Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Atak terrorystów na terminal LNG przećwiczony

Data publikacji: 24 listopada 2016 r. 17:14
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
Atak terrorystów na terminal LNG przećwiczony
 

Uzbrojeni terroryści zaatakowali jednostkę pływającą urzędu morskiego. Dostali się na falochron osłonowy świnoujskiego terminalu LNG. Jeden z członków załogi oraz pracownicy ochrony terminalu stali się zakładnikami. Terroryści zażądali 500 tysięcy dolarów, śmigłowca z pilotem oraz uwolnienia żony jednego z zamachowców. Do incydentu doszło w czwartek (24 listopada) rano.
 
Na szczęście to tylko początek scenariusza ćwiczeń służb oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektu portowego. Harmonogram znali tylko wybrani przedstawiciele służb. Dla reszty – postronnych pracowników terminalu czy przedstawicieli instytucji oraz organów odpowiedzialnych za powiadamianie o wydarzeniach niebezpiecznych – sytuacja była rzeczywista.

– Sprawcy, po szybkim przemieszczeniu się falochronem w stronę bramy wjazdowej na teren obiektu portowego, sterroryzowali kolejnego pracownika ochrony – relacjonuje inspektor Piotr Ostrowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Szczecinie. – Zdążył on jednak wcześniej uruchomić sygnał antynapadowy. W stronę bramy natychmiast udał się patrol zmotoryzowany, został jednak ostrzelany z broni automatycznej i musiał się wycofać w bezpieczne miejsce.

Wcześniej uruchomiono procedurę powiadamiania odpowiednich służb oraz instytucji. Ogłoszono alarm dla terminalu LNG. Na miejscu znalazły się jednostki policji i służby ratownicze. Ewakuowano osoby przypadkowe.

– Wojewoda zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym m.in. powołano grupę operacyjną do całodobowego monitorowania i prognozowania sytuacji oraz koordynacji współdziałania wszystkich służb i instytucji – wyjaśnia Mieczysław Dąbrowski, kierownik Oddziału Spraw Obronnych i Ochrony Ludności w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW.

Zespół negocjatorów wraz z psychologiem policyjnym nawiązał rozmowy z terrorystami. Akcja zakończyła się ujęciem napastników, dzięki zasadzce ustawionej przez Specjalny Pododdział Antyterrorystyczny Policji.

Terminal LNG jest infrastrukturą krytyczną i wymaga szczególnej ochrony. 

– Dzięki takim wspólnym akcjom możemy ćwiczyć koordynację działań oraz wypracować ewentualne szczegóły postępowania podczas rzeczywistego zagrożenia – podsumowuje Maciej Majewski, dyrektor Biura Bezpieczeństwa spółki Polskie LNG z grupy Gaz-System, która zorganizowała ćwiczenia.
 
Brali w nich udział m.in. funkcjonariusze policji, straży pożarnej, straży granicznej, ratownictwa morskiego (SAR), pracownicy ZUW, Urzędu Miasta Świnoujście, Urzędu Morskiego w Szczecinie i pogotowia ratunkowego. (isz)

Fot. KWP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bolek
2016-11-24 22:37:17
Robią sobie pisowcy za moje pieniądze zabawę w wojenkę, którą sami wymyślają dla ciemnego ludu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA