Czwartek, 20 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pływający akademik

Data publikacji: 29 listopada 2015 r. 13:09
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Pływający akademik
 
Na placu ośrodka pochylniowego Wulkan w Szczecińskim Parku Przemysłowym powstaje żelbetowy ponton. Posadowione zostaną na nim kontenery, w których zamieszkają studenci. Pływający akademik to prototypowy projekt. Trafi do Kopenhagi.

Wykonawcą żelbetowego pontonu jest Erbud, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych spółka budowlana. Wartość zadania to niespełna pół miliona złotych. Prace mają być zakończone pod koniec stycznia przyszłego roku.

– To bardzo ciekawy projekt – mówi Grzegorz Huszcz, prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego. – Na betonowym kadłubie zostanie umieszczonych dziewięć modułów mieszkaniowych, wykonanych z 45-stopowych kontenerów.

Projekt nosi nazwę Urban Rigger. Budowany w Szczecinie akademik dla studentów w Kopenhadze to prototyp. Prawdopodobnie powstanie więcej takich obiektów, które zostaną ulokowane w różnych krajach. Pierwszy trafi do Kalvebod Brygge, waterfrontowej części stolicy Danii.

Deweloperem jest duńska spółka Udvikling Danmark, a projekt opracowała Bjarke Ingels Group (BIG), znana międzynarodowa firma architektoniczna, założona 10 lat temu w Kopenhadze. Od pięciu lat ma też oddział w Nowym Jorku. Zatrudnia około 200 architektów pracujących nad różnymi, bardzo oryginalnymi przedsięwzięciami w wielu krajach.©℗

Elżbieta KUBOWSKA

Na zdjęciach:

1) Wykonawcą żelbetowego pontonu jest firma Erbud.

Fot. E. KUBOWSKA

2) Obecnie trwają prace przy szalunku.

Fot. E. KUBOWSKA

3) Tak ma wyglądać pływający akademik.

Fot. BIG

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA