Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Orła Białego mglista rewitalizacja

Data publikacji: 21 kwietnia 2016 r. 20:37
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:51
Orła Białego mglista rewitalizacja
 

Lata dyskusji, koncepcji i wciąż nic. Teraz na dokładkę już nawet zdezaktualizowane pozwolenie budowlane na realizację opłaconego z kasy miasta projektu. Rewitalizacja szczecińskiego placu Orła Białego to wciąż mglista perspektywa. A wraz z nią jego przemiana z placu parkingowego w reprezentacyjny rynek.

Na ostatnim posiedzeniu radni byli wyjątkowo jednomyślni, że trzeba bez zwłoki ruszyć w końcu z przebudową placu.

 Miasto ma gotowy projekt przebudowy placu. Nie doszło do jego realizacji, bo nie spełnił wszystkich oczekiwań. Był krytykowany przede wszystkim za plan radykalnych wycinek zieleni. Nie objął też jezdni ul. Staromłyńskiej, która oddziela go od Akademii Sztuki. A w grudniu 2015 roku zdążyło już wygasnąć wydane pozwolenie na budowę.W ostatni czwartek kwietnia Jarosław Bondar, architekt miasta, w szczegółach przedstawić ma radnym po raz kolejny założenia projektu, który opracowało jeszcze w 2012 r. Biuro Inżynierskie Anna Gontarz – Bagińska z Gdańska. Propozycje zmian narzucili magistraccy urzędnicy z biura ówczesnej miejskiej architekt Ewy Nosek pospołu ze służbami konserwatorskimi i inżynierami od organizacji ruchu.

- Musimy zdecydować czy jest on bazą do wprowadzenia jedynie poprawek czy też trzeba na ten plac spojrzeć na nowo - oświadczył Jarosław Bondar.

 - Musimy też sprawdzić czy pracownia projektowa z Trójmiasta będzie chciała współpracować przy modyfikacji projektu. Ważne są koszty ewentualnych poprawek dokumentacji. Nie będzie problemu jeśli okażą się na tyle niskie, że uda się uniknąć przetargu. Jeśli uznamy, że kontynuowanie tego projektu, który mamy, jest bez sensu, to wówczas przedstawię mój pomysł. ©℗

Mirosław WINCONEK

Cały artykuł w magazynie „Kuriera Szczecińskiego" i w e-wydaniu z 22 kwietnia 2016 r.

Na zdjęciu: Smutny o plac Orła Białego z parkingiem pośrodku. A jego realna rewitalizacja, o której od lat się wciąż tylko mówi, równie mglista jak sam plac spowity wiosenną mgłą o poranku. 

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

toll48
2016-06-01 08:09:50
Halo, ten stary budynek po Polmozbycieniweluje projekt zeby tam byl rynek . Na starych zdjeciach widac ze tam byly piekne kamienice. Tam jest jedyna szansa zeby zrobic reprezentacyjny rynek ale trzeba ten plac wyprostowac i zbuzyc ten budynek albo przebudowac
Mieszkaniec
2016-04-28 11:01:33
Zastanawiam się tylko po co ta rewitalizacja i kto za tym stoi?Przyglądając się jak miasto i grupa rowerowa dewastuje ulice w centrum miasta to tu sie odnosi wrażenie że zawładnięciem tym placem marzy się właścicielom knajp i restauracji.Zapomina sie że są tam banki ,sąd, szkoły i przede wszystkim mieszkańcy tego placu i gdzieś muszą swoje samochody parkować.Miasto całą ta akcję zaczęło od tzw.d..y strony.Bo zamiast wybudować parkingi wielopoziomowe w centrum i na obrzeżach miasta niestety ogranicza bezmyślnie miejsca do parkowania. Widać ewidentnie że myślenie to najsłabsza strona naszych włodarzy.
takasfiatamysl
2016-04-27 13:06:25
Tak, stworzenie Rynku w procesie przemian, byloby dobrym rozwiazaniem. Można by przy okazji zastanowić się nad zasadnością umiejscowienia żelaznego ogrodzenia, wokół Pomnika Orła Białego. Jego obecność nie koreluje choćby z symbolicznym przesłaniem dzieła, podług intencji XVIII wiecznych artystów. Ogrodzenie stanowi granicę w przestrzeni wewnętrznej placu, zubażając wartości jakie onegdaj Fontanna bezsprzecznie wnosiła i mogłaby wnieść w życie mieszkańców Szczecina.
tollo48
2016-04-21 22:13:25
Niestety ten plac zostal oszpecony komunistyczna zabudowe tak jak centrum.Dawny Polmozbyt powinien byc wybuzony i ulica wyprostowana a wtedy plac nabralby ksztalt rynku.Elewacje budynkow rowniez trzeba dopasowac do otoczenia itd.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA