Piątek, 08 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Badania dla osób po 40. roku życia

Data publikacji: 26 lutego 2022 r. 22:22
Ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2022 r. 16:59
Badania dla osób po 40. roku życia
 

Jeśli ktoś jeszcze nie skorzystał z pakietu badań oferowanych w programie „Profilaktyka 40 PLUS” to wciąż może to zrobić. Jest on realizowany jeszcze do połowy tego roku. Pacjent ma prawo wyboru placówki, w której chce z niego skorzystać. A od 12 lutego tego roku ankietę kwalifikującą do tego programu można wypełnić nie tylko na Internetowym Koncie Pacjenta lub pod numerem infolinii, ale też w placówce, która go realizuje. 

Epidemia koronawirusa utrudniła wykonywanie badań profilaktycznych. W tym czasie korzystało z nich znacznie mniej osób niż zwykle. A to one umożliwiają wczesne wykrycie chorób, które na początkowym etapie nie dają niepokojących objawów. Szybka diagnoza często pozwala uniknąć długotrwałego, czasem nieskutecznego leczenia.

Od początku lipca ubiegłego roku realizowany jest program „Profilaktyka 40 PLUS”, adresowany do wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy ukończyli 40 lat (bez górnej granicy wieku). Można z niego skorzystać jeszcze do połowy tego roku.

Warunkiem skorzystania z programu jest wypełnienie ankiety. Jeszcze do niedawna można było to zrobić tylko na Internetowym Koncie Pacjenta lub pod numerem infolinii 22 735 39 53. Ale od 12 lutego tego roku weszły w życie zmiany w przepisach dotyczących realizacji tego programu pilotażowego, i zgodnie z nimi taką ankietę pacjenci mogą wypełnić także w placówce, która realizuje program.

Na podstawie ankiety oceniane są czynniki ryzyka i wystawiane jest skierowanie na konkretne, dostępne w programie, badania. W tym pakiecie są: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy we krwi; AlAT, AspAT, GGTP (to badania krwi, pozwalające na ocenę funkcji wątroby); poziom kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu; poziom kwasu moczowego we krwi; krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT). Dla mężczyzn dodatkowo badanie w kierunku wykrycia raka prostaty: PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Program ten obejmuje także pomiary wykonywane w punkcie diagnostycznym: ciśnienia tętniczego; masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);

Jest on realizowany w placówkach, które podpisały z NFZ umowę na jego wykonywanie. Wykaz placówek publikowany jest na stronie internetowej ZOW NFZ  (nfz-szczecin.pl) i na bieżąco aktualizowany.

- Na badanie należy się umówić telefonicznie, przygotować zgodnie z zaleceniami diagnostów i zabrać ze sobą dowód osobisty - informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. - Z wynikami badań pacjent zgłasza się do lekarza POZ; na ich podstawie może otrzymać skierowanie do specjalisty w celu dalszej diagnostyki lub leczenia.

Pacjent ma prawo wyboru placówki, w której chce skorzystać z programu.

(sag)

Fot. Ryszard Pakieser

Program „Profilaktyka 40 PLUS” jest realizowany w placówkach, które podpisały z NFZ umowę na jego wykonywanie. Ich wykaz jest publikowany na stronie: nfz-szczecin.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kinga
2022-02-28 16:27:07
To wyciąganie pieniędzy z NFZ. Ludzie są rózni i mają odmienne dolegliwości jak wada wzroku czy dziura w zębie. Zapłaćcie za konkretne usługi medyczne, a nie za bzdety typu cholesterol czy masa ciała. Brak idiotów na pseudobadania.
goleniowianin
2022-02-27 10:38:09
"Program ten obejmuje także pomiary wykonywane w punkcie diagnostycznym: ciśnienia tętniczego; masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)" - w szpitalu w Goleniowie to wygląda tak - ile pan waży, ile pan mierzy, jakie ma pan ciśnienie, itd.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA