Piątek 27 maja 2022r. 
REKLAMA

W Szczecinie zakończenia wojny nie odnotowano

Data publikacji: 2020-05-10 07:04
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-12 22:16
W Szczecinie zakończenia wojny nie odnotowano
 

10 maja 1945 r. w Szczecinie ukazało się pewne obwieszczenie, które wielce poruszyło polskich mieszkańców. Na niemieckich, jak można przypuszczać, nie wywarło zaś specjalnego wrażenia. Ogłoszona przez prezydenta miasta Piotra Zarembę informacja nie odnosiła się bowiem do wydarzenia, o którym polska administracja dowiedziała się dokładnie w dniu wydania komunikatu. Wydarzenia absolutnie fundamentalnego i oczekiwanego przez miliony ludzi. Bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy.

Niemcy dokument sankcjonujący ich klęskę podpisywać musieli dwa razy - najpierw w nocy 7 maja w kwaterze głównej generała Dwighta Eisenhowera we francuskim Reims, następnie, na kategoryczne żądanie Józefa Stalina, 8 maja w berlińskiej dzielnicy Karlshorst. Akt podpisany został o godzinie 23.01 czasu środkowoeuropejskiego. W Moskwie, od minuty, był to już 9 maja.

Jednak to nie perturbacje z solidarnym obchodzeniem przez dotychczasowych sojuszników Dnia Zwycięstwa wpłynęły na zawartość szczecińskiego komunikatu, który zresztą w żaden sposób do tego przełomu nie nawiązywał. Większe znaczenie dla

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 87% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 08-05-2020

 

Autor: Katarzyna REMBACKA
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2020-05-10 12:42:14
Tak to ciekawe a wobec tego zabawa tzw sędziów SN w Polsce jest niebezpieczna i groźna dla Państwa Polskiego. Komu ONI służą. Sędzia nie powinien pełnić żadnych innych funkcji i etatów szczególnie tych za wynagrodzeniem- przestaje wówczas być "sprawiedliwym".
Nie piszcie bzdur
2020-05-10 09:48:26
8 maja nie skapitulowała III Rzesza tylko siły zbrojne III Rzeszy (a i to w ograniczonym zakresie bo kapitulacja nie obejmowała wojsk specjalnych jak i organizacji paramilitarnych) - kapitulacje wojsk podpisała osoba nie posiadająca prawnej możliwości reprezentowania rządu Niemiec. Z tego tzw Reichsbürgerbewegung wywodzą wadliwość samego aktu kapitulacji jak i to że de jure III Rzesza dalej trwa w swoich granicach z 1937 roku - ich twierdzenia wspiera obecna ustawa zasadnicza Niemiec. By zakończyć wojnę Niemcy (III Rzesza) musiałaby podpisać traktat pokojowy de facto kończący II WS - tak się nigdy nie stało. III Rzesza nigdy nie skapitulowała a RFN przezornie został zarejestrowany jako spółka akcyjna prawa handlowego - Bundesrepublik Deutschland - Finanzagentur GmbH unter der Registernummer HRB 51411 - to nie są żadne fejki - każy może sobie sprawdzić w sieci akt rejestracji "RFN S.A." np w online-handelsregister.de pod numerem HRB51411 - Niemcy są firmą a nie państwem, nie mają konstytucji bo tę zgodnie z art 147 ustawy zasadniczej Niemiec przyjmą sobie dopiero po zakończeniu procesu jednoczenia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA