poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Białe róże i cała reszta

Białe róże i cała reszta [GALERIA]

Białe róże i cała reszta
Data publikacji: 2017-05-13 15:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:22
Wywietleń: 716 255466

Trwa oblężenie szczecińskich Wałów Chrobrego. U wejścia na ich tarasy rozgrywa się „Piknik nad Odrą". Natomiast na szczycie rozpościera się bezmiar zielonego kiermaszu ph. „Pamiętajcie o ogrodach", któremu towarzyszą - na przyległej ul. Szczerbcowej i sąsiednim pl. Mickiewicza - „Wałówka z przysmakami" oraz Plenerowa Wystawa Florystyczna.

Na kiermaszu - feeria barw kwiatów i roślin ozdobnych z liści. Można przebierać w zielonych trendach, modach i kolekcjonerskich okazach. Co kupować? Bezpiecznie, czyli najlepiej te sadzonki, na jakich producent umieścił cenę. Najlepiej wszystko, co jest oferowane w cenowych granicach rozsądku. A te kształtują się różnie, jak na przykład: mieczyki i lilie (rozsady) - od 0,5 do 2,5 zł, begonie drobnokwiatowe - od 2 zł, konwalie - od 3,5 zł, dalie i surfinie, rozchodniki, sunvitalie - od 5 zł, pelargonie (z wyjątkiem droższych, bo za 10-15 zł angielskich), goździki, osteospermum, zawciąg nadmorski, dąbrówki, macierzanka, sasanki - od 6 zł, bodziszki, lawendy, nachyłki, krwawniki, przywrotniki, floksy, gipsówki, orliki, żurawki - od 8 zł, świecznice - od 9 zł, begonie dragon, urdziki górskie, tawułki, hosty, przetaczniki, jagodowce - od 10 zł, margaretki i róże okrywowe - od 12 zł, liliowce - od 13 zł, lewkonie - od 14 zł, lewizje i szałwie omszone, trytomy, wielosił pstry i liatry kłosowe, języczki, dzwonki brzoskwiniolistne - od 15 zł, różaneczniki - od 20 zł, hortensje i kaliny koralowe, łubiny, clematisy - od 25 zł, róże pienne i piwonie, sundaville - od 30 zł.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na mieszanki kwiatów w amplach (20 zł) oraz kompozycje roślinne w donicach i wiklinowych koszykach (od 30 zł). Poza tym na zioła w doniczkach. Niezależnie czy chodzi o miętę, rozmaryn, szałwię, szczaw gajowy, czy o zioło Azteków - niezmiennie 5 zł za doniczkę. Natomiast droższe są iglaki. Jest ich spory wybór, w tym część szczepionych na pniu, gdy inne formowane, jak choćby kosodrzewina - od 28 zł  czy świerki srebrzyste - od 30 zł. Sporym powodzeniem - jak zawsze - cieszą się klony palmowe - od 45 zł. I oczywiście trawy. Na kiermaszu - tradycyjnie - w sporym i różnorodnym wyborze. Oto przykładowe ich ceny: kostrzewa - 6 zł, turzyca, limonzi, carex ’Bowl Golden’ - od 10 zł, rozplenica japońska - 12 zł, miskanty - od 15 zł.

Natomiast niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się sadzonki owocujące. Oto kilka wybranych: truskawki zwisłe - od 7 zł, jeżyny i maliny - od 8 zł, pigwa i agrest - od 10 zł, borówki - od 12 zł, pigwowiec japoński - od 15 zł, winorośla - od 15 zł, morele - od 20 zł, cytrynowiec chiński, śliwy - od 20 zł, morele, brzoskwinie, czereśnie, wiśnie - od 25 zł, drzewa jabłoni - nawet po 50 zł.

* * *

Kiermasz to nie tylko wszystko, co zielone do domu i ogrodu. Na zainteresowanych czekają również stoiska producentów nawozów, nawierzchni, małej architektury ogrodowej - ławek o stołów, przez tzw. kozy i grille, po place zabaw dla najmłodszych, fontanny i altany. Nie brakuje też oferty rękodzieła artystycznego, czyli wyrobów ceramicznych, kaletniczych i snycerskich. Można się zaopatrzyć w miody, zioła przyprawowe, wina z prywatnych winnic i piwa, także smakowe, z mini browarów. Na „Wałówce z przysmakami" (ul. Szczerbcowa) na zainteresowanych czekają stoiska z różnorodnymi chlebami, wędlinami, serami oraz morze słodyczy.

* * *

Natomiast na sąsiednim pl. Mickiewicza królują kompozycje Plenerowej Wystawy Florystycznej: 20 konstrukcji przestrzennych, wykonanych przez blisko 60 florystów, nie tylko ze Szczecina. Przyciągają uwagę kształtami, formami, ale również różnorodnością wykorzystanego materiału roślinnego, dość egzotycznego i rzadko spotykanego w rodzimych kwiaciarniach. Tym bardziej warto je zobaczyć, że wszystkie powstały na jeden niebanalny temat: „Zwielokrotnione spojrzenie w niejawny chaos wolności”. Jego twórcze rozwinięcie przyciąga uwagę szczególnie w pracach gości specjalnych: Moniki Bębenek, Magdaleny Birula-Białynieckiej, Marka Kucharskiego, Tomasza Max Kuczyńskiego, Moniki Kudłacz, Agnieszki Mitko-Kominek i Moniki Wilgockiej.

* * *

Uwaga: także przez weekend trwać będzie konkurs na najlepsze stoisko i hasło promocyjne kiermaszu - obok kupon do głosowania jest dostępny w weekendowym- magazynowym - wydaniu „Kuriera Szczecińskiego".  Wystarczy go wypełnić i najpóźniej do godz. 14 w niedzielę (14 maja) złożyć w biurze kiermaszu: specjalny punkt w zielonym namiocie na głównym tarasie Wałów Chrobrego.

- Zgodnie z tradycją, najlepszy wystawca otrzyma puchar „Kuriera Szczecińskiego". Będzie to firma, która uzyska najwięcej głosów Czytelników. Natomiast nagrody ufundowane przez sponsorów otrzymają autorzy najefektowniejszych haseł promujących kiermasz. Zachęcamy do udziału w zabawie. Zapewniam, że na zwycięzców czekają interesujące nagrody - mówi Marek Maj z FM Szczecin, współorganizator „Pamiętajcie o ogrodach".

* * *

Niech żałuje ten, kto do tej pory nie dotarł w rejon Wałów Chrobrego i na pl. Mickiewicza. Szansa na skorzystanie z rogu kiermaszowych obfitości jeszcze w sobotę - tylko do godz. 18, a w niedzielę nawet krócej - tylko do godz. 17. Natomiast dzieła Plenerowej Wystawy Florystycznej są dostępne bez ograniczeń do końca weekendu. Niemal jak wydarzenia „Pikniku nad Odrą".

Arleta Nalewajko

Fot. Mirosław Winconek

ZOBACZ ZDJĘCIA ROBERTA STACHNIKA Z TEGO WYDARZENIA

Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta Białe róże i cała reszta

Komentarze

do niklota
Dlaczego wyzywasz komentujących? Skąd te nerwy? Skąd urojenia o ich płci?
2017-05-15 08:01:49
@słabe to
Lepiej jest milczeć i wyglądać na idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
2017-05-14 21:50:42
ry
Oj niklot nerwy puszczają? W taki ładny dzień? A co się dziwisz, że po występach kretynów piękne kwiaty się z nimi niestety skojarzyły? Na szczęście w dłuższej perspektywie różom to nie zaszkodzi.
2017-05-14 11:42:58
niklot
Panno Zuzanno proponuję wziąć kajecik i udać się na Wały Chrobrego i zapisywać wszystkich ubeków, stalinowców, PO-wców. Przypomina mi dowcip o przygłupie pawianku, który ukradł turyście notes i usiadł na najwyższym baobabie na sawannie. Obok przechodziła żyrafa. -Żyrafa, żyrafa -drze się przygłup pawianek -ciebie zjem na śniadanie. I udaje, że zapisuje w notesie. Żyrafa nawet nie zwróciła uwagi na idiotę i poszła dalej. Obok baobabu przechodziło stado słoni. - Ooo małe słoniątko -ciebie trąbaty smarkaczu zjem na obiad. Mam słonica mówi: Nie zwracaj uwagi syneczku na tego przychlasta. Pod baobabem położył się lew. -Lew, lew - drze się na całe gardło pawianek. Lew początkowo nie zwracał uwagę na wrzaski przygłupa ale w końcu nie wytrzymał i mówi -Czego chcesz? Pawianek przygłup i zboczeniec na to: -Aaa ciebie zjem na kolację. I zapisuje w notesie: lwa zjem na kolację. Lew popatrzył do góry i mówi: Zejdź z drzewa i teraz mnie zjedź. - Nieee -wrzeszczy pawianek -ciebie zjem wieczorem. -Wieczorem to ja ciebie pier*olę. -Aaaa to cie w takim razie nie zjem.
2017-05-14 10:10:49
Panna Zuzanna,
Do... ni to ni tamto - czyli PO-nizszego niklot-a ! Ta paranoje i schizofrenie to bardziej Ty sam PO-kazujesz... jak Kto inny !!
2017-05-14 00:39:57
niklot
@"słabe to" lecz swoją paranoję gdzie indziej -ty schizofreniczko wiecznie węsząca esbeków i tewu. Idiotka! Impreza ze wszech miar udana. Bardzo dużo wystawców kwiatów i roślin. Jakieś nowe odmiany o których nawet nie słyszałem a zobaczyłem na "Pamiętajcie o ogrodach...przecież stamtąd wyszliście z raju:-) Trochę się robi za tłoczno i organizatorzy muszą pomyśleć o poszerzeniu miejsc targowych o nowe stanowiska (może aż do pomnika Mickiewicza).
2017-05-13 16:55:40
słabe to
Białe róże zawłaszczyli ostatnio UBywatele. Kurierek tytułem puszcza oko do esbeków i tewulców? Wstyd!
2017-05-13 16:36:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy