poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Bat na tych, co piją i jadą?

Bat na tych, co piją i jadą?

Bat na tych, co piją i jadą?
Data publikacji: 2015-11-10 11:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 2710 36414

Kod 69 już wkrótce, prawdopodobnie przed końcem roku, pojawi się na niektórych prawach jazdy. Oznaczenie to będzie w dokumentach tych kierowców, którzy zatrzymani byli przez policję podczas jazdy po alkoholu, wyrokiem sądu nie zostali jednak pozbawieni uprawnień na zawsze, ale po skróceniu kary muszą jeździć autami z blokadą.

Tylko w minioną niedzielę policjanci zatrzymali w całym kraju 305 nietrzeźwych kierowców, w Zachodniopomorskiem - 14. Za kółkiem usiadło jednak znacznie więcej osób po kielichu. Narazili życie swoje i innych. Statystyki, filmy z kraks zdają się nie robić wrażenia. 

W 2014 roku pijani uczestniczyli w 3522 wypadkach, przy czym sami byli sprawcami 2579  (7,4 proc. wszystkich), w których zginęły 363 osoby, a rannych zostało 2971. Z policyjnych danych wynika, że drogówka zatrzymała 141 203 osoby, kierujące pod wpływem alkoholu - to spadek w stosunku do roku poprzedniego o 13,5 proc. (w roku 2013 było ich 163 177). 

Kogo czeka kupowanie auta z alkoholowym czujnikiem? Tych, których wymiar sprawiedliwości potraktował na tyle ulgowo, że mają możliwość zawieszenia kary po pewnym czasie. Ale liczyć muszą się z tym, że w prawie jazdy zobaczą symbol 69.

 - Wpis 69 do dokumentów na pewno nieco ułatwi nam pracę. My natomiast zawsze i tak sprawdzamy w naszym systemie konkretną osobę; tutaj od razu otrzymamy stosowną informację. Kierowca, który w przeszłości był karany za jazdę pod wpływem alkoholu i kara ta została skrócona, będzie musiał jeździć wyłącznie samochodem z blokadą, pojazd nie ruszy, jeśli prowadzący będzie nietrzeźwy. Ponadto, kiedy taka osoba wybierze samochód bez blokady, potraktowana zostanie tak, jakby jechała bez właściwych uprawnień - wyjaśnia mł. insp. Grzegorz Sudakow (na zdjęciu), naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. ©℗

(kol)

Fot. Robert Wojciechowski

Komentarze

szofer
A głupota? Czy kiedykolwiek uda się wynależć sposób (lekarstwo) na głupotę; kierujący niepijany, nienaćpany a po prostu głupi (najczęściej szpaner) ?
2015-11-12 17:17:01
gienio
Czy kierowca zawodowy zostanie pozbawiony pracy? Moze pracodawca zamontuje we wszystkich swoich samochodach alkoloki? Co z tymi co maja po dwa pojazdy? Przeciez najwieksza kara jest po uplywie ustawowego czasu zacierana i czlowiek figuruje w kartotece skazanych jako bez wyroku. Z tego co rozumiem, tu kara jest dozywotnia?
2015-11-10 13:44:31
Zabójcy
Alkohol to nie wszystko, przecież wciąż słyszy się doniesienia prasowe, że zatrzymano kogoś, kto kierował po zażyciu narkotyków. Narkotyki są równie niebezpieczne.
2015-11-10 11:38:10

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie