sobota, 24 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Badanie dla pewności

Badanie dla pewności

Badanie dla pewności
Data publikacji: 2015-10-14 21:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 1989 28197

W tym roku do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie zgłosiło się 41 nowych osób zakażonych HIV. Rozpoczęły leczenie i mają szansę na długie życie. Bo z HIV można normalnie i długo żyć. Trzeba jednak wiedzieć o swoim zakażeniu i korzystać z leczenia. Do 29 października w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie każdy pełnoletni mieszkaniec może wykonać test na HIV. Nie trzeba się wcześniej umawiać, ani rejestrować, a wyniki badania dostępne są już po dwóch dniach.

W Polsce obserwuje się wzrost liczby zakażeń HIV drogą kontaktów seksualnych, zwłaszcza wśród osób w wieku 20-49 lat. Zdecydowanie wzrasta liczba zakażeń u mężczyzn mających kontakty seksualne z innymi mężczyznami. W tym roku do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych zgłosiło się 41 nowych osób zakażonych HIV, w tym 7 kobiet i 34 mężczyzn. Według specjalistów test na HIV powinny wykonać przede wszystkim osoby, które zmieniały partnera seksualnego, podejmowały inne ryzykowne zachowania (np. seks bez zabezpieczeń), czy np. rozpoczynają związek z nowym partnerem. Wszyscy zgłaszający się na badania do poradni przy ul. Broniewskiego 12 mogą liczyć na fachową pomoc, rzetelną informację oraz wsparcie. Na wyniki testów czeka się dwa dni robocze.

Bezpłatne badania wykonywane są w każdy wtorek i czwartek w godz. 15–18 w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych SPWSZ przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie. Nie trzeba się wcześniej umawiać, rejestrować, ani dzwonić. Nie trzeba mieć ze sobą żadnego dokumentu tożsamości, ponieważ testy są anonimowe. Ale liczba bezpłatnych badań jest ograniczona, pozostało jeszcze ok. 160 miejsc w tej edycji. Program trwa do 29. października 2015 roku lub do wyczerpania miejsc.

W ramach programu specjaliści z poradni prowadzą także szkolenie dla lekarzy, pielęgniarek, nauczycieli, policjantów, czy kosmetyczek. 
Projekt jest dotowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych działa Telefon Zaufania HIV/AIDS Stowarzyszenia DADU. Czynny jest w poniedziałki i czwartki w godz. 16– 18. Tel. 91 45 42 450.

HIV – wirus nabytego niedoboru odporności. Przenoszony jest na trzy sposoby: kontakt seksualny, kontakt z krwią osoby zakażonej, kontakt z matki na dziecko. Niezdiagnozowane i nieleczone zakażenie HIV prowadzi do zachorowania na AIDS.

(sag)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie