Środa, 24 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa

Data publikacji: 01 września 2020 r. 07:03
Ostatnia aktualizacja: 01 września 2020 r. 07:55
81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa
 

Na grobach obrońców Westerplatte, którzy po wojnie zamieszkali w Szczecinie, zapłoną we wtorek (1 września) znicze, zostaną tam także złożone kwiaty. W ten sposób 81. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej zostanie uczczona przez wojewodę zachodniopomorskiego Tomasza Hinca, dowódcę 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Macieja Jabłońskiego oraz dyrektora szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej dr. Pawła Skubisza.

I tak na godz. 9.30 zaplanowano złożenie kwiatów na grobie strzelca Jana Zielińskiego, obrońcy Westerplatte, Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari, którego mogiła znajduje się na Cmentarzu Golęcińskim na terenie osiedla Golęcino – Gocław.

O godz. 10.40 rozpocznie się uroczystość przy grobie innego obrońcy Westerplatte, Stefana Nercia, znajdującym się w nekropolii w Dabiu.

O godz. 11.50 zostaną złożone kwiaty grobie strzelca Zygmunta Dopierało, obrońcy Westerplatte i Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari, który jest zlokalizowany na Cmentarzu Centralnym. W południe odbędą się uroczystości pod pomnikiem „W Hołdzie Bohaterom Września 1939”. Potem kwiaty i znicze pojawią się na grobie gen. Aleksandra Litwinowicza, II Wiceministra Spraw Wojskowych, szefa administracji armii w 1939 r.

81 lat temu – 1 września 1939 r. – bez wypowiedzenia wojny, III Rzesza Niemiecka zaatakowała Rzeczpospolitą na całej długości granicy między obydwoma państwami. Tego dnia na Polskę, działając zgodnie z planem Hitlera, napadła od południa także armia słowacka. Wojsko Polskie, mimo ogromnej dysproporcji sił, od początku stawiało bohaterski opór, licząc na rychłą pomoc zbrojną aliantów zachodnich.

Symbolicznym początkiem II wojny światowej stał się ostrzał polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”. Żołnierze polscy w heroicznym oporze wytrwali na Westerplatte do 7 września – atakowani z lądu, ostrzeliwani z morza i bombardowani przez lotnictwo. ©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA