Czwartek 08 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Bulwary wolne od alkoholu?

Data publikacji: 2022-09-26 17:02
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-28 14:42
Bulwary wolne od alkoholu?
Fot. Dariusz GORAJSKI  

Czy na całych szczecińskich bulwarach powróci zakaz picia alkoholu? Bardzo możliwe, bo część radnych miejskich głośno mówi o takiej potrzebie. W poniedziałek (26 września) Komisja ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności przyjęła stanowisko, w którym zobowiązuje prezydenta Szczecina do przygotowania projektu uchwały przywracającej zakaz picia alkoholu na Bulwarze Gdyńskim.

Na poniedziałkowym posiedzeniu tej komisji obecni byli przedstawiciele miejskich służb porządkowych i ratunkowych, a także radni miejscy spoza grona tej komisji. Przedstawiciele służb zrelacjonowali sytuację na bulwarach w okresie od przywrócenia (po pandemicznym zawieszeniu) uchwały zwalniającej teren Bulwaru Gdyńskiego z zakazu picia alkoholu.

Pogotowie poinformowało, że od 1 czerwca do 15 września miało na ul. Zbożowej (ul. biegnąca równolegle do Bulwaru Gdyńskiego) 47 interwencji, większość dotyczyła upojenia alkoholowego, często nieletnich. Policja podała, że od 19 maja do 15 września miała łącznie 249 zgłoszeń różnego rodzaju z tamtego rejonu. 61 z nich dotyczyło bójek i pobić, w dwóch przypadkach zostały wszczęte postępowania (pozostałe to były drobniejsze incydenty – red.). Było też m.in. 40 interwencji dotyczących zakłóceń porządku publicznego, najczęściej przez osoby nietrzeźwe; 24 awantury dotyczące osób pod wpływem alkoholu; 16 interwencji wobec osób nieletnich spożywających alkohol w tych miejscach; 12 wobec osób leżących – w dużej części z powodu upojenia alkoholowego; 6 interwencji wobec osób, które wskoczyły do wody. WOPR od początku roku do 26 września miał 15 interwencji na Bulwarze Gdyńskim, z czego w okresie obowiązywania ponownie uchwały Rady Miasta zezwalającej na spożywanie alkoholu w tym miejscu – 9.

To m.in. informacje od służb stały się przyczyną dyskusji o tym, czy na bulwarach powinna obowiązywać strefa zwolniona od zakazu picia alkoholu. Udział w niej wziął również były już radny Michał Wilkocki, jeden z inicjatorów podjęcia uchwały zdejmującej ten zakaz w 2018 roku.

– Uważaliśmy, że jest to dobry pomysł – mówił. – Podążaliśmy w kierunku innych krajów, które zaczęły takie strefy wprowadzać. Jednak teraz, biorąc pod uwagę liczbę interwencji i eskalację tej agresji wśród młodych ludzi, uważam, że społeczeństwo nie zdało egzaminu. Pomimo dużych starań służb, straży miejskiej, policji i WOPR-u bulwar stał się miejscem trudno dostępnym dla mieszkańców. Myślę, że jest to czas, żeby odwrócić ten trend i jestem wręcz za tym, aby przywrócić zakaz spożywania alkoholu w tym miejscu.

Radny Robert Stankiewicz, który także był zwolennikiem wprowadzenia tej uchwały, teraz też jest gotowy się z niej wycofać.

– Większość radnych okazała się wtedy wyrozumiała, więc zdecydowaliśmy o możliwości spożywania alkoholu w tym miejscu – wspomina. – Ale powiem szczerze, moje zdanie uległo zmianie. Byłem wtedy ciekaw, czy nasza decyzja okaże się trafna. Przez długi czas byłem pod wrażeniem kultury spożywania w tamtym miejscu alkoholu. Panował tam wzorowy porządek. Ale, niestety, ta sytuacja z dnia na dzień ulegała zmianie, a gwałtownie się pogorszyła właśnie wiosną tego roku.

Zwracał uwagę, że taka uchwała to było warunkowe pozwolenie na spożywanie alkoholu w tym miejscu.

– Niestety, ludzie spożywający alkohol w tym miejscu zawiedli mnie i cofam zdecydowanie moje poparcie dla spożywania alkoholu w tym miejscu – powiedział.

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 27.09.2022 r.

Agnieszka Spirydowicz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

at at@@at..
2022-09-28 14:04:41
Co, zabrakło argumentów troliku? No cóż, nie zarobisz swoich pisowskich kopiejek dzisiaj
@wgurwiona
2022-09-28 09:10:47
Kulturalny deptak? chyba w Hamburgu :D Nasz deptak to patusy, młodzi nachlani i agresywni Nie raz widziałam agresywne napady na młode kobiety Okradanie pijanych imprezy imieninowe w ogródkach z wyciem po nocach itp. Rzyganie i szczanie pod bramami. Tu ludzie tracą wszelkie hamulce. I wiele innych atrakcji kulturalnych na deptaku... good luck!
at@@do Jan55 i Gerar
2022-09-27 19:10:42
Weź tabletkę 😉
@@do Jan55 i Gerard
2022-09-27 18:41:36
Owszem, mam problem z nietolerancją kłamstwa. Jak widzę wpisy takich zakłamanych troli, to mi się reakcja obronna załącza. Zastanawiam się tylko, jak wypranym z moralności trzeba być, żeby się zatrudnić jako internetowy trol i bezczelnie kłamać na cudzą szkodę. Gardzę takimi jak wy, kłamcy zakichani
@at@@Statystyka cd.
2022-09-27 18:38:57
I owszem, tu chodzi o politykę, bo każdy kto jest trochę bardziej zorientowany w sytuacji mieście wie, ze pisowcy z ŻS nie lubią się z opozycją z magistratu i zawsze robią im na złość jak tylko mogą. Miasto chciało dać mieszkańcom fajną przestrzeń do relaksu nad wodą a działania (raczej zaniedbania) Żeglugi doprowadziły do ruiny to miejsce i aktualnego niezadowolenia mieszkańców. To ŻS jest winna sytuacji na bulwarach i ona powinna ponieść karę, nie mieszkańcy, tracąc ulubione miejsce spotkań
@at@@Statystyka
2022-09-27 18:34:42
Poza tym, tak trudno pisać na temat i odnieść się do zadanych pytań? To ile ŻS zarobiła w tym okresie a ile wydała na utrzymanie porządku i bezpieczeństwa? Czy po to są spółki miejskie żeby żerować na mieszkańcach, czy żeby służyć ich potrzebom? Bo jak widać po frekwencji, miasto potrzebuje takiego miejsca jak bulwary. A miejska spółka która nimi zarządza, nie jest po to żeby na nich zarabiać i ich zakichanym obowiązkiem, jest przeznaczenie części zysków na ochronę!
@at@@Statystyka
2022-09-27 18:30:39
"o poziom części polskiego społeczeństwa i jego zdziczenie" - dlatego mamy wszystkich traktować jak nieodpowiedzialne bydło. Nie mierz innych swoją miarą. Na 100 bawiących się tam osób, trafi się 1 która robi syf czy zachowuje sie nieprawidłowo lub agresywnie. Tą jedną osobę, powinna wyprowadzić ochrona, żeby reszta mogła się kulturalnie bawić. Czy zrozumienie tego przekracza twoje możliwości? W każdym tłumie znajdą się czarne owce i od tego własnie jest ochrona żeby je eliminować z tłumu.
at@@Statystyka
2022-09-27 16:45:22
Ależ tu nie chodzi o politykę , pisowskie pociotki, przydupasów Krzystka i marionetki Tuska. A jedynie o poziom części polskiego społeczeństwa i jego zdziczenie. Ale zrozumienie tego problemu najwyraźniej przekracza twoje możliwości ;)
@rek
2022-09-27 16:27:21
Przecież wiadomo co trzeba zrobić. Na Bulwary klientów wpuszczać tylko w krawatach :)
@@Statystyka c.d.
2022-09-27 15:58:25
Może tak zamiast o ortografii, porozmawiamy o zyskach Żeglugi Szczecińskiej z zarządzania tym terenem? Ile ta spółka (będąca przechowalnią pisowskich pociotków) w tym okresie zarobiła a ile wydała na ochronę terenu i dbanie o porządek? Dlaczego ŻS nie wywiązuje się z obowiązków zarządcy, zamiast tego próbuje się pozbyć problemu przez wymuszenia bana na picie? Gdyby ŻS robiła co należy, nie było by tego tematu. Była na próbę ochrona i świetnie się sprawdziła ale pewnie za dużo kosztowała zarządcę
@@Statystyka
2022-09-27 15:54:09
Oho, mamy obrońce żeglugi szczecińskiej. Ile ci płacą? Myślisz ze wytknięciem błędu ortograficznego(co może zdarzyć się każdemu) zakryjesz jawną niekompetencję ŻS, o której wspominam? Piszesz "suche liczby nie oddają prawdziwej natury zjawiska" a ja mówię sprawdzam: podaj mi konkretne przykłady, które są "gorsze od suchych liczb". Poza tym, jak to było w oryginalnym wpisie: statystyki byłyby znacznie lepsze, gdyby terenu pilnowała ochrona, do zatrudnienia której ŻS powinna być zobligowana.
@Jan55
2022-09-27 15:35:35
Jestem częstym bywalcem na Bulwarach ponieważ chadzam do tamtejszych knajpek. Nie widzę tam ćpunów, pijanej młodzieży itp. Wszelkie zakazy działają odwrotnie od założonego celu niestety. A jeśli chodzi o Hamburg to chyba jednak tam nie byłeś...
@Statystyka
2022-09-27 14:49:39
zwrot cyt.: (nie małe) który używasz w zdaniu cyt. "Za co ŻS kasuje (nie małe) pieniądze" należałoby napisać łącznie. Czyli "kasuje niemałe pieniądze". Cofnij się do szkoły podstawowej i opanuj ortografię a dopiero wtedy porywaj się na interpretację danych statystycznych. A w tym względzie zalecałbym daleko idącą ostrożność bo suche liczby nie oddają prawdziwej natury zjawiska.
Wanja
2022-09-27 14:37:01
Ręce precz od żabkodoju
@do Jan55 i Gerard
2022-09-27 14:24:08
Masz problem. Nie wiem tylko czy ze wzrokiem, postrzeganiem rzeczywistości czy silnie zaburzonymi emocjami. Ale masz problem. To fakt
Statystyka
2022-09-27 14:08:47
Widać ze radni nie należą do zbyt bystrych, skoro dają się tak łatwo manipulować zmanipulowanymi statystykami. Niecałe 250 zgłoszeń w ciągu 4 miesięcy, daje jakieś 2 zgłoszenia dziennie. Przy czym zdecydowana większość zgłoszeń, to sprawy błahe, tylko w 2 przypadkach wszczęto postępowanie. Jak na 400 tysięczne miasto, to jest praktycznie nic. A było by tego jeszcze mniej, gdyby terenu pilnowały patrole służb ochroniarskich. Za co ŻS kasuje (nie małe) pieniądze, skoro nie zapewniają ochrony?
Ochrona
2022-09-27 14:03:32
I znów odwracanie kota ogonem żeby nie przyznać że: zarządca terenu, czyli Żegluga Szczecińska, nie radzi sobie z jego utrzymaniem. To zarządca odpowiada za bezpieczeństwo i porządek, za co dostaje kupę kasy od miasta i najemców lokali. Kasy, którą ŻS powinna przeznaczyć m.i na zatrudnienie ochrony tego terenu. Ciekawe że jak była ochrona, to był na bulwarach spokój. Jak w trakcie Żagli teren patrolowała ochrona, to nie było żadnych incydentów. Tam jest potrzebna regularna ochrona a nie zakazy
do Jan55 i Gerard
2022-09-27 13:58:04
I czego łżecie trole? Ile wam płacą za te bezczelne kłamstwa? Bulwary to wyście widzieli chyba tylko w tarasu wałów chrobrego. Nic takiego co kłamliwie piszecie nie ma tam miejsca. A bywam tam często bo mieszkam w okolicy. Nigdy nie widziałem "dzieciakow ,zażyganych leżacych obok żuli" ani tym bardziej młodzieży co "pije ćpa, handluje narkotykami biją się". To są bezczelne kłamstwa. Owszem, jest tam spożywany alkohol ale nie bardziej niż w innych miejscach. Zapraszam na deptak, tam jest dopiero.
xxx
2022-09-27 13:03:20
żabka robi swoje, doszli do tego ludzie ze wschodu, czekam tylko kiedy urzad celny ogrodzi swoją działkę.
Ary
2022-09-27 12:38:49
Nasza patologia,plus upaińska i efekty murowane.Zbydlęcenie ma się dobrze.
@wgrwiona
2022-09-27 11:41:37
Dlaczego tak narzekasz, przecież na deptaku Bogusława takie piekne imprezy są jakieś imieniny ulicy imieniny Bogusława X co przebrany chodzi i świętuje. Mówią że to kulturalny deptak. Żegluga nawet obiecywała tam drzewka tlenowe. Czy są może już te drzewka tlenowe?
Gerard
2022-09-27 11:15:36
A pamiętam jeszcze z msc temu na pierwszej stronie kuriera , na bulwarach nie ma wzmożonych interwencji policji . Wszystko doskonale. Pozwolenie picia sprawdza sie Tak było? A prawda jest taka ze Szkoda tych dzieciakow ,zażyganych leżacych obok żuli, proszących ,a kupi pan mi barmańską? Co drugi dzień karetka zbierająca dzieciakow. Bezwględny zakaz radni i to już
Jan55
2022-09-27 10:50:14
Przecież na tych bulwarach młodzież pije ćpa, handluje narkotykami biją się. Ogólnie strach tam usiąść. Należy wprowadzić zakaz picia alkoholu. U nas brak kultury . W Niemczech ludzie siedzą w Hamburgu, piją piwko ,śmieją się, rozmawiają, o sobie sprzątają . Inna kultura.
al capone
2022-09-27 09:44:20
prohibicja w ameryce stała się klęską. Rozwój gangsterów, brak poszanowania dla prawa. Miejsce jest urokliwe. Kto chce drogo to pije drogo przy stoliku. Kto chce napić się na ławce, powinien móc to zrobić. Patrole policji powinny być częstsze ponieważ tam jest dużo ludzi. Kary za śmiecenie, kary za zakłócanie porządku, zabieranie małolatów z piwem na komisariat, by odebrali ich rodzie, karna izba wytrzeźwień dla "leżaków" to wszystko OK.
Zakaz
2022-09-27 09:04:19
Zakaz alkoholu w tym miejscu to bardzo dobra ustawa, POPIERAM !!!
wgrwiona
2022-09-27 08:52:31
Bulwary? Zapraszam na deptak, gdzie jest największe zagęszczenie kamienic i mieszkają ludzie,... tutaj dopiero gromadzi się patusiarnia, przemoc agresja, nie ma tygodnie żeby nie było gdzieś kałuży krwi, którą później zmywają... do tego muzyka, a właściwie jakieś wycie do rana.. interwencje policji to norma choć trudno się doczekać. Polecam komisji bezpieczeństwa publicznego rozciągnięcie zakazu sprzedaży i chlania i wprowadzenie go na deptaku Bogusława
Obserwator
2022-09-27 08:22:04
Warto się dokładnie przyglądać poczynaniom radnym którzy chcą aby nasza młodzież upijała się na bulwarach jabcokami zamiast się uczyć i rozwijać kulturalnie i sportowo. Do tego ci sami radni chcą zakazania podręcznika HiT w którym jest prawda o historii Polski i mordach niemieckich i rosyjskich bandytów przemalowanych na nazistów i komunistów. Do tego ci sami radni chcą usuwania krzyży naszych symboli pokoju i miłości. Bracia Włosi dali przykład że tacy politycy to w mieście rozwoju nie zapewnią
gość
2022-09-27 08:16:02
Tam zakaz spożywania alkoholu nigdy nie powinien być zawieszony! To, co się dzieje na Bulwarach, zwłaszcza w weekendowe wieczory to jakiś dramat. Co dwa kroki inna grupka, inna muzyka z przenośnych głośników, alkohol leje się strumieniami, upalić się tylko przechodząc również można, a już przekrój społeczny towarzystwa do wyboru/do koloru: trzynasto-czternastoletnie dziewczynki zrobione na dwudziestki obok bezdomnych/podstarzałych lovelasów/butnych czapeczkowo-dresowych młodziaków itp. itd.
ehh
2022-09-27 08:03:49
Matołecki się załamie
Marzena
2022-09-27 07:50:04
Brawo Panie Michale !
Aaaa
2022-09-27 07:30:07
Wina młodzieży która przyjechała z z wschodu, jak ich nie było nie było problemu a teraz ciągle siedzą nie roby i tylko piją a normali będą cierpieć przez patologię co nie potrafi uszanować niczego powoli zaczynają przeginać z wszystkim
szczeciniak
2022-09-27 05:37:18
to bylo do przewidzenia, daj wodke polakowi i ukraincowi i pozwol pic na miescie - co za glupota, Krzystek zamykaj to g...o i to szybko.
Hehe
2022-09-26 23:34:31
Hehe Wilkocki specjalista od picia, już prawko dostał z powrotem?
Killer Rabbit
2022-09-26 23:05:25
Niestety to co tam się widuje to przykro, ale jeszcze nie dorośliśmy do tego etapu, że można kulturalnie wypić piwo i pójść do domu.
wstęp z biletem
2022-09-26 22:21:11
trzeba wprowadzić bilety za korzystanie z Bulwarów.
@Abc
2022-09-26 22:04:39
Masz więcej takich głupich pomysłów? Zachowaj je dla siebie. W tym podsumowaniu zabrakło jednego elementu. Informacji ilu policjantów zaangażowanych było w zabezpieczanie tego chlewu i bydła tam przesiadującego. Policjantów którzy w tym czasie powinni dbać o bezpieczeństwo na ulicach. Ile czasu spędzili na wożeniu nachlanych jak świnia do izby wytrzeźwień czy użeranie się z nachlaną hołotką. Dodatkowe patrole? Ale firm ochroniarskich opłaconych z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży alkoholu
Pomorzanin
2022-09-26 21:21:08
12 interwencji do "leżących" w ciągu 3 miesięcy - to norma godzinna na Krzywoustego... Szukanie problemu, gdzie go nie ma... Na całym świecie życie toczy się na bulwarach. Kupiłem piwo legalnie (nie ukradłem!) i nie mogę go wypić?! Karać trzeba bandziorów i wandali a nie zwykłych ludzi...
wreszcie koniec
2022-09-26 21:12:24
Pomysł od początku był idiotyczny. Każde miejsce ze swobodnym dostępem do TANIEGO alkoholu generuje zjawiska patologiczne. Bójki, spożywanie alk. przez nieletnich, różni awanturujący się, obsceniczne wybryki takie jak załatwianie potrzeb fizjologicznych gdzie popadnie itp powodowały częste interwencje służb mundurowych i medycznych. O interwencjach WOPR-u wobec pijanych skaczących do Odry szkoda nawet wspominać...
Abc
2022-09-26 21:05:08
A może w okresie letnim należy zwiększyć ilość patroli? Pijani gówniarze będą mieli ten zakaz głęboko w rzyci, a awanturnicy i menele rozpuszczą się w statystykach innych rejonów miasta.
at@VV
2022-09-26 20:48:18
Podpisał? Chyba jako pokutę 😁 Bo bardzo często widać go "na bani". Oj, bardzo często
@do VV (Vo....cz)
2022-09-26 20:46:12
Za to ty ogranicz spożywanie bo nawet pisząc bełkoczesz
Bogdan
2022-09-26 20:35:21
Jeśli wprowadzi się zakaz picia na bulwarach to ok. Ale trzeba wprowadzić niskie ceny w lokalach. Bo to co się dzieje to cyrk i wyzysk. Niestety zacznie się picie po bramach jak za dawnych czasach. Zawsze kij ma dwa końce.
@VV
2022-09-26 20:25:45
"Co na to Matecki"? musisz koniecznie zwiększyć ilość chlania bo Matecki podpisał się pod projektem uchwały Prezydenta że gorzała nie będzie sprzedawana w mieście między 22 a 6 rano. Opozycja demokratyczna zawyje ze złości na łamanie podstawowych wartości demokratycznych i europejskich i praw wolnościowych
Jack
2022-09-26 20:20:14
I proszę jeszcze na bulwarach wprowadzić C@R. Stop rzezi sandacza.
Mądry Polak po szkod
2022-09-26 20:11:27
To szczecińscy Radni nie zdali egzaminu .a właściwie zdali na dwóję! Teraz jakieś pierdoly opowiadają o społeczeństwie, które nie zdało egzaminu, Zgadza się społeczeństwo z Rady Miasta i Zarząd Miasta nie zdało. Teraz ściemniają. Zabrakło wyobraźni i rozsądku przed kampanią wyborczą. Nic ich nie usprawiedliwia ! Przedszkole , a nie Rada Miasta. Wstydżcie się Radni.
podatek
2022-09-26 19:51:15
Może wprowadzić podatek sprzątanie dla sklepów sprzedajacych alkohol. Proszę przejść wieczorem w niedzielę przez Śródmieście i zobaczyć śmiecie butelkowe.W minioną niedzielę al Niepodległości była tak brudna że sanepid winien zamknąć ulicę. Czem w Europie piwo ma ok.4 % a unas trudno takie znaleźć. To też przyczyna rozpijania.
do VV (Vo....cz)
2022-09-26 19:16:15
"A co na to Matecki? Chyba upije się z rozpaczy..." Od-PO-wiadam; Matecki PO-pije jak PO-jeby (Neumann w Tczewia) na imieninach u Mazurka. ""Tusk się wściekł". Kary w Platformie za urodziny u Mazurka z politykami PiS."
VV
2022-09-26 19:01:54
A co na to Matecki? Chyba upije się z rozpaczy....
Niebywalec
2022-09-26 18:36:02
Super. Refleksja radnych spóźniona ale cóż Lepiej późno niż wcale. Wiele osób tam nie chodzi przez to upite rozwrzeszczane wulgarne towarzystwo. Ograniczmy ilość i dostępność punków z alkoholem. Proszę o szerszą refleksję
piję bo chcę bo ....
2022-09-26 18:15:37
jak chcę się nawalić to robię to w domowym zaciszu,nikomu nie wadzę a jak zaliczę dywan to rano budzę się w domu a nie na izdebce goły i nie wesoły.Na Wały chodzę na spacery coś ciekawego zjeść a nie chlać
super
2022-09-26 17:43:34
wreszcie mądra decyzja i będzie można bezpiecznie pospacerować z rodziną!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BRAWO !!
Tak !!!
2022-09-26 17:34:24
I bardzo dobrze !!!
de
2022-09-26 17:31:58
polak jak pochla szuka zaczepki,takich chamskich ludzi jest sporo,piją nie tylko na bulwarach ale także pod sklepami,w parkach i to w dzień.Dlatego całkowity zakaz pićia.
Lehoo
2022-09-26 17:30:31
Woda i alkohol rymują się marnie
Bosman
2022-09-26 17:22:22
Co stoi na przeszkodzie zrobić porządne piwiarnie z lekką marżą i nadzorem Barmanów dla podawania dobrego piwa? Do tego dobra, elegancka toaleta i coś na niedrogą przekąskę. Takie Bierhalle? Dlaczego młodzi nie mogą uczyć się kultury picia lekkiego alkoholu jak to jest na Zachodzie tylko zerwanie hamulców i bezczeszczenie słynnych bulwarów i to jeszcze z inspiracji radnych miejskich którzy powinni wykazać się wyobraźnią i przewidzieć co się stanie Potem mamy przykre obrazki pod sklepami 24h
Justyna
2022-09-26 17:11:36
Radny Wilkocki mówi że to społeczeństwo zawiodło. No tak, ale które społeczeństwo? Te które mówiło że to bzdurny projekt i nie trzeba go wprowadzać czy to społeczeństwo które i tak czy jest zakaz czy nie będzie pić na ławkach i bulwarach? Bo radni Bazyli i Wilkocki, czy Jaskulski i Słowik liczyli na głosy poparcia? Picie na bulwarach to wstyd dla nas mieszkańców przed turystami! Słowik z Jaskulskim dalej popierają picie na bulwarach a Policja ma pilnować pijaków. Są lepsze zadania dla Policji

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA