czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Akt oskarżenia przeciw 53 osobom ws. korupcji w Elektrowni Szczecin

Akt oskarżenia przeciw 53 osobom ws. korupcji w Elektrowni Szczecin

Akt oskarżenia przeciw 53 osobom ws. korupcji w Elektrowni Szczecin
Data publikacji: 2019-07-03 16:31
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-24 18:03
Wywietleń: 1927 400761

Akt oskarżenia przeciwko 53 osobom w związku z korupcją w Elektrowni Szczecin skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie prokuratura. Zarzuca się im udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie przestępstw związanych z tzw. korupcją menedżerską.

Śledztwo - które nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Szczecinie - dotyczące wyrządzenia wielomilionowej szkody majątkowej prowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Pokrzywdzony został Zespół Elektrowni Dolna Odra – Elektrownia Szczecin.

- W toku śledztwa ustalono, że co najmniej od 2015 roku w Elektrowni Szczecin istniał proceder korupcyjny związany z przyjmowaniem biomasy niespełniającej podstawowych wymagań jakościowych w ramach dwóch, oddzielnie działających, zorganizowanych grup przestępczych - informuje  prok. Joanna Biranowska-Sochalska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

W pierwszej z grup przestępczych uczestniczyli pracownicy elektrowni zatrudnieni na stanowiskach Obchodowych Urządzeń Nawęglania. Przyjmowali oni owe biopaliwa, "w zamian za korzyści finansowe w ustalonych stawkach". Przekazywaniem pieniędzy od dostawców biomasy zajmowali się kierowcy, którzy dostarczali ją na teren elektrowni.

- W Elektrowni Szczecin funkcjonowała ponadto od co najmniej czerwca 2016 r. druga grupa przestępcza, w której uczestniczyli: główny inżynier ds. wytwarzania energii Elektrowni Szczecin, pierwszy obchodowy dyspozytor nawęglania oraz jeden z przedsiębiorców zajmujących się produkcją biomasy dostarczanej do elektrowni wraz ze swoim pracownikiem - dodaje prok. Joanna Biranowska-Sochalska.

Każda z tych osób miała swoją określoną rolę w procederze.

Rzeczniczka prokuratury przypomina, że pierwszych 12 osób zostało zatrzymanych 2 lutego 2017 r. Wśród nich był wówczas główny inżynier ds. wytwarzania energii Elektrowni Szczecin, którego ujęto na gorącym uczynku przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 50 tys. zł.                  

W lipcu 2017 r. CBA przeprowadziło przeszukanie m.in. drawskim ratuszu. Zabezpieczono wówczas dokumenty "wskazujące na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw" przez burmistrza tego miasta. W związku ze sprawą Elektrowni usłyszał m.in. zarzuty "niedopełnienia obowiązków służbowych oraz przekroczenia uprawnień związanych z realizacją polityki finansowej", m.in. bezpodstawne umarzanie zaległości podatkowych przedsiębiorcy, podejrzanemu w prowadzonym śledztwie. 

W sumie zarzuty przedstawiono 53 osobom. Ponadto na poczet grożących kar od podejrzanych zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 4,7 mln zł.

Za zarzucane przestępstwa m.in polegające na tzw. korupcji menadżerskiej grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. 

- Za przestępstwo wyrządzenia wielkiej szkody majątkowej pokrzywdzonej spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra głównemu inżynierowi ds. wytwarzania energii oraz współdziałającemu z nim przedsiębiorcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 - informuje prok. Joanna Biranowska-Sochalska. - Ponadto funkcjonariuszowi publicznemu (burmistrzowi Drawska Pomorskiego) za zarzucane przestępstwa między innymi z art. 231 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. ©℗

(isz)

Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

Obs.ryver
Oto kacza-katolicka Polska!!!
2020-01-24 18:01:58
francuz
Jak składałem CV na dyspozytora bo w tym kupę lat robiłem, to nawet nie odpowiedzieli! Od razu wiadomo że swojaków pewnie zatrudnili! Ciekawę czy kompetentnych?
2019-07-04 08:02:24
asaad
Niemcy dbali o to aby korupcja zastapiła polskie prawo.Niemcy wtopili kilkanascie niemieckich spólek które okradały polaków z naszej pracy.Dam przykład sprowadzili makuchy z Indonezji jako biomase. Transport był droższy od biomasy.Niemiecka spółka transportował węgiel ze Slaska do Szczecina za podwójną cene.Pogonić złodziei niemieckich i tych przekupionych polskich wspólników.
2019-07-04 06:34:31
Pytanie
Co ma wspólnego umarzanie podatku przez gminę z procederem dostarczania biomasy złej jakości?
2019-07-03 18:31:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie