sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Bat na tych, co piją i jadą?

Bat na tych, co piją i jadą?

Bat na tych, co piją i jadą?
Data publikacji: 2015-11-10 11:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 2538 36414

Kod 69 już wkrótce, prawdopodobnie przed końcem roku, pojawi się na niektórych prawach jazdy. Oznaczenie to będzie w dokumentach tych kierowców, którzy zatrzymani byli przez policję podczas jazdy po alkoholu, wyrokiem sądu nie zostali jednak pozbawieni uprawnień na zawsze, ale po skróceniu kary muszą jeździć autami z blokadą.

Tylko w minioną niedzielę policjanci zatrzymali w całym kraju 305 nietrzeźwych kierowców, w Zachodniopomorskiem - 14. Za kółkiem usiadło jednak znacznie więcej osób po kielichu. Narazili życie swoje i innych. Statystyki, filmy z kraks zdają się nie robić wrażenia. 

W 2014 roku pijani uczestniczyli w 3522 wypadkach, przy czym sami byli sprawcami 2579  (7,4 proc. wszystkich), w których zginęły 363 osoby, a rannych zostało 2971. Z policyjnych danych wynika, że drogówka zatrzymała 141 203 osoby, kierujące pod wpływem alkoholu - to spadek w stosunku do roku poprzedniego o 13,5 proc. (w roku 2013 było ich 163 177). 

Kogo czeka kupowanie auta z alkoholowym czujnikiem? Tych, których wymiar sprawiedliwości potraktował na tyle ulgowo, że mają możliwość zawieszenia kary po pewnym czasie. Ale liczyć muszą się z tym, że w prawie jazdy zobaczą symbol 69.

 - Wpis 69 do dokumentów na pewno nieco ułatwi nam pracę. My natomiast zawsze i tak sprawdzamy w naszym systemie konkretną osobę; tutaj od razu otrzymamy stosowną informację. Kierowca, który w przeszłości był karany za jazdę pod wpływem alkoholu i kara ta została skrócona, będzie musiał jeździć wyłącznie samochodem z blokadą, pojazd nie ruszy, jeśli prowadzący będzie nietrzeźwy. Ponadto, kiedy taka osoba wybierze samochód bez blokady, potraktowana zostanie tak, jakby jechała bez właściwych uprawnień - wyjaśnia mł. insp. Grzegorz Sudakow (na zdjęciu), naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. ©℗

(kol)

Fot. Robert Wojciechowski

Komentarze

szofer
A głupota? Czy kiedykolwiek uda się wynależć sposób (lekarstwo) na głupotę; kierujący niepijany, nienaćpany a po prostu głupi (najczęściej szpaner) ?
2015-11-12 17:17:01
gienio
Czy kierowca zawodowy zostanie pozbawiony pracy? Moze pracodawca zamontuje we wszystkich swoich samochodach alkoloki? Co z tymi co maja po dwa pojazdy? Przeciez najwieksza kara jest po uplywie ustawowego czasu zacierana i czlowiek figuruje w kartotece skazanych jako bez wyroku. Z tego co rozumiem, tu kara jest dozywotnia?
2015-11-10 13:44:31
Zabójcy
Alkohol to nie wszystko, przecież wciąż słyszy się doniesienia prasowe, że zatrzymano kogoś, kto kierował po zażyciu narkotyków. Narkotyki są równie niebezpieczne.
2015-11-10 11:38:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie