poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Decyzje w sprawie 500 plus

Decyzje w sprawie 500 plus

Decyzje w sprawie 500 plus
Data publikacji: 2016-08-26 20:58
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-27 17:51
Wywietleń: 1539 149731

178 tys. rodzin, głównie tych, które składały wnioski pod koniec czerwca, czeka jeszcze na wydanie decyzji ws. 500 plus. Gminy lada chwila powinny to zrobić i również dzieci z tych rodzin otrzymają świadczenie - poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Minister poinformowała, że do polskich rodzin dotarło ponad 7,2 mld; świadczenie otrzymuje ponad 3 mln 600 tys. dzieci.

- Stopień realizacji wniosków we wszystkich województwach wynosi ponad 92 proc. Są gminy, które zbliżają się do 100 proc. wykonania (...). To jest niezwykle ważne ze względu na to, że jest przecież gorący okres przedszkolny, za chwileczkę pierwszy dzwonek, szkoła się zacznie i rodzice będą mieli więcej wydatków - powiedziała Rafalska. Dodała, że 500 plus może znacząco pomóc w wyposażeniu dzieci do szkół. Minister poinformowała, że po wydaniu tych 178 tys. decyzji będzie wiadomo dokładnie, ile dzieci skorzysta z 500 plus.

- Wygląda na to, że dzieci, które skorzystają z tego świadczenia, będzie trochę więcej niż szacowaliśmy. Ale niewiele więcej niż przewidywały nasze prognozy, które okazały się bardzo wiarygodne i zbliżone do rzeczywistego stanu - powiedziała. Dodała, że program jest na bieżąco monitorowany, zarówno pod względem wpływu na sytuację materialną rodzin, jak i na gospodarkę.

- Trzeba trochę cierpliwości, ponieważ uzyskanie takich bardziej kompleksowych danych, o wpływie programu na rynek pracy, nie jest możliwe z miesiąca na miesiąc. Z cząstkowych danych, które dotyczą sytuacji na rynku pracy i które na bieżąco analizujemy wynika, że następuje poprawa - powiedziała. Podkreśliła, że ocena programu - zgodnie z ustawą go wprowadzającą - musi zostać przeprowadzona w ciągu roku. Pytana, czy katalog uprawnionych do 500 plus zostanie rozszerzony, Rafalska powiedziała, że "na dzisiaj wyraźnie mówimy o zabezpieczeniu środków, które zagwarantują obsługę tego programu w obecnym kształcie".

- Tego wariantu jeszcze nie bierzemy pod uwagę, ale propozycje będziemy analizowali - powiedziała.

Program, który wprowadził świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze, działa od kwietnia.

(PAP)

Fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy