W piątkowy wieczór (20 października) jubileusz 90-lecia obchodził profesor Tadeusz Białecki, historyk i znawca historii Pomorza. Uroczyste spotkanie odbyło się w Książnicy Pomorskiej, przy udziale znakomitych gości i przyjaciół autora "Historii Szczecina".
Jubileusz historyka poprowadził Eryk Krasucki. Rozmowę z jubilatem poprzedziła laudacja dla profesora odczytana przez Agnieszkę Szudarek, obecną dyrektor Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. List, w imieniu rektora uczelni profesora Waldemara Tarczyńskiego, odczytał prof. Andrzej Skrendo. W imieniu prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego, prof. Mikulskiego wystąpił prof. Adam Makowski.
Wielokrotnie podkreślano bogaty dorobek naukowy Tadeusza Białeckiego. Obecnie liczy on ponad 400 publikacji. Dr Paweł Migdalski szczegółowo omówił badania profesora Białeckiego i ewolucję jego zainteresowań naukowych w kontekście kształtowania się powojennego środowiska historycznego. Przywołano również związki profesora z biblioteką, w której pracował przez 6 lat. Opowieść urozmaicono pokazem zdjęć i dokumentów z czasów młodości. Również przedstawiciel Szczecińskiego Towarzystwa Kultury opowiedział o zaangażowaniu badacza w działalność organizacji, z którą ten związany był niemal od samego początku. Wiele wydarzeń to inicjatywy Tadeusza Białeckiego: konkurs "Dzieje szczecińskich rodzin w 20 wieku", seria książek o dziejach miast regionu czy wreszcie "Encyklopedia Szczecina". Przy okazji jubileuszu zaprezentowano również dwie publikacje książkowe" "Pomorski Encyklopedysta" oraz "Studia i materiały z historii Pomorza Zachodniego". Na sam koniec przemówienie wygłosił sam jubilat.
- Jak to się stało, że zostałem historykiem? - zastanawiał się.
Wspomnieniami wracał między innymi do tragicznych wydarzeń z dzieciństwa i II wojny światowej, która wywarła na niego największy wpływ.
Na wydarzenie przybyło wielu pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego, w tym Instytutu Historycznego, z którym związany był prof. Białecki.
Tadeusz Białecki urodził się w 1933 roku w Lublińcu. Studia historyczne odbywał na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat obronił w 1963 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1975 roku związany był z Uniwersytetem Szczecińskim. W 1997 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Jest autorem wielu prac o historii Pomorza Zachodniego i Szczecina, jak również redaktorem prac zbiorowych, między innymi "Encyklopedii Szczecina", "Toponimii miasta Szczecina" czy "Kroniki pomorskiej z XVI wieku". Kilkukrotnie odznaczony Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej. Członek m.in.: Instytutu Zachodniego czy Polskiego Towarzystwa Historycznego. ©℗
(aj)