Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Będzie strajk w Amazonie?

Data publikacji: 19 lipca 2019 r. 09:57
Ostatnia aktualizacja: 26 lipca 2019 r. 12:21
Będzie strajk w Amazonie?
 

Pracownicy firmy Amazon chcą podwyżki z 20 złotych na godzinę brutto do 25 złotych na rękę, nie godzą na obowiązujące normy wydajnościowe i postulują zamianę umów czasowych na umowy o pracę. Dlatego zorganizowali referendum strajkowe. Podpisy zbierali także przed halą Amazona w Kołbaskowie, w której pracuje ok. 3 tys. osób. 

- Zainteresowanie było duże, w referendum wzięło ok. 600 osób, a trzeba pamiętać, że wielu pracowników dopiero dowiaduje się, co to jest spór zbiorowy - ocenia Maria Malinowska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. - Nastrój oceniłabym jako pełen determinacji. Pracownicy odnosili się przyjaźnie do naszych przedstawicieli, życzyli powodzenia. Liczymy na pozytywny skutek. Zależy nam, żeby w referendum wypowiedziało się jak najwięcej pracowników - jeśli są przeciwko strajkowi, to niech też to powiedzą.

Maria Malinowska opowiada, że rozmowy z Amazonem trwały od jesieni ubiegłego roku. Ale, według niej, spełzły na niczym - ponieważ firma zaproponowała jedynie "kosmetyczne" zmiany w regulaminie a konkretne propozycje związkowców zostały odrzucone.

Marta Rzetelska z biura prasowego Amazona w mailu przesłanym do naszej redakcji komentuje sprawę referendum tak:

- Amazon już obecnie oferuje to, o co wnoszą przedstawiciele związków: wysoce konkurencyjne wynagrodzenie, atrakcyjny pakiet benefitów, liczne możliwości rozwoju kariery, a wszystko to w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy. Jesteśmy dumni, że ponad 14 tysięcy osób w Polsce wybrało Amazon na swojego pracodawcę i poleca pracę w firmie swoim bliskim i przyjaciołom. Naszą ambicją jest stanie się pracodawcą pierwszego wyboru w regionie, dlatego chcemy by nasza oferta zawsze była wysoce konkurencyjna – i to na wszystkich stanowiskach. Przykładowo, pracownikom poziomu początkowego proponujemy zatrudnienie w oparciu
o umowę o pracę. Konkurencyjne wynagrodzenie rozpoczynające się od 20 zł /h brutto. Zapewniamy im także m.in.: bonus nawet do 15%, prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, darmowy transport do i z pracy na trasach Amazon, obiad za 1 pln, i wiele innych benefitów, w tym program „Postaw na Swój Rozwój”. W jego ramach osoby z ponad rocznym stażem pracy otrzymują od nas nawet do 26 000 złotych  w ciągu 4 lat na opłacenie kursów i zakup podręczników.

Związek ma te sprawy inny punkt widzenia.

- Normy muszą przestać rosnąć - mówi Maria Malinowska - Pakiety socjalne, o których mówi firma, to w dużej mierze fikcja. Po pierwsze, dotyczą tylko osób zatrudnionych bezpośrednio przez Amazon. Po drugie, wielu pracowników nie ma prostu kiedy skorzystać z propozycji takich jak kurs. Po trzecie, większość propozycji - na przykład kurs na spawacza - jest skierowana do mężczyzn.

Inicjatywa Pracownicza koniec referendum przewiduje na koniec września, ale nie jest to coś pewnego nas sto procent, ponieważ "sytuacja jest dynamiczna". Związek uważa, że jest jeszcze możliwość, aby wrócić do rozmów z przedstawicielami Amazona. Jeśli tak się nie stanie, jesienią może zapaść decyzja o strajku.©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Już dawno na to czas
2019-07-20 20:00:40
Pracuje tam od 2015 roku i widzę doskonale jak traktuje się ludzi. Z roku na rok coraz gorzej. Nawet liderzy rezygnują z pracy albo uciekają na L4 bo mają już dość. Co z tego że oferują kursy itp skoro normalny człowiek nie ma na to ani czasu ani siły. Były lata kiedy inne Amazony np w Niemczech strajkowaly a wtedy wszystkie zamówienia przerzucali do Polski a w nagrodę za wypuszczenie wszystkich CPT w pictaimie dostalismy kawalek ciasta.. Szkoda tylko że część ciemnoty nadal uważa że mamy XX wiek i o pracę tak ciężko.. Każdy ma jakieś długi, zobowiazania i pożyczki ale jak nie zaczniemy walczyć o swoje to nadal będziemy tylko narzekać. Ogarnijcie się w końcu
Amszon
2019-07-20 18:52:45
Popieram ruch związkowy. Jeszcze należy dodać że Polacy w Amazon są dyskryminowani. Na mojej zmianie jest tak wielu Ukraińców ze Polacy stanowią mniejszość. Są oni lepiej traktowani niż my. Walczmy o naszą Polskę i prawa dla Polaków... Cdn...
Opzycja
2019-07-20 09:02:09
Nikt sie zanimi nie ujmuje? To dolaczcie do tej panienki od strajku klimatycznego po UM
byłem tam
2019-07-19 18:48:06
Sranie i sikanie za pozwoleniem Dyrector Menażer ? Punkty karne za szklankę wody w 11 godzinie pracy ? nie dziękuje
Andrzej
2019-07-19 17:23:34
Ta cala rzecznik Amazonka powinna pod ziemie się schować za te kłamstwa,transport,obiad,to dzisiaj standard wszedzIe,tyle ze ten transport to katastrofa,benefity ? nikt z tego nie korzysta bo są do niczego,celowa takie zaplanowali,wykańczalnia ludzi,lepiej juz pogonoc ten Amazon z Europy,dopuki ludzie na halach nie umierają,choć kilka przypadków było,a omdlenia często się zdarzaja
Trzeba odejść.
2019-07-19 13:51:10
Pracy nie brakuje. Po prostu musicie się zwolnić. I już.
A ze Strajkami...
2019-07-19 12:51:59
I w Firmach Zachodnich nie mozna patrzec na krotko, gdyz "pozwijaja Zagle" i poprzenosza sie do innych Krajow... o duzo tanszej sile roboczej ! A wiec "spieszmy sie powoli" gdyz tak "Srednio" zawsze Najlepiej ! A stracic prace to mozna bardzo szybko - tylko co pozniej dalej...??
rot
2019-07-19 11:42:31
Szkoda, że nie podaliście nazwiska osoby z amazona, która wypuściła z siebie ten korporacyjny bełkot. Nich płaca uczciwie, a te za.sra.ne benfity niech sobie wsadzą do doopy.
robol
2019-07-19 11:11:54
Tak, dziś jest rynek pracownika, ale głównie fizycznego.
Yourec
2019-07-19 10:34:26
Dzis brakuje ludzi do pracy, wiec pracownik musi zrozumiec ze dzis to on moze dyktowac warunki na rynku pracy. Powinni wszyscy sie postawic! Nie mozna dawac sie ponizac za grosze, gdzie 3km dalej minimalna krajowa to 40pln!!! Amazona nie stac na strajk wiec napewno dojdzie do porozumienia!
niech strajkują
2019-07-19 10:19:10
No to gdzie teraz Urząd Pracy będzie wysyłał do pracy ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA