Poniedziałek 24 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Nieodpłatna pomoc prawna dla każdego, kto jej potrzebuje

Data publikacji: 2018-07-30 17:35
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-06 21:16
Nieodpłatna pomoc prawna dla każdego, kto jej potrzebuje
 

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw. - Cieszę się, że udało nam się wspólnie i zgodnie przygotować tę ustawę. Wierzę, że nieodpłatna pomoc prawna i pomoc obywatelom finansowana ze środków publicznych będzie realizowana lepiej – mówił Andrzej Duda w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Ustawa została przygotowana w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. Najważniejsze zmiany, jakie przewiduje, to zwiększenie beneficjentów nieodpłatnej pomocy prawnej, usprawnienie funkcjonowania punktów, w których jest ona udzielana, oraz uruchomienie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

 – Główna myśl tej nowelizacji to przede wszystkim dostępność – mówił prezydent.

Od dnia wejścia ustawy w życie (1 stycznia 2019 r.) uprawnionym do otrzymania bezpłatnej pomocy prawnej będzie każdy, kto nie będzie w stanie ponieść kosztów za odpłatne usługi prawnicze oraz złoży stosowne oświadczenie.

– To jest najistotniejsza zmiana. Pomoc będzie udzielona każdemu, kto jej potrzebuje – zaznaczył Andrzej Duda.

Ustawa wprowadza również nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, czyli wsparcie świadczone przez profesjonalnych doradców obywatelskich osobom potrzebującym pomocy w rozwiązaniu ich problemów w zakresie m.in. zadłużenia, spraw mieszkaniowych lub zabezpieczenia społecznego.

– Osoby, w ramach poradnictwa obywatelskiego, otrzymają, udzieloną w sposób zrozumiały dla zwykłego obywatela, pomoc prawną, a także pomoc w załatwieniu czynności urzędowych lub rozwiązaniu pewnych problemów, na przykład dotyczących kredytów lub innych umów bankowych- wyjaśniał.

 Prezydent wymienił także dwa inne istotne elementy, które wprowadza podpisana przez niego ustawa: nieodpłatną mediację, która będzie dotyczyła przede wszystkim rozwiązywania sporów w sposób pozasądowy – rozwiązania te mogą być najbardziej przydatne w sprawach rodzinnych – oraz działalność edukacyjną. Organizacje pozarządowe, które będą prowadzić nieodpłatną pomoc prawną, będą także zobowiązane do organizowania przynajmniej raz w roku akcji edukacyjnej ukierunkowanej na określone zagadnienie prawne.

– Wiele z tych rozwiązań było już realizowanych – zauważył prezydent i dodał, że teraz będą one finansowane ze środków publicznych i, dzięki temu, będą miały większy zakres. – Bardzo dziękuję za pomoc, za wszelkie konsultacje – mówił, dziękując za współpracę m.in. obecnemu na uroczystości ministrowi Zbigniewowi Ziobrze. – Wierzę, że nieodpłatna pomoc prawna i pomoc obywatelom finansowana ze środków publicznych będzie realizowana lepiej.

Ustawa została przygotowana we współpracy Kancelarii Prezydenta RP z Ministerstwem Sprawiedliwości i Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości.

 Obowiązująca od ponad dwóch lat ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej miała na celu zagwarantowanie dostępu do podstawowych usług prawniczych grupie osób, które z uwagi na swój status materialny lub sytuację życiową nie mają możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej. Umożliwiła ona osobom fizycznym dostęp do uzyskania nieodpłatnej porady prawnej już na etapie przedsądowym. Pomoc świadczona jest w odpowiednich punktach prowadzonych przez adwokatów lub radców prawnych oraz przez organizacje pozarządowe. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej w ramach tego systemu finansowane jest ze środków publicznych. 

W czerwcu br. Najwyższa Izba Kontroli podała, że jedna nieodpłatna pomoc prawna kosztowała Skarb Państwa od nieco ponad 100 zł do ponad 3,3 tys. zł. Jak wykazała kontrola, działający od 2016 r. system jest nieefektywny, gdyż tylko niespełna 1/4 jego możliwości została wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem. Nie przyczynił się też znacznie do eliminowania nierówności w dostępie do profesjonalnej pomocy prawnej.

(g)

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @ pana Piotrusia We
2018-08-01 00:11:53
- skorzysta "puszczacz w skarpetkach", cienko ostatnio ciągnie. Chciały na stare lata robić za klawisza zamiast pilnować wnuków.
Piotr Wójcicki
2018-07-31 14:30:34
Może sam skorzysta? Przydałoby się, bo ma spore braki...
No to ciekawe...
2018-07-31 00:38:30
Kto...Kogo...jak...i na ile...bedzie teraz "dalej na-cia-gal" ??? I pokryc to wszystko... beda i tak musieli wykonac wspolnie - Wszyscy Podatnicy !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA