177 milionów złotych – to kwota do zwrotu przez dłużników z tytułu wypłaty świadczenia z funduszu alimentacyjnego w gminie Szczecin. Najwyższe zadłużenie wynosi 400 tys. złotych i sięga 2008 roku. W całej Polsce alimentów nie otrzymuje około miliona dzieci. Łączny dług rodziców wynosi ponad 11 mld zł. Czy nowe przepisy zmienią tę dramatyczną sytuację?
W Szczecinie świadczenie z funduszu alimentacyjnego pobierają wierzyciele 4811 dłużników.
– Najwyższe zadłużenie wynosi około 400 tys. złotych – informuje Maciej Homis, rzecznik Szczecińskiego Centrum Świadczeń. – W tym wypadku SCŚ wypłaca fundusz alimentacyjny na czworo dzieci od 2008 r.
Kwota długów alimentacyjnych wobec gminy za okres wypłaty od 1 października 2008 do końca 2018 roku wynosi ponad 177 mln zł. W 2018 roku od organu egzekucyjnego wpłynęło do gminy z tytułu wypłaconego świadczenia z funduszu alimentacyjnego prawie 4 mln złotych.
Choć w prawie wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, które mają wpływać na efektywniejsze egzekwowanie alimentów, wyraźnych zmian nie widać. W tym roku weszła w życie Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych, wprowadzająca stopniowo sporo ważnych regulacji. ©℗
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 13 marca 2019 r.
Anna Gniazdowska
Fot. Ryszard Pakieser