Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Ozdrowieńcu, oddaj osocze!

Data publikacji: 10 listopada 2020 r. 21:21
Ostatnia aktualizacja: 11 listopada 2020 r. 10:04
Ozdrowieńcu, oddaj osocze!
 

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 stale rośnie zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców. Rośnie również liczba osób, które przeszły już zakażenie i mogą pomóc innym chorym. – Oddawanie osocza od ozdrowieńców jest bardzo ważne i wszystkich chętnych zachęcamy do zgłaszania się do naszego centrum – apeluje lekarz Anna Lipińska, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Szczecinie.

Kto może oddać osocze

Zapotrzebowanie na osocze stale rośnie, a jego ilość pobierana przez regionalne centra krwiodawstwa jest niewystarczająca. Dawcami mogą być osoby w wieku od 18 do 60 lat (ewentualnie po indywidualnej decyzji lekarza mogą to zrobić również osoby powyżej 60. roku życia), które przechorowały COVID-19 bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Do centrum krwiodawstwa można się udać, jeżeli minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. – Osoby te prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny, podczas którego odpowiemy na dodatkowe pytania dotyczące wymagań zdrowotnych oraz samego zabiegu, a także umówimy indywidualnie dzień i godzinę oddania – informuje lekarz Anna Lipińska, zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK w Szczecinie. – Wcześniejsze umówienie się na wizytę jest dla nas bardzo ważne ze względu na wyjaśnienie tych dodatkowych kwestii oraz przygotowanie organizacyjne.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie prosi o kontakt pod nr. tel. 726 530 560 lub 91 424 36 45. Dane kontaktowe można też znaleźć na stronie internetowej www.krwiodawstwo.szczecin.pl.

„Czy mogę oddać osocze, jeśli mam stwierdzoną anemię?” – to pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych przez ozdrowieńców, którzy chcą pomóc zakażonym. Anemia, czyli inaczej niedokrwistość, jest najczęstszym zaburzeniem krwi.

– Osoby ze stwierdzoną anemią nie mogą być dawcami składników krwi, w tym osocza od ozdrowieńców, gdyż anemia jest jednym z kryteriów czasowej dyskwalifikacji dawcy do momentu uzyskania prawidłowych wyników laboratoryjnych – wyjaśnia lekarz Anna Lipińska.

Krew stale potrzebna

Pobieranie osocza wykonywane jest metodą plazmaferezy, która od wielu lat stosowana jest w RCKiK w Szczecinie. „Czy ten zabieg boli?” – to kolejne pytanie stawiane przez ozdrowieńców.

– Zabieg ten, jak każde pobranie krwi, wiąże się z wkłuciem do żyły, więc ewentualne nieprzyjemne odczucia podczas jego wykonywania są takie jak podczas pobierania krwi na przykład do badań laboratoryjnych, które każdy z nas na pewno nieraz przechodził – tłumaczy lekarz Anna Lipińska.

Zdaniem naukowców osocze krwi ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych z objawami zakażenia zagrażającymi życiu. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza, a sam zabieg trwa około 30-40 minut.
Pobrane osocze poddawane jest procedurze redukcji patogenów i dzielone na dawki. W zależności od zawartości przeciwciał neutralizujących wirusa chorym przetacza się od 200 do 400 ml osocza.

– Oddawanie osocza od ozdrowieńców jest bardzo ważne i wszystkich chętnych zachęcamy do zgłaszania się do naszego centrum, ale prosimy pamiętać, że w tym trudnym czasie są także pacjenci potrzebujący krwi w związku z innymi chorobami, nagłymi wypadkami i zabiegami operacyjnymi. Apelujemy do wszystkich o zgłaszanie się do RCKiK w Szczecinie po to, by także i te osoby wymagające transfuzji mogły uzyskać pomoc – zachęca Anna Lipińska.

Na dzień 6 listopada br. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie brakuje krwi ARhD-, 0RhD-, ABRhD-, ARhD+, 0RhD+. ©℗

Karolina Nawrocka

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Edmund
2020-11-11 21:22:11
Takiemu państwu to mogę oddać ale za.....50 tyś
merk
2020-11-11 10:04:11
Za darmo to boli gardło

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA