęła się w 1989 roku, naprawdę.
Władza
2015-12-04 14:25:57
Takie sprawy załatwia się trybem urzędowym, a nie w mediach.
Marek
2015-12-04 13:43:59
Panie burmistrzu szukasz pan zajęcia na wydawanie pieniędzy podatników, to radzę wydać te pieniądze na wykonanie kanalizacji sanitarnej na osiedlu domów jednorodzinnych. Pomnik pochowanych żołnierzy radzieckich zostaw pan w spokoju i nie ruszaj żadnych szczątków.
m nm
2015-12-04 12:04:02
Panie Krupowicz ! To pan nie wie jak to załatwić? To od czego pan jesteś? Dyma !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA