Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Bezpieczne wakacje na Pomorzu Zachodnim

Data publikacji: 20 czerwca 2024 r. 17:04
Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca 2024 r. 15:27
Bezpieczne wakacje na Pomorzu Zachodnim
Służby na Pomorzu Zachodnim zapewniają, że są gotowe do reakcji na wszystkie sytuacje zagrożenia w czasie letnich wakacji na Pomorzu Zachodnim. Fot. Dariusz Gorajski  

 - Jesteśmy przygotowani na sytuacje kryzysowe - podkreślił wojewoda zachodniopomorski podczas konferencji dotyczącej bezpieczeństwa w czasie wakacyjnego odpoczynku w naszym regionie. Wszystkie służby odpowiedzialne za zdrowie i życie mieszkańców oraz turystów znajdują się w pełnej gotowości. Tym bardziej że czeka nas niebawem natężenie letnich, masowych imprez i festiwali.

Służby zadbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Jak mówił wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski, pracownicy kuratorium oświaty będą kontrolować 300 miejsc wypoczynku. Kilka dni temu przeprowadzono szkolenie dla organizatorów letniego wypoczynku, przygotowano również specjalne materiały. Dużą uwagę zwraca się na zmiany atmosferyczne.

- Boimy się dużych burz i opadów, ponieważ wtedy ośrodki, w których przebywają dzieci, są szczególnie narażone - mówił wojewoda.

Ponad 2 mln zł Urząd Wojewódzki przeznaczył też na organizację wakacji dla dzieci z biedniejszych rodzin. Do wzmożonych kontroli przystępuje Inspekcja Ruchu Drogowego. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów przewożących większą liczbę pasażerów, a także meleksów i samochodów ciężarowych. Nad zdrowiem turystów odpoczywających na Pomorzu Zachodnim czuwa sanepid.

- Przeprowadziliśmy szkolenia dla organizatorów małej gastronomii, zwłaszcza w miejscach dużych imprez, takich jak Sunrise czy Poland'n'Rock - podkreślił A. Rudawski. - Dotyczą one między innymi tego, jak zorganizować dostęp do czystej wody.

Przeprowadzane będę również kontrole lokali gastronomicznych oraz obozów i kolonii.

Policja skupia się na działaniach edukacyjnych i profilaktycznych. Nie zabraknie jednak kontroli, zwłaszcza na drogach.

- Ponad 2,5 miliona pojazdów przemieszcza się w okresie wakacyjnym przez nasze województwo - informuje insp. Robert Sielski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie. - Wiążą się z tym utrudnienia, które będziemy starali się upłynnić: będziemy kierować ruchem, współpracować z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych oraz eliminować każdego przestępcę i osoby, które popełniają wykroczenia, zwłaszcza w stanie nietrzeźwości czy po zażyciu środków narkotycznych. Będziemy eliminować piratów drogowych, nie będzie pobłażania w przypadkach przekroczenia prędkości.

Ważnym zadaniem będzie bezpieczeństwo podczas imprez masowych. Będą one patrolowane przez dodatkowe, zwiększone siły funkcjonariuszy policji.

Odpowiedzialna za bezpieczeństwo w wakacje jest także Państwowa Straż Pożarna. Strażacy działają głównie w obszarze zapobiegania pożarom lasów i traw, przeprowadzają kontrole terenów podatnych na zapalenia. Opiniują i kontrolują miejsca odpoczynku dzieci pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. O bezpieczeństwa nad wodą zadba WOPR. ©℗

Agata Jankowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Justyna
2024-06-26 15:15:13
Słyszeliśmy, że Szczecin jest piękny i bezpieczny i zamierzamy spędzić kilka dni wakacji w hotelu Bończa zwiedzając okolicę. Potem ruszamy nad Bałtyk. Oby wrażenia po powrocie były równie dobre ;)
Sylwester
2024-06-21 15:07:40
To może warto w tych czasach obsadzić stanowisko dyrektora wydziału bezpieczeństwa , czy sześć miesięcy zastanawiania się to za mało.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA