Sobota, 20 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Aleja skarbów (galeria)

Data publikacji: 11 września 2015 r. 11:14
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:34
Aleja skarbów (galeria)
 

Obserwując co najmniej od tygodnia to, co się dzieje na placu budowy w szczecińskiej alei Niepodległości ma się wrażenie, że miejsce zamieniło się w jedno wielkie wykopalisko z licznymi, rozsianymi, pieczołowicie oznaczonymi stanowiskami archeologicznymi pełnymi cennych artefaktów. Ciężki sprzęt budowlany trzeba było odstawić i przejść na system prostych robót ręcznych. W ruch poszły szpadle i palniki.

Tym razem drogowcy Energopolu natrafili tu na azbestowy wodociąg i przerdzewiały gazociąg. Finał? Inwestycja już jest w poślizgu.

W środę i w czwartek robotnicy Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa z Poznania demontowali odkopaną w trakcie przebudowy trasy rurę gazu. Opary unosiły się nad całą okolicą jak złowieszczy zwiastun czegoś niedobrego. W czwartek rozpoczęła się wywózka pociętych już na kawałki, wydłubanych z ziemi fragmentów starej instalacji. Pojawili się pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji z mobilnym zestawem do inspekcji swoich instalacji.

W dwóch miejscach, w pobliżu samotnego, okazałego dębu, który się ostał na wysokości przystanku tramwajów przed Bramą Portową, dwie brygady robotników Energopolu razem z robotnikami pomorskiego oddziału spółki PKP Energetyka przygotowywały grunt pod obejście tego rewiru z odnalezioną w ziemi z kolei azbestową rurą. Tam, gdzie to możliwe, metodą przecisku po jego śladzie ułożony zostanie nowy wodociąg, zmontowany z dostarczonych już na teren budowy rur z żeliwa.

Wychodzą braki w dokumentacji projektowej, będące konsekwencją po łebkach wykonanej - jak wszystko na to wskazuje - na potrzeby inwestycji drogowej inwentaryzacji tego, co może znajdować się pod ziemią. Za ich właściwe przygotowanie odpowiadał Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, jako zlecający ich wykonanie.

- Dogrywane są wszystkie sprawy techniczno-projektowe. Ruszyło to wszystko wreszcie, nabrało tempa. Ustalamy nowy harmonogram robót, już uwzględniający korekty i z nowym terminem ich zakończenia - poinformował w czwartek Jarosław Gaszyński, rzecznik prasowy Energopolu. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot.: Mirosław WINCONEK

Cały tekst w e-wydaniu i Magazynie „Kurieta Szczecińskiego" (11.09.)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jdal
2015-09-12 12:55:07
złej tanecznicy przeszkadza rąbek spodnicy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA