sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Apetyt na zielone

Apetyt na zielone

Apetyt na zielone
Data publikacji: 2016-03-04 07:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:56
Wywietleń: 1387 122052

Od 20 tysięcy do prawie 400 tysięcy złotych - tak wielki apetyt mają najbardziej aktywne ze szczecińskich wspólnot mieszkaniowych, sięgające po dotacje na rewitalizację otoczenia swych nieruchomości. W budowaniu ogrodów, placów zabaw, miejsc wypoczynku i rekreacji wspierają je dwa miejskie programy: Zielonych podwórek oraz Zielonych przedogródków Szczecina.

Właśnie minął termin przyjmowania wniosków do tegorocznej edycji obu programów. W puli dotacji tym razem są 2 miliony złotych: po milionie na każdy. Dzięki temu wspólnoty mogą uzyskać zwrot w wysokości 75 procent kosztów poniesionych na urządzenie zielenią przedogródków i podwórek, a 95 proc. - jeśli zbudują place zabaw.

Gra idzie o naprawdę wielkie pieniądze, szczególnie biorąc pod uwagę skromne budżety wspólnot mieszkaniowych. Stąd też trudno się dziwić, że zainteresowanie zielonymi programami pomocowymi miasta z roku na rok rośnie.

- 23 wnioski w programie Zielone podwórka i kolejnych 16 w Zielonych przedogródkach Szczcina. To bilans tegorocznego naboru wniosków o dofinansowania w ramach dwóch rewitalizacyjnych programów, realizowanych przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych - mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy ZBiLK.

Wśród wnioskodawców, ubiegających się o dotację na Zielone podwórka Szczecina, znaleźli się mieszkańcy osiedli: Centrum (ul. Śląska, Mazurska), Drzetowo-Grabowo (ul. E. Plater, Sławomira), Niebuszewo (ul. Asnyka, Boguchwały), Nowe Miasto (ul. Narutowicza, Drzymały), Stare Miasto (ul. Henryka Pobożnego, Wyszyńskiego), Śródmieście-Północ (ul. Herbowa, Felczaka), a także Pogodna (ul. Janickiego), Pomorzan (ul. Włościańska) i Turzyna (ul. Pocztowa).

- Natomiast wnioski w ramach programu Zielone przedogródki Szczecina pochodziły głównie ze Śródmieścia: ul. Wielkopolskiej i Bolesława Śmiałego, a z al. Papieża Jana Pawła II rekordowo dużo, bo aż 9 wniosków - dodaje Tomasz Owsik-Kozłowski.

To z uwagi na strukturę własnościową gruntów - jak tłumaczy ZBiLK. Przede wszystkim jednak za sprawą preferencji samego magistratu, który wyraźnie zapowiedział, że wesprze głównie tych inwestorów, których nieruchomości są położone w reprezentacyjnych rejonach miasta. A najchętniej wspólnoty ze sobą sąsiadujące. Tak, aby miejska dotacja miała swój wyraźny wizualny efekt, np. w całym ciągu ulicy lub alei, a przynajmniej na odcinkach pomiędzy skrzyżowaniami. Nie bez znaczenia jest też pewnie fakt, że to właśnie RO Śródmieście - jako jedyna spośród osiedlowych samorządów - w ub. roku ze swych środków inwestycyjnych wsparła wspólnoty mieszkaniowe, realizujące przebudowę przedogródków przy swych kamienicach (al. Papieża Jana Pawła II).

Teraz analizą wniosków zajmie się komisja konkursowa z udziałem architekta i ogrodnika miasta. Adresy wspólnot mieszkaniowych, które ostatecznie uzyskają dofinansowanie z zielonych programów pomocowych, poznamy najprawdopodobniej już w kwietniu. Realizacja inwestycji - tradycyjnie - ma się zakończyć jeszcze w tym roku. ©℗

Arleta NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK
Za sprawą programu Zielone przedogródki Szczecina zmieniło się w ub. roku otoczenie kilku kamienic - tzw. szczecińskiej secesji - w sąsiedztwie prestiżowego „Złotego Szlaku" (al. Papieża Jana Pawła II).

Apetyt na zielone Apetyt na zielone

Komentarze

marek
no i trzeba było tak od razu mówić, że chodzi o Jana Pawła II, koło magistratu. Założymy się, że wybiorą te przedogródki a jak już zrobią wszystkie na tej ulicy to program się skończy?
2016-03-04 10:52:34
@@@
Brawo i takich akcji jak najwięcej
2016-03-04 08:53:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie