wtorek, 22 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Orła Białego mglista rewitalizacja

Orła Białego mglista rewitalizacja

Orła Białego mglista rewitalizacja
Data publikacji: 2016-04-21 20:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:00
Wywietleń: 1007 129259

Lata dyskusji, koncepcji i wciąż nic. Teraz na dokładkę już nawet zdezaktualizowane pozwolenie budowlane na realizację opłaconego z kasy miasta projektu. Rewitalizacja szczecińskiego placu Orła Białego to wciąż mglista perspektywa. A wraz z nią jego przemiana z placu parkingowego w reprezentacyjny rynek.

Na ostatnim posiedzeniu radni byli wyjątkowo jednomyślni, że trzeba bez zwłoki ruszyć w końcu z przebudową placu.

 Miasto ma gotowy projekt przebudowy placu. Nie doszło do jego realizacji, bo nie spełnił wszystkich oczekiwań. Był krytykowany przede wszystkim za plan radykalnych wycinek zieleni. Nie objął też jezdni ul. Staromłyńskiej, która oddziela go od Akademii Sztuki. A w grudniu 2015 roku zdążyło już wygasnąć wydane pozwolenie na budowę.W ostatni czwartek kwietnia Jarosław Bondar, architekt miasta, w szczegółach przedstawić ma radnym po raz kolejny założenia projektu, który opracowało jeszcze w 2012 r. Biuro Inżynierskie Anna Gontarz – Bagińska z Gdańska. Propozycje zmian narzucili magistraccy urzędnicy z biura ówczesnej miejskiej architekt Ewy Nosek pospołu ze służbami konserwatorskimi i inżynierami od organizacji ruchu.

- Musimy zdecydować czy jest on bazą do wprowadzenia jedynie poprawek czy też trzeba na ten plac spojrzeć na nowo - oświadczył Jarosław Bondar.

 - Musimy też sprawdzić czy pracownia projektowa z Trójmiasta będzie chciała współpracować przy modyfikacji projektu. Ważne są koszty ewentualnych poprawek dokumentacji. Nie będzie problemu jeśli okażą się na tyle niskie, że uda się uniknąć przetargu. Jeśli uznamy, że kontynuowanie tego projektu, który mamy, jest bez sensu, to wówczas przedstawię mój pomysł. ©℗

Mirosław WINCONEK

Cały artykuł w magazynie „Kuriera Szczecińskiego" i w e-wydaniu z 22 kwietnia 2016 r.

Na zdjęciu: Smutny o plac Orła Białego z parkingiem pośrodku. A jego realna rewitalizacja, o której od lat się wciąż tylko mówi, równie mglista jak sam plac spowity wiosenną mgłą o poranku. 

Fot. Mirosław WINCONEK

Orła Białego mglista rewitalizacja Orła Białego mglista rewitalizacja Orła Białego mglista rewitalizacja Orła Białego mglista rewitalizacja

Komentarze

toll48
Halo, ten stary budynek po Polmozbycieniweluje projekt zeby tam byl rynek . Na starych zdjeciach widac ze tam byly piekne kamienice. Tam jest jedyna szansa zeby zrobic reprezentacyjny rynek ale trzeba ten plac wyprostowac i zbuzyc ten budynek albo przebudowac
2016-06-01 08:09:50
Mieszkaniec
Zastanawiam się tylko po co ta rewitalizacja i kto za tym stoi?Przyglądając się jak miasto i grupa rowerowa dewastuje ulice w centrum miasta to tu sie odnosi wrażenie że zawładnięciem tym placem marzy się właścicielom knajp i restauracji.Zapomina sie że są tam banki ,sąd, szkoły i przede wszystkim mieszkańcy tego placu i gdzieś muszą swoje samochody parkować.Miasto całą ta akcję zaczęło od tzw.d..y strony.Bo zamiast wybudować parkingi wielopoziomowe w centrum i na obrzeżach miasta niestety ogranicza bezmyślnie miejsca do parkowania. Widać ewidentnie że myślenie to najsłabsza strona naszych włodarzy.
2016-04-28 11:01:33
takasfiatamysl
Tak, stworzenie Rynku w procesie przemian, byloby dobrym rozwiazaniem. Można by przy okazji zastanowić się nad zasadnością umiejscowienia żelaznego ogrodzenia, wokół Pomnika Orła Białego. Jego obecność nie koreluje choćby z symbolicznym przesłaniem dzieła, podług intencji XVIII wiecznych artystów. Ogrodzenie stanowi granicę w przestrzeni wewnętrznej placu, zubażając wartości jakie onegdaj Fontanna bezsprzecznie wnosiła i mogłaby wnieść w życie mieszkańców Szczecina.
2016-04-27 13:06:25
tollo48
Niestety ten plac zostal oszpecony komunistyczna zabudowe tak jak centrum.Dawny Polmozbyt powinien byc wybuzony i ulica wyprostowana a wtedy plac nabralby ksztalt rynku.Elewacje budynkow rowniez trzeba dopasowac do otoczenia itd.
2016-04-21 22:13:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie