Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Autobus w telefonie

Data publikacji: 19 stycznia 2017 r. 11:23
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:26
Autobus w telefonie
 

Pierwszy raz słyszałem, jak kierowca udziela pasażerom informacji przez głośnik. Stało się to podczas kursu autobusu 74. Porada była bardzo praktyczna – zwłaszcza dla młodych ludzi.

Kierowca stwierdził, że nie musimy się denerwować, czy zdążymy na autobus lub tramwaj. Nawet wtedy, gdy nie mamy zaufania do rozkładu jazdy. Wystarczy bowiem wykorzystać smartfon lub tablet. Jeśli chodzi o ten pierwszy, to ma go przy sobie prawie każdy młody człowiek.

– Należy wpisać adres www.zditm.szczecin.pl, pojawią się wszystkie linie tramwajowe i autobusowe. Potem wystarczy nacisnąć kwadracik, w którym znajduje się dana linia. Wyświetlą się wszystkie przystanki na tej trasie, a gdy zjedziemy na dół ekranu, zobaczymy mapę miasta z aktualnym położeniem wszystkich pojazdów komunikacji masowej na danej trasie – tłumaczył przez głośnik kierowca.

Pasażerowie słuchali z zaciekawieniem. Okazało się, że mapkę można dowolnie powiększyć lub zmniejszyć, aby zobaczyć trasę całej linii lub jej bardziej szczegółowy odcinek. Gdy dotkniemy symbolu autobusu lub tramwaju, wyświetla się dymek, w którym znajdziemy: numer linii, „brygadę”, która obsługuje pojazd, numer pojazdu, nazwę początkowego i końcowego przystanku, punktualność (tu pojawi się ilość minut ewentualnego spóźnienia lub… przyspieszenia).

Mapa odświeża się co około 30 sekund i w tym czasie można zaobserwować, że tramwaje czy autobusy faktycznie się po niej przemieszczają. Oczywiście GPS, dzięki któremu możemy obserwować ten ruch, nie jest systemem precyzyjnym co do milimetra, więc ZDiTM wyjaśnia, że mapa pojazdów jest przybliżona i nie są widoczne te z nich, które nie przekazują informacji o swoim położeniu.

Jak to z oprogramowaniem bywa, powstała już nakładka na mapę Zarządu Dróg i Komunikacji Miejskiej w Szczecinie. Programik ów – autorstwa Pawła Zienowicza – można zainstalować za darmo na Androida. Pobrano go już tysiąc razy i ma blisko 30 bardzo pozytywnych ocen użytkowników (średnia 4,9 pkt.). Nic dziwnego, skoro oparta jest na bardzo poręcznej aplikacji ZDiTM-u. Niestety, małym mankamentem jest odświeżanie „nakładki” – co 60 sekund. A przecież przez minutę autobus potrafi pokonać dystans między przystankami.

Dodajmy, że nastąpił prawdziwy wysyp aplikacji na Androida, które ułatwiają przemieszczanie się środkami komunikacji masowej w Szczecinie i nie tylko. Godną polecenia jest zwłaszcza MobileMPK (w skrócie mMPK). To poręczny program na urządzenia mobilne, który pobrało w Polsce około miliona pasażerów. Oceniło go już ponad 34 tysiące użytkowników i uzyskał on średnią notę – 4,5 pkt. To najwyżej w tej kategorii. Program ów umożliwia pobranie rozkładów jazdy dla ponad 50 miast. Może działać bez połączenia z internetem. Możemy np. wybrać przystanek początkowy i końcowy, a aplikacja pokaże nam nie tylko harmonogram czasowy, ale i wszelkie możliwości przesiadek.

Oczywiście z tych udogodnień nie skorzysta większość starszych pasażerów, dla których nowe technologie z różnych powodów – np. mentalnych czy słabego wzroku – są po prostu niedostępne. Dla nich podstawowym informatorem będzie tabliczka z rozkładem jazdy na przystanku lub tablica świetlna, która pokaże przybliżony czas przybycia autobusu czy tramwaju na podstawie wskazania nawigacji satelitarnej.

Tekst i fot. (kl)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

duma
2017-05-26 14:39:08
Mimo wszystko, ZDiTM stworzył przydatne mapy, które stały się podstawą do stworzenia świetnej aplikacji! Tylko pogratulować programiście, oby apka się dalej rozwijała i działała sprawnie
Wstyd
2017-01-19 20:52:04
Wstyd że ZDiTM w systemie za ponad 50 milionów nie pomyślał o aplikacji na smartfony. Używanie strony na smartfonach dotykowych jest niepraktyczne i karkołomne. Wstyd !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA