Wtorek 29 listopada 2022r. 
REKLAMA

Akt oskarżenia przeciw 53 osobom ws. korupcji w Elektrowni Szczecin

Data publikacji: 2019-07-03 16:31
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-24 18:03
Akt oskarżenia przeciw 53 osobom ws. korupcji w Elektrowni Szczecin
 

Akt oskarżenia przeciwko 53 osobom w związku z korupcją w Elektrowni Szczecin skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie prokuratura. Zarzuca się im udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie przestępstw związanych z tzw. korupcją menedżerską.

Śledztwo - które nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Szczecinie - dotyczące wyrządzenia wielomilionowej szkody majątkowej prowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Pokrzywdzony został Zespół Elektrowni Dolna Odra – Elektrownia Szczecin.

- W toku śledztwa ustalono, że co najmniej od 2015 roku w Elektrowni Szczecin istniał proceder korupcyjny związany z przyjmowaniem biomasy niespełniającej podstawowych wymagań jakościowych w ramach dwóch, oddzielnie działających, zorganizowanych grup przestępczych - informuje  prok. Joanna Biranowska-Sochalska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

W pierwszej z grup przestępczych uczestniczyli pracownicy elektrowni zatrudnieni na stanowiskach Obchodowych Urządzeń Nawęglania. Przyjmowali oni owe biopaliwa, "w zamian za korzyści finansowe w ustalonych stawkach". Przekazywaniem pieniędzy od dostawców biomasy zajmowali się kierowcy, którzy dostarczali ją na teren elektrowni.

- W Elektrowni Szczecin funkcjonowała ponadto od co najmniej czerwca 2016 r. druga grupa przestępcza, w której uczestniczyli: główny inżynier ds. wytwarzania energii Elektrowni Szczecin, pierwszy obchodowy dyspozytor nawęglania oraz jeden z przedsiębiorców zajmujących się produkcją biomasy dostarczanej do elektrowni wraz ze swoim pracownikiem - dodaje prok. Joanna Biranowska-Sochalska.

Każda z tych osób miała swoją określoną rolę w procederze.

Rzeczniczka prokuratury przypomina, że pierwszych 12 osób zostało zatrzymanych 2 lutego 2017 r. Wśród nich był wówczas główny inżynier ds. wytwarzania energii Elektrowni Szczecin, którego ujęto na gorącym uczynku przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 50 tys. zł.                  

W lipcu 2017 r. CBA przeprowadziło przeszukanie m.in. drawskim ratuszu. Zabezpieczono wówczas dokumenty "wskazujące na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw" przez burmistrza tego miasta. W związku ze sprawą Elektrowni usłyszał m.in. zarzuty "niedopełnienia obowiązków służbowych oraz przekroczenia uprawnień związanych z realizacją polityki finansowej", m.in. bezpodstawne umarzanie zaległości podatkowych przedsiębiorcy, podejrzanemu w prowadzonym śledztwie. 

W sumie zarzuty przedstawiono 53 osobom. Ponadto na poczet grożących kar od podejrzanych zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 4,7 mln zł.

Za zarzucane przestępstwa m.in polegające na tzw. korupcji menadżerskiej grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. 

- Za przestępstwo wyrządzenia wielkiej szkody majątkowej pokrzywdzonej spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra głównemu inżynierowi ds. wytwarzania energii oraz współdziałającemu z nim przedsiębiorcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 - informuje prok. Joanna Biranowska-Sochalska. - Ponadto funkcjonariuszowi publicznemu (burmistrzowi Drawska Pomorskiego) za zarzucane przestępstwa między innymi z art. 231 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. ©℗

(isz)

Fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Obs.ryver
2020-01-24 18:01:58
Oto kacza-katolicka Polska!!!
francuz
2019-07-04 08:02:24
Jak składałem CV na dyspozytora bo w tym kupę lat robiłem, to nawet nie odpowiedzieli! Od razu wiadomo że swojaków pewnie zatrudnili! Ciekawę czy kompetentnych?
asaad
2019-07-04 06:34:31
Niemcy dbali o to aby korupcja zastapiła polskie prawo.Niemcy wtopili kilkanascie niemieckich spólek które okradały polaków z naszej pracy.Dam przykład sprowadzili makuchy z Indonezji jako biomase. Transport był droższy od biomasy.Niemiecka spółka transportował węgiel ze Slaska do Szczecina za podwójną cene.Pogonić złodziei niemieckich i tych przekupionych polskich wspólników.
Pytanie
2019-07-03 18:31:25
Co ma wspólnego umarzanie podatku przez gminę z procederem dostarczania biomasy złej jakości?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA