Środa, 04 października 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

Bezpieczniej z „500 plus"

Data publikacji: 31 sierpnia 2016 r. 17:15
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:13
Bezpieczniej z „500 plus"
 
Zachodniopomorskie gminy wypłaciły już 288 milionów złotych z programu „Rodzina 500 plus". Do niektórych rodzin trafia co miesiąc nawet po kilka tysięcy złotych dodatkowego wsparcia. Rodzina Agnieszki i Artura Mejerów z Wierzchowa dostaje je dla 11 (z 13) dzieci. Anny i Macieja Zaśków z Polic - na pięcioro (z sześciorga) pociech. Przyznają, że środki dały im poczucie bezpieczeństwa.

- Teraz pieniędzy wystarcza na wszystkie potrzebne nam rzeczy - mówi Anna Zaśko. - Kiedyś musieliśmy robić listę potrzebnych i bardzo potrzebnych. Wykrzyknikami zaznaczaliśmy te, które już są niezbędne. Na wszystkie potrzebne nie wystarczało pieniędzy. Dzięki temu programowi po raz pierwszy, z całą rodziną, mogliśmy pójść na obiad do restauracji, pokazać dzieciom jak to jest, i spędzić w taki inny sposób czas razem. Pojechaliśmy wszyscy do parku wodnego, co wcześniej także było za dużym wyzwaniem finansowym. Częściej możemy wyjść do kina...

Pani Anna pracuje zawodowo. Pan Maciej, z powodów zdrowotnych, ma przerwę w pracy. Wychowują 6 dzieci, ale wsparcie dostają na 5.

W rodzinie państwa Mejerów pracuje zaś sam pan Artur. Pani Agnieszka zajmuje się domem. Mąż zarabia niewiele, minimalną krajową. Wcześniej musieli więc korzystać ze wsparcia ośrodka pomocy społecznej. Teraz są beneficjentami programu „Rodzina 500 plus" - dostają je na 11 dzieci, bo dwoje najstarszych już pracuje na siebie. Rodzina przyznaje, że dzięki temu programowi może żyć spokojniej. Niemal przestała już korzystać z pomocy społecznej, bez której wcześniej nie była w stanie utrzymać tak licznego potomstwa.

- Ostatni raz rodzina ta skorzystała z naszego wsparcia w kwietniu - przyznaje Piotr Paszkiewicz, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie. - Od chwili, kiedy pobiera wsparcie z „500 plus", nie prosiła o żadną pomoc. Sami zaproponowaliśmy ją w dofinansowaniu wyjazdu wakacyjnego dla dzieci.

Pracownicy ośrodków pomocy społecznej przyznają, że obserwują spadek liczby osób korzystających z innych form wsparcia - zasiłków itp. Chociaż świadczenie z „500 plus" nie jest wliczane do dochodu i nie zmniejsza uprawnień rodzin do dodatkowej pomocy.

- Zmniejszyła się liczba osób zgłaszających się do nas po pomoc - przyznaje Gabriela Doba, kierownik OPS w Policach. - Zobaczymy jeszcze, jak będzie z obiadami w szkołach, bo i po nie (finansowane przez ośrodek pomocy społecznej - red.) zgłosiło się mniej osób, niż rok temu o tej samej porze. Nawet zamierzamy poprosić lokalne media o przekazanie informacji, że jest taka możliwość dla rodzin o określonych dochodach.

Wicewojewoda zachodniopomorski, Marek Subocz, podkreśla, że realizacja programu „Rodzina 500 plus" przebiega w naszym regionie bez zakłóceń.

- Najtrudniejszy etap już za nami - mówił. - Główne cele tego programu, czyli zmniejszenie ubóstwa i wyrównanie szans rodzin, są realizowane. W wielu domach pojawiła się realna szansa na wspólne wakacje, które są też okazją do pogłębienia relacji rodziców z dziećmi. Zbliża się rok szkolny, co wiąże się w większymi wydatkami, i niektórym rodzinom program ten na pewno ułatwi przygotowania do niego. Będą też większe możliwości korzystania z różnych zajęć dodatkowych. Wszystkie gminy z naszego województwa realizują ten program zgodnie z harmonogramem.

Zachodniopomorskie gminy do końca lipca przyjęły 111 tys. wniosków o świadczenie „500 plus". Wypłaciły do tego czasu 288 mln złotych i przekazały 168 świadczeń w formie rzeczowej.©℗

Agnieszka SPIRYDOWICZ

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: rodzina państwa Mejerów z Wierzchowa nie mogła w środę przyjechać do Szczecina w komplecie. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki zwiedziło więc ich 9 dzieci.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mojo Jojo
2017-03-22 23:31:23
Pomyślcie o dzieciach czy jak ich tyle naklepaliście to są w 100% szczęśliwe,a nie teraz publicznie mówicie o wyjściach do restauracji jaka to radość
Ani@
2016-09-01 10:53:08
@Ala69 - dokładnie, ciekawe za co utrzymywaliby te dzieci, gdyby państwo nie dało im żadnej pomocy, ani 500plus ani z Opieki Społecznej... narobić sobie dzieci a potem na garnuszku innych siedzieć "mam dużo dzieci, niech mnie obywatele utrzymują" ja ciężko pracuję na swoje utrzymanie, a ktoś inny będzie z moich podatków wiódł wygodne życie, bo narobił sobie potomstwa
gh
2016-09-01 09:10:51
Jakoś nie krytykujecie odpowiedników 500+ w Niemczech, Wlk. Brytanii czy krajach skandynawskich. Ile osób wyjechało tylko dlatego, że w tych krajach są większe pieniądze "na dzieci"?
Ala69
2016-09-01 07:50:11
"Pani Agnieszka zajmuje się domem. Mąż zarabia niewiele, minimalną krajową". To trzeba nie mieć rozumu, żeby sobie tyle dzieci narobić nie mając na ich godziwe utrzymanie. No tak wyjście do restauracji to jest to za 500 plus. Koszmar. Propaganda ja za dawnych czasów. A co zrobicie jak wam zabiorą te 500 plus...? Pomyśleliście, czy może liczycie na więcej i działacie w temacie kolejnych dzieci co by jeszcze trochę kasiorki dostać za darmochę. Ja mam świadomie 2 dzieci i jak dotąd nie dostałam na nie od nikogo żadnych pieniędzy. Zdecydowaliśmy się na dzieci bo mamy dobre warunki finansowe. Jesteśmy w stanie cos dzieciom zapewnić. A wam jak w końcu poodbieraja te 500 plus to co zapewnicie swoim dzieciom. Trzeba najpierw myslec a potem robić. A szczycić się nie ma czym jak państwo utrzymuje...Co za propaganda w tym artykule, gorzej za tamtych czasów
Ani@
2016-09-01 07:29:43
skoro pracuje tylko jeden z małżonków i to za minimalną krajową, to kto rozsądny rodzi 11 dzieci!!!??? ludzie, duża rodzina to nic złego, ale umiaru i mierzenia siły na zamiary! a przede wszystkim rozsądku - jak kogoś nie stać na tyle potomstwa, to niech w antykoncepcję zainwestuje... lepiej mieć mniej dzieci ale zapewnić im dostatnie, godne dzieciństwo niż cały tabun w nędzy wychowywać! nie do pojęcia dla mnie,
Gargamel
2016-09-01 00:16:49
Sami sobie sponsorujecie te pińćset z plusem, wszystko w sklepach podrożało, ale co tam, ważne że ePiSkopat daje, barany nie widzą tylko że daje z ich portfeli. Inna sprawa - po co robić sobie 11 bahorów? Już z jednym jest problem!
Żeby tyle...
2016-08-31 19:08:22
...dzieci narobić, to chyba zamienił głowę z łbem!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA