Do sprawnej organizacji pracy i zadań sztabów kryzysowych, służb, wolontariuszy w zakresie pomocy potrzebującym, osobom starszym, zależnym od innych, w kwarantannie, można wykorzystać bezpłatnie oprogramowanie stworzone do zdalnego zarządzania usługami opiekuńczymi - aplikację programu Dobre Wsparcie. Zachęca do tego marszałek województwa.
- Mamy świadomość jak wielkim wyzwaniem jest teraz mobilizacja społeczna w celu niesienia pomocy innym - mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas czwartkowej wideokonferencji. - W naszym województwie powstał projekt Dobre Wsparcie, system lokalnych usług społecznych, realizowany w partnerstwie z Fundacją Nauka dla Środowiska i Caritas. W ubiegłym roku nagrodzono go jako najbardziej innowacyjny projekt społeczny w Unii Europejskiej. Ułatwia koordynację pomocy, usług społecznych poprzez łączność internetową. Postanowiliśmy udostępnić tę platformę dla wszystkich gmin naszego województwa, aby lepiej mogły organizować swoje służby w zakresie niesienia pomocy osobom potrzebującym, kwarantannowanym, niesamodzielnym.
Aplikacja była dotąd wykorzystywana w usługach opiekuńczych. Została dostosowana do obecnych potrzeb.
- Tworzyliśmy ją przez rok, do innych celów, nie na potrzeby tego kryzysu - tłumaczy Piotr Jaśkiewicz, prezes Fundacji Nauka dla Środowiska. - Została opracowana, przetestowana, zbadana, to narzędzie działa i jest bezpieczne dla tych osób, które tworzą bazę danych. W prosty sposób w jednym miejscy można zebrać grupę osób potrzebujących wsparcia, pokazać ich lokalizację, nie udostępniać wszystkim ich danych osobowych i połączyć z ludźmi, którzy mogą tego wsparcia udzielić. Dbając o bezpieczeństwo i certyfikację osób, które się zgłaszają. Dla podmiotów, które mają zarządzać w dobie kryzysu pracą na poziomie samorządu, jest to idealne rozwiązanie, żeby poukładać zadania, zrobić dostęp dla jednego centrum kryzysowego przy współpracy z organizacjami pozarządowymi. To również świetne narzędzie dla sztabów nadzorujących osoby w kwarantannie. W przyszłym tygodniu uruchomione będzie kolejne narzędzie - osoby, które są w domu, będą mogły w bezpieczny sposób wpisywać dokładnie czego potrzebują. System te informacje automatycznie przekaże do najbliższego wolontariusza. Ten wolontariusz będzie certyfikowany przez podmioty zewnętrzne - przez samorząd, albo wiarygodne organizacje pozarządowe.
W aplikacji są dodane wszystkie gminy województwa.
- Wystarczy, że dadzą nam znać, otrzymają indywidualne hasło i dostęp, by mogły tworzyć swoje bazy danych – mówi Jaśkiewicz. - Aplikacja działa, jest w stu procentach sprawdzona i bezpieczna. Czekamy jeszcze na certyfikacje sklepu Google, by mogła być tam udostępniona dla mieszkańców.
Informacje o oprogramowaniu oraz kontakt tutaj.
(gan)