Prawie półtora tysiąca szczecinian zgłosiło się w tym roku o pomoc do Biura Porad Obywatelskich, które prowadzi Stowarzyszenie Solidarne Kobiety Zawsze. Z roku przybywa mieszkańców, którzy korzystają z takiej formy pomocy.
– W tym roku zgłosiło się do nas 1420 mieszkańców Szczecina i udzielonych zostało 619 porad prawnych – mówiła podczas środowej (5 grudnia) konferencji prasowej Hanna Mrugalska, prezes Stowarzyszenia Solidarne Kobiety Zawsze. – Liczby nie są takie same, ponieważ klienci sami rezygnują ze spotkania albo po prostu nie przychodzą. Często zdarza się również, że nie potrzebują porady prawnej, a potrzebną informację otrzymują już w trakcie rozmowy telefonicznej z konsultantem.
BPO dofinansowywane jest z Urzędu Miasta. Każdy szczecinianin może się zgłosić z prośbą o pomoc. Z jakimi kłopotami?
– Można przyjść z każdym problemem prawnym, który nie dotyczy działalności gospodarczej – wyjaśniała radca prawny Aleksandra Bór-Apostolu, która współpracuje ze Stowarzyszeniem Solidarne Kobiety Zawsze. – Udzielamy porad obywatelskich, czyli przedsiębiorcy są wykluczeni. Mieszkańcy przychodzą z problemami związanymi przede wszystkim z zadłużeniami, upadłościami konsumenckimi, podziałami majątku, rozwodami, spadkami, alimentami.
Dodatkowo Stowarzyszenie prowadzi dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w ramach projektu rządowego. Pierwszy – punkt nr 10 – przy pl. Armii Krajowej, oraz drugi – nr 13 - w filii Urzędu Miasta na prawobrzeżu.
– Prowadząc te dwa zadania, mamy porównanie, jak kształtuje się zapotrzebowanie na nieodpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie w Szczecinie – mówiła Hanna Mrugalska. – Z roku na rok zauważamy wzrost liczby mieszkańców, którzy chcą korzystać z naszych porad.
Do końca tego roku z nieodpłatnej pomocy prawnej mogą skorzystać określone grupy: młodzież do 26. roku życia, rodziny wielodzietne, seniorzy powyżej 65. roku życia, osoby korzystające z pomocy społecznej, weterani i kombatanci, osoby dotknięte katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną, kobiety w ciąży.
– Moglibyśmy udzielać jeszcze więcej porad prawnych – stwierdziła Hanna Mrugalska. – W przyszłym roku pewnie tak będzie, gdyż z pomocy będzie mogła skorzystać każda osoba, która oświadczy, że nie stać jej na poniesienie kosztów na odpłatnego prawnika.
Do BPO przychodzi około 10 proc. więcej kobiet niż mężczyzn. – Myślę, że spowodowane jest to tym, że kobiety bardziej dotyka na przykład problem nieotrzymywania alimentów – dodała Aleksandra Bór-Apostolu.
* * *
Przed konsultacją w Biurze Porad Obywatelskich wymagana jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 667 854 944. ©℗
(KaNa)
Fot. Karolina Nawrocka