Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Apetyt na zielone. Rośnie zainteresowanie wspólnot

Data publikacji: 24 lutego 2017 r. 09:17
Ostatnia aktualizacja: 03 lipca 2020 r. 11:13
Apetyt na zielone. Rośnie zainteresowanie wspólnot
 

Rośnie zainteresowanie wspólnot mieszkaniowych otrzymaniem bezzwrotnej dotacji z dwóch zielonych programów pomocowych miasta. Do wzięcia są aż 3 miliony złotych i... niespełna 3 dni na złożenie wniosku wraz z kompletem dokumentów, których wszak nie da się przygotować z dnia na dzień.

To jest kolejna - już 9. - edycja „Zielonych podwórek Szczecina", a druga - „Zielonych przedogródków Szczecina". Celem obu jest poprawa estetyki miasta. Co dla wspólnot mieszkaniowych oznacza wielką wygraną: szansę pozyskania dodatkowych środków na rewitalizację terenów przyległych do ich nieruchomości, czyniąc lepszymi miejscami do życia - na zagospodarowanie zielenią, budowę placów zabaw i miejsc rekreacyjnych.

W obu też wysokość dotacji jest podobna. Na rewitalizację podwórek można zdobyć 75 procent kosztów inwestycji (nasadzenia oraz infrastruktura towarzysząca: np. chodniki, ławki) lub 95 proc - w przypadku tworzenia placów zabaw. Natomiast na tworzenie przedogródków, renowację już istniejących oraz na „posadowienie renowację elementów małej architektury, ogrodzeń, ciągów komunikacyjnych" - wysokość dofinansowania wynosić będzie wyłącznie 75 proc. kosztów przedsięwzięcia.

To oznacza dziesiątki, a czasem nawet setki tysięcy bezzwrotnej dotacji - prezent od miasta dla dobrze zarządzanych i aktywnych wspólnot mieszkaniowych, które działają na rzecz swych mieszkańców oraz chcą zmieniać Szczecin na lepsze. Aby sięgnąć po tę kasę, trzeba złożyć wniosek wraz z kompletem dokumentów: uchwałą wspólnoty mieszkaniowej wraz z oświadczeniem o zabezpieczeniu pieniędzy potrzebnych na realizację programu, projektem oraz kosztorysem ofertowym przedsięwzięcia.

Do tej pory w siedzibie Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, nadzorującym realizację obu zielonych programów pomocowych miasta, tylko wspólnoty mieszkaniowe z lewobrzeża złożyły kompletne wnioski. Także wyłącznie lewobrzeże ubiega się o pozyskanie środków na rewitalizację przedogródków.

- Nauczeni doświadczeniem, jesteśmy przekonani, że najwięcej wniosków wpłynie bezpośrednio przed zakończeniem naboru - przekonuje ZBiLK.

Przypomnijmy: w tym roku na realizację każdego z programów miasto przeznacza po 1,5 mln zł. Termin przyjmowania wniosków przez ZBiLK upłynie już 1 marca. Następnie dokumenty będą weryfikowane merytorycznie przez członków specjalnie powołanej komisji konkursowej. Wyniki podziału „zielonego tortu" poznamy dopiero w kwietniu.
 ©℗
A. NALEWAJKO

Dzięki dotychczasowym edycjom zielonych programów pomocowych miasta udało się zrewitalizować 101 podwórek i 16 przedogródków Szczecina. Jak choćby na reprezentacyjnym „Złotym Szlaku" - w al. Papieża Jana Pawła II.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

123
2017-02-24 13:38:18
przyda sie bo po ustawie o wycince dojnej zmiany niebedziecie miec juz czym oddychac w centrum
Bush
2017-02-24 10:32:18
Krzew do drzew: Szczecin nie ma miejskiego ogrodnika? A przecie mamy Floating Garden! Jak można realizować wizję Floating Garden (Pływających ogrodów) bez ogrodnika?
drzewa
2017-02-24 09:52:24
Jasne, apetyt na zielone, dobitnym przykładem jest aleja św. Jana Pawła II, gdzie dobór roślin do panujących warunków był katastrofą, a brak miejskiego ogrodnika w Szczecinie wyraźnie odcisnął swoje piętno.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA