Rowerzyści i piesi muszą mieć oczy dookoła głowy. Pieszy porusza się np. ścieżką rowerową, na którą nie powinien wejść, ale ścieżka ta prowadzi przy brzegu Jeziora Barlineckiego i przez pieszych traktowana jest jak ścieżka spacerowa. Tam gdzie oznakowań nie ma, dochodzi do nieporozumień. Dzieje się tak na ścieżce w sąsiedztwie murów obronnych, czy na ścieżkach prowadzących przez park im. Emanuela Laskera.
Inną sprawą jest to, co dzieje się na ulicy Sportowej. Od połowy jezdni nie wolno pieszym po niej chodzić, bo jest oznakowana jako ścieżka rowerowa. Dodam tylko, że chodnik ten prowadzi m.in. do przystani żeglarskiej, plaży, czy ośrodka wczasowego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecina. Na wspomnianym chodniku często dochodzi do kłótni i straszenia się wzajemnie policją. Zarówno piesi, jak i cykliści uważają, że to oni mają rację.
Zapytaliśmy w barlineckim Urzędzie Miejskim, kiedy ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe doczekają się prawidłowego oznakowania.
- Trasa przy murach obronnych i dalej przez park E. Laskera jest ciągiem pieszo-rowerowym - wyjaśnia Waldemar Kościukiewicz. - Uzupełnienie brakującego tutaj oznakowania nastąpi do końca sierpnia br. Odcinek od ul. Strzeleckiej, dalej ulicą Sportową do wysokości przystani żeglarskiej, zgodnie z projektem organizacji ruchu jest również ciągiem pieszo-rowerowym. Od przystani żeglarskiej poprzez ul. Sportową do miejscowości Krzynka jest ścieżką rowerową. W związku z licznymi wnioskami mieszkańców dotyczącymi korzystania z opisanych powyżej odcinkach ciągów pieszo-rowerowych oraz ścieżek rowerowych, do końca bieżącego roku planowane jest przygotowanie odpowiedniej propozycji zmian w tym zakresie. Docelowo planuje się je wprowadzić na początku 2017 r. ©℗
Tekst i fot. J. SŁOMKA
Na zdjęciu: brak oznakowania sprawia, że zarówno rowerzyści, jak i piesi uważają, że to oni mają pierwszeństwo.