Pilnie brakuje w Szczecinie pięciu grup krwi! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przyjmie natychmiast dawców z grupą krwi O Rh-, 0 Rh+, A Rh-, A Rh+ i AB Rh-.
Spośród ośmiu grup krwi w szczecińskim RCKiK brakuje „pilnie” aż pięciu grup. Komfortowej sytuacji nie ma też z grupą B Rh-. Jej też powoli zaczyna brakować. Tylko B Rh+ i AB Rh+ w tzw. stanie magazynowym oznaczona jest klauzulą „stan optymalny”. Taka sytuacja oznacza kłopoty. Potrzebni są dawcy.
– Przyjmiemy z otwartymi ramionami każdego krwiodawcę – zapewnia Anna Lipińska, zastępca dyrektora RCKiK ds. medycznych. – Dla nas każdy jest cenny. Nie oceniamy nikogo według grupy krwi.
Ale apel o pomoc do dawców, którzy mają krew z najbardziej brakującymi grupami, jest najmocniejszy. Nasza rozmówczyni podkreśla, że oddanie 450 ml krwi nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, a może uratować życie drugiego człowieka.
Kto może oddać krew? Każdy, kto ukończył 18 r.ż. i nie ma jeszcze 65 lat. Poza tym musi być zdrowy i nie może zażywać niektórych leków.
– Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, prosimy o telefon. Wyjaśnimy je – zachęca dyrektor Lipińska.
Sytuacja w szczecińskim RCKiK jest trudna z dwóch podstawowych powodów. Pierwszy to pandemia koronawirusa, a właściwie (paradoksalnie) jej koniec. Szpitale, które w ostatnim czasie wstrzymały tzw. zabiegi planowe, teraz odrabiają zaległości.
– Stąd jest bardzo duże zapotrzebowanie na krew i jej składniki – twierdzi Anna Lipińska.
Innym powodem większego niż zwykle zapotrzebowania na krew są… wakacje. W sezonie letnim przyjeżdża nad morze tysiące turystów, w tym ludzi chorych. W tym czasie dochodzi też do zdecydowanie większej liczby wypadków.
– A wtedy potrzebna jest krew – tłumaczy nasza rozmówczyni.
Dlaczego najbardziej brakuje akurat tych grup krwi? Bo grupa A jest najpopularniejsza. Najwięcej ludzi ją posiada i w sytuacjach zagrożenia najczęściej potrzeba krwi właśnie tej grupy. Z kolei grupa 0 jest grupą najbardziej uniwersalną i bezpieczną – można ją podawać poszkodowanym (np. w czasie wypadku drogowego) nawet wtedy, kiedy ich grupa krwi nie jest znana.
Leszek Wójcik