Czwartek, 20 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Bezcenna kolekcja na Wałach - zakwitną tulipany

Data publikacji: 23 listopada 2015 r. 13:59
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:41
Bezcenna kolekcja na Wałach - zakwitną tulipany
 
To będzie wystawiennicze wydarzenie jesieni: w najbliższą środę, w szczecińskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie ekspozycja bezcennych holenderskich obrazów, głównie z XVI i XVII wieku. „Nie tylko tulipany" to pierwszy publiczny pokaz słynnej kolekcji Christopha Mullera poza muzeum w Schwerinie, do którego kolekcjoner ją przekazał. 

Muller, dziennikarz „Tagesspiegel" od 1986 roku gromadził dzieła dawnych mistrzów. Po upływie dwóch dekad, stał się posiadaczem jednej z największych kolekcji prywatnych w całych Niemczech. Od 2007 roku, Muller przekazuje swoje zbiory instytucjom kultury: ponad 300 grafik trafiło do Berlina, w 2012 roku ponad 100 kolejnych grafik- do Kolonii, wreszcie, w 2013 roku, 155 obrazów otrzymało Państwowe Muzeum w Schwerinie.

- Otrzymałem zaproszenie na pokaz tej kolekcji i zacząłem starania o możliwość pokazania jej w Szczecinie - opowiada Dariusz Kacprzak, wicedyrektor szczecińskiego muzeum. - Udało się, nasza wystawa to 124 bezcenne obrazy takich mistrzów jak David Vinckboons, Edward Collier czy Jan Breughel Starszy.  

Ekspozycja obejmuje całą paletę malarskich gatunków: portrety, martwe natury, pejzaże, sceny rodzajowe, sceny biblijne.

- Na wielu z tych obrazów są ukryte treści, rebusy, które w XVI wieku były zrozumiałe, a dziś do ich odczytu potrzebna jest znajomość źródeł - tłumacz dyrektor Kacprzak i podaje przykład obrazu Vinckboonsa, przedstawiającego jarmark: - W oknie domu widać kilku mężczyzn z kuflami do piwa, wypełnionymi strzałami. To oznacza, że panowie są poetami, a sam jarmark jest widowiskiem kulturalnym. Wśród jego uczestników zaś sportretowany jest cały przekrój społeczny ówczesnych Niderlandów. 

Obrazy, które są warte fortunę (ostrożne szacunki mówią o kilkuset milionach euro), przyjechały klimatyzowanym samochodem, w skrzyniach, owinięte specjalną fizeliną. Muzeum musiało spełnić także wysokie wymagania strony schwerińskiej - co do temperatury i wilgotności sal ekspozycyjnych.  

„Nie tylko tulipany" to pierwszy etap współpracy muzeów ze Szczecina i Schwerina. W przyszłym roku, do Niemiec pojedzie jeden ze skarbów z naszych zbiorów, czyli kolekcja rysunków Tiepolów (rodzina wybitnych, barokowych rysowników z Włoch), a w 2017 roku, być może do Szczecina przyjedzie schwerińskie dzieła Marcela Duchampa.

Wernisaż zaplanowany jest na środę, na godzinę 18, w gmachu przy Wałach Chrobrego. Wstęp wolny.©℗

(kas)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Od środy, w muzeum prezentowana będzie bezcenna kolekcja holenderskiego malarstwa

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA