sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Atak terrorystów na terminal LNG przećwiczony

Atak terrorystów na terminal LNG przećwiczony

Atak terrorystów na terminal LNG przećwiczony
Data publikacji: 2016-11-24 17:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:21
Wywietleń: 696 175949

Uzbrojeni terroryści zaatakowali jednostkę pływającą urzędu morskiego. Dostali się na falochron osłonowy świnoujskiego terminalu LNG. Jeden z członków załogi oraz pracownicy ochrony terminalu stali się zakładnikami. Terroryści zażądali 500 tysięcy dolarów, śmigłowca z pilotem oraz uwolnienia żony jednego z zamachowców. Do incydentu doszło w czwartek (24 listopada) rano.
 
Na szczęście to tylko początek scenariusza ćwiczeń służb oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektu portowego. Harmonogram znali tylko wybrani przedstawiciele służb. Dla reszty – postronnych pracowników terminalu czy przedstawicieli instytucji oraz organów odpowiedzialnych za powiadamianie o wydarzeniach niebezpiecznych – sytuacja była rzeczywista.

– Sprawcy, po szybkim przemieszczeniu się falochronem w stronę bramy wjazdowej na teren obiektu portowego, sterroryzowali kolejnego pracownika ochrony – relacjonuje inspektor Piotr Ostrowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Szczecinie. – Zdążył on jednak wcześniej uruchomić sygnał antynapadowy. W stronę bramy natychmiast udał się patrol zmotoryzowany, został jednak ostrzelany z broni automatycznej i musiał się wycofać w bezpieczne miejsce.

Wcześniej uruchomiono procedurę powiadamiania odpowiednich służb oraz instytucji. Ogłoszono alarm dla terminalu LNG. Na miejscu znalazły się jednostki policji i służby ratownicze. Ewakuowano osoby przypadkowe.

– Wojewoda zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym m.in. powołano grupę operacyjną do całodobowego monitorowania i prognozowania sytuacji oraz koordynacji współdziałania wszystkich służb i instytucji – wyjaśnia Mieczysław Dąbrowski, kierownik Oddziału Spraw Obronnych i Ochrony Ludności w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW.

Zespół negocjatorów wraz z psychologiem policyjnym nawiązał rozmowy z terrorystami. Akcja zakończyła się ujęciem napastników, dzięki zasadzce ustawionej przez Specjalny Pododdział Antyterrorystyczny Policji.

Terminal LNG jest infrastrukturą krytyczną i wymaga szczególnej ochrony. 

– Dzięki takim wspólnym akcjom możemy ćwiczyć koordynację działań oraz wypracować ewentualne szczegóły postępowania podczas rzeczywistego zagrożenia – podsumowuje Maciej Majewski, dyrektor Biura Bezpieczeństwa spółki Polskie LNG z grupy Gaz-System, która zorganizowała ćwiczenia.
 
Brali w nich udział m.in. funkcjonariusze policji, straży pożarnej, straży granicznej, ratownictwa morskiego (SAR), pracownicy ZUW, Urzędu Miasta Świnoujście, Urzędu Morskiego w Szczecinie i pogotowia ratunkowego. (isz)

Fot. KWP

Atak terrorystów na terminal LNG przećwiczony Atak terrorystów na terminal LNG przećwiczony

Komentarze

Bolek
Robią sobie pisowcy za moje pieniądze zabawę w wojenkę, którą sami wymyślają dla ciemnego ludu.
2016-11-24 22:37:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie