sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć

Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć [GALERIA]

Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć
Data publikacji: 2019-02-28 14:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:34
Wywietleń: 1963 377538

Trwa budowa nowego ciepłociągu pod ul. Duńską w Szczecinie. To jedno z zadań realizowanego przez Szczecińską Energetykę Cieplną projektu modernizacji i rozbudowy sieci grzewczej w mieście pod nazwą Unia 3. Unia, bo to kolejne z przedsięwzięć, jakie SEC może realizować dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej z puli środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.

- Dofinansowanie przeznaczone jest na na działania w zakresie efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu oraz budowy instalacji zasilanych ze źródeł energii wytwarzanej w tzw. wysokosprawnej kogeneracji - informuje Danuta Misztal, specjalistka ds. marketingu i komunikacji SEC. - Czas realizacji całego projektu to listopad 2017-paaździernik 2022. Jego całkowita wartość wynosi 88,9 mln zł przy dofinansowaniu środkami z UE w kwocie 57,8 mln zł.

Za te pieniądze - jak wyjaśnia D. Misztal z SEC - ma być zmodernizowanych 25 km sieci ciepłowniczych, zbudowanych 17 km nowych instalacji, nie licząc 60 nowoczesnych węzłów grzewczych. Poza tym, że infrastruktura pozwoli na podłączenie do niej nowych i wciąż rozbudowujących się osiedli na obrzeżach Szczecina, inwestycja SEC wykracza także poza granice administracyjne Szczecina.

- Ekoefekty tego zadania to m.in. zmniejszenie o 60 800 GJ rocznie zużycia energii pierwotnej, obniżenie o 6 170 Mg na rok emisji dwutlenku węgla, mniej pyłów PM 10 i PM 2,5, a tym samym krok do czystszego powietrza, którym na co dzień oddychamy - dodaje D. Misztal.

Cała inwestycja została podzielona na dwa zadania. Pierwsze z nich to właśnie rozbudowa systemu ciepłowniczego w rejonach ulic Duńska – Szczecińska – Kalinowa. wraz z infrastrukturą teletechniczną służącą do sterowania nim w północnych rejonach Szczecina na terenie Warszewa i pobliskiego Podbórza. Wykonawcą tej części inwestycji na zlecenie SEC jest Budmax Ciepło Bis ze śląskiego Ustronia.

 - Prace obejmują budowę 3,29 km sieci ciepłowniczej. Dodatkowo planowana jest budowa 2 węzłów indywidualnych i wymiennikowni, która umożliwi dostarczenie ciepła z miejskiej sieci do przyłączonych obiektów. Nowy odcinek sieci ciepłowniczej zostanie włączony do sieci magistralnej DN 200 zlokalizowanej w ul. Duńskiej w pobliżu skrzyżowania ulic Duńska – Złotowska - tłumaczy D. Misztal. - W dalszej kolejności nowa sieć ciepłownicza zostanie poprowadzona wzdłuż ulic Duńskiej, Szczecińskiej, Poznańskiej i Podbórzańskiej i ostatecznie rozprowadzona na osiedli Warszewo – Podbórz w ulicach Kalinowa, Maciejkowa i Limby.

Drugie z zadań, którego pierwszy etap po fazie planowania, przygotowań dokumentacji wyłonieniu wykonawcy robót w tych dniach rusza, to rozbudowa systemu ciepłowniczego SEC od ul. Floriana Krygiera do osiedli mieszkaniowych zlokalizowanych także poza granicami administracyjnymi Szczecina. Konkretnie w Warzymicach na terenie gminy Kołbaskowo. Ta część projektu Unia 3 - jak wyjaśnia D. Misztal - zakłada
budowę w sumie 2,35 km sieci ciepłowniczej. Dodatkowo planowana jest budowa 5 węzłów indywidualnych.

- Z początkiem tego tygodnia przekazujemy placu budowy wykonawcy, który do końca kwietnia - zgodnie z planem - powinien wybudować prawie 700 m sieci. Na obszarze od Nowej Cukrowni do ul. Do Rajkowa. Wykonawcą jest firma TERMOEKOLOGIA z Poznania. - To etap pierwszy. Dalsza budowa prawie 1 km sieci w tamtym kierunku jest jeszcze na etapie projektowania i nie ma konkretów co do terminów zarówno ogłoszenia przetargów na roboty, jak i co do okresu samej realizacji. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć Będzie grzanie. SEC-u nowa sieć

Komentarze

Dofinansowanie, czyli
będą podwyżki.
2019-03-01 01:20:58

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie