Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

8 lat więzienia dla trenera karate m.in. za usiłowanie zgwałcenia małoletniej uczennicy

Data publikacji: 05 lutego 2024 r. 15:41
Ostatnia aktualizacja: 06 lutego 2024 r. 21:34
8 lat więzienia dla trenera karate m.in. za usiłowanie zgwałcenia małoletniej uczennicy
Fot. Ryszard Pakieser  

Na 8 lat pozbawienia wolności Sąd Okręgowy w Koszalinie skazał w poniedziałek trenera kołobrzeskiej szkoły karate Waldemara D. Mężczyzna był oskarżony o usiłowanie zgwałcenia małoletniej uczennicy oraz o doprowadzenie drugiej dziewczynki do poddania się czynnościom seksualnym.

Proces 58-letniego Waldemara D. toczył się przed Sądem Okręgowym w Koszalinie od 10 listopada 2023 r. za zamkniętymi drzwiami. Przewodnicząca trzyosobowego składu orzekającego sędzia Sylwia Dorau-Cichoń wyłączyła jawność postępowania, by uniknąć obrazy dobrych obyczajów oraz naruszenia ważnego interesu prywatnego pokrzywdzonych małoletnich.

Wyrok na trenera karate

Jawna była tylko sentencja wyroku, bez ustnego uzasadnienia. W poniedziałek wyrok ogłosiła sędzia Dorau-Cichoń.

Waldemar D. został uznany winnym zarzucanych mu czynów. Sąd skazał go na karę łączną 8 lat więzienia, zaliczając na poczet wymierzonej kary okres rzeczywistego pozbawienia go wolności w sprawie od 26 września 2022 r.

Sąd wydał wobec oskarżonego dożywotni zakaz „zajmowania wszelkich stanowisk i wykonywania wszelkich zawodów albo działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi”. Przez 15 lat nie może on przebywać w miejscach związanych z wychowaniem, edukacją, opieką i wypoczynkiem małoletnich.

Ponadto sąd zakazał Waldemarowi D. kontaktowania się wszelkimi sposobami z obiema pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich na odległość mniejsza niż 200 m przez okres 10 lat.

Zwolnił oskarżonego od kosztów sądowych, w tym od opłaty.

Wyrok nie jest prawomocny.

Pokrzywdzone dwie dziewczynki

Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu po rocznym śledztwie, które ruszyło we wrześniu 2022 r., oskarżyła Waldemara D. o usiłowanie doprowadzenia jednej z małoletnich pokrzywdzonych do poddania się czynnościom seksualnym, wykorzystując stosunek zależności trener-uczennica. Do przestępstw miało dochodzić między marcem 2021 r. a styczniem 2022 r. Działania oskarżonego, jak przekazał PAP 13 października ub.r. rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski, przerwała interwencja matki dziewczynki.

Natomiast do przestępstw wobec drugiej małoletniej pokrzywdzonej Waldemar D., jak wynikało z ustaleń w śledztwie, dopuścił się między czerwcem 2021 r. a kwietniem 2022 r. Wykorzystując stosunek zależności trener–uczennica, próbował ją także zgwałcić. W tym przypadku Waldemar D. został oskarżony o usiłowanie popełnienia zbrodni polegającej na próbie zgwałcenia osoby małoletniej niemającej ukończonego 15. roku życia.

W wyniku śledztwa ustalono, że pokrzywdzone dwie małoletnie uczęszczały na zajęcia sportowe prowadzone przez oskarżonego trenera karate w jednej ze szkół nauki tego sportu walki w Kołobrzegu. Uczestniczyły w treningach w Trzebiatowie i wyjeżdżały na obozy sportowe, m.in. do Zakopanego. W tych miejscach miało dochodzić do zarzucanych Waldemarowi D. czynów.

Dziewczynki zostały przesłuchane w specjalnym trybie. Prok. Gąsiorowski informował PAP, że z uzyskanych opinii wynika, że obie pokrzywdzone „są wiarygodne, że opowiedziały o tym, co się faktycznie wydarzyło”.

Waldemar D. w postępowaniu przygotowawczym nie przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów. Wyjaśniał, że są to pomówienia, może nawet, jak przekazał prok. Gąsiorowski, nie samych kursantek, ale osób dorosłych, rodziców pokrzywdzonych.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@gwóźdź z programu
2024-02-06 19:04:59
Bo tu przecież nie o fakty chodzi - to że więcej pedofili jest wśród tzw świeckich to nie jest dobrze o tym mówić... lewicy nie chodzi o fakty ale o bicie w bęben walki z kościołem...
gwóźdź z programu
2024-02-06 11:44:36
Dziwne. Nikt już nie wiesza bucików na płotach szkół karate? Nikt nie wypisuje bzdur na ich murach? Nikt nie domaga się zdelegalizowania związku karate w Polsce? Nikt nie domaga się wyrugowania sportu z polskich szkół i w ogóle z życia społecznego? No tak. Sport nie zmusza do myślenia fajnopolactwa, więc wszystko jest w porządku. Ale i to do czasu, jak w pełni zalęgnie się u nas moda wyznawania ciałopozytywności, to i sport zacznie być kastrowany. Ktoś musi być przecież klientem big pharmy...
@@Jurny
2024-02-05 22:48:12
Mi nie pomożesz bo na to za cienki między uszami jesteś ale planecie możesz pomóc jak najbardziej - po prostu się zdekarbonizuj.
as
2024-02-05 20:11:10
waldek będzie wsród swoich .ten zwolennik PO znajdzie tam wspólne tematy
toi
2024-02-05 19:56:06
ty caly jurny...dosyc tego..prokurator cie znajdzie
@Jurny
2024-02-05 19:43:33
Wtórny analfabeta - niby litery zna, nawet uda się całość przeczytać, ale treści nie rozumie. Chyba, że to inny problem. Można Ci jakoś pomóc?
Aktorsko
2024-02-05 18:03:07
No ale tak brutalnie o reżyserze Romanie którego tak broniły polskie aktorki?
Jurny
2024-02-05 17:36:12
Jurny ten ksiądz...
13 latco go podnieca
2024-02-05 17:28:37
zbok jakich malo .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA