Piątek 03 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Wstyd się nie badać. Wizyta u urologa może uratować życie

Data publikacji: 2021-11-25 16:08
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-25 16:08
Wstyd się nie badać. Wizyta u urologa może uratować życie
Przez cały listopad zachęcano mężczyzn do badań, także m.in. podczas akcji Movember zorganizowanej w Galaxy, gdzie mogli wykonać właśnie badanie stężenia PSA. Fot. Dariusz GORAJSKI  

W Zachodniopomorskiem rocznie jeden na pięciu pacjentów onkologicznych choruje na raka prostaty, a jeden na dziesięciu mężczyzn umiera z powodu tego nowotworu. Wczesne zdiagnozowanie choroby daje nawet 90 procent szans na wyleczenie, ale sami mężczyźni muszą dać sobie szansę i skorzystać z badań profilaktycznych. Bo ten nowotwór na tym wczesnym etapie najczęściej nie daje żadnych objawów.

- Rozwój raka prostaty jest zwykle powolny i przez wiele lat skryty - mówi dr n. med. Artur Lemiński, specjalista urolog z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie. - A możliwości skutecznego wyleczenia dotyczą przede wszystkim tych panów, u których ten nowotwór nie daje żadnych dolegliwości. Potrzebne więc są badania wczesne, profilaktyczne. Trzeba skłonić panów, żeby zaczęli pojawiać się do konsultacji urologicznych wtedy, gdy nie mają żadnych dolegliwości, czyli rzeczywiście czysto profilaktycznie.

Prostata to gruczoł, który - jak tłumaczy doktor - w warunkach fizjologicznych produkuje ważną część nasienia męskiego. Urolodzy

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 79% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 25-11-2021

 

Autor: Agnieszka Spirydowicz 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ to pacjent 60+
2021-11-25 20:36:10
To zmień rodzinnego. Mój dał bez problemu na badanie pełnego moczu oraz psa. Gdy tylko zobaczył że mam podwyższony odrazu do urologa. Tam też długo nie czekałem. USG miałem zrobione , a urolog na rezonans. Byłem na Jagiellońskiej w szpitalu. Długo nie czekałem. Z tym akurat nie mailem problemu na NFZ. A z innymi lekarzami to już zupełnie inna historia o też musiałem prywatnie
Pacjent 30+
2021-11-25 19:47:04
A mój przyjął bez problemu. Zlecił wszelkie badania. I pomimo że mam może "tylko" 32 lata od 3 lat już chodzę co roku na kontrolne. Trzeba dbac o swoje
Pacjent 60+
2021-11-25 19:16:43
Co pół roku robię płatne badanie PSA, bo lekarz rodzinny nie chce dać skierowania. Dwa lata temu zaczęło rosnąć powyżej 4.0 Dostałem skierowanie do urologa ale szybciej byłem prywatnie za 400 złotych. Dostałem skierowanie na biopsję w klinice w Szczecinie. Poszedłem prywatne na rezonans za 900 złotych. Coś rezonans pokazał, poszedłem z nim na biopsję do kliniki. Tam obejrzeli i zamiast celować w to miejsce to walnęli gdzie popadło. Wynik biopsji brak komórek raka co nie znaczy że raka nie mam.
pacjent
2021-11-25 17:56:11
poszedłem do urologa bo wszędzie trąbią że w tym wieku profilaktyka wskazana. no i co? pytanie lekarza, po co pan tu przyszedł? no badanie profilaktyczne mówię. to z wielką łachą mnie zbadano.
doktur
2021-11-25 17:08:56
Wskazane sa tez wizyty u proktologa-wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego w Szczecinie za darmo mozna sie zbadac w NZOZ SW.Marek przy ul.Łucznicznej. , codziennie w mediach masa reklam cudownych masci na chorobę hemoroidalną, które to nie leczą tej choroby.Im szybsza diagnoza tym szybsze i bezbolesne leczenie a na tą chorobę cierpią miliony osob, szczególnie po 40,50 roku zycia.Wiem bo w rodzinie osoby miały z tym problemy ale sie wyleczyli.
STETTIN
2021-11-25 16:30:33
ZACZYNAM PRACĘ RANO I KOŃCZĘ WIECZOREM . WOLNE MAM TYLKO WEEKENDY. KIEDY MAM PÓJŚĆ DO LEKARZA ?? W SOBOTĘ CZY W NIEDZIELĘ RANO?? WPROWADZCIE DWIE SOBOTY W MIESIĄCU PRACUJĄCE DLA LEKARZY !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA