Są środki na przeciwdziałanie uzależnieniom, realizację programów rekomendowanych, kształcenie kadr realizatorów programów rekomendowanych, zwiększanie dostępności pomocy dla dzieci z FASD, działania edukacyjne w zakresie uzależnień behawioralnych, przeciwdziałanie przemocy domowej oraz profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego. Na ten cel Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczył w otwartym konkursie ofert 700 tys. zł. NGO’sy na zgłoszenie propozycji działań mają czas do 9 lutego br.
Organizowany przez Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego otwarty konkurs ofert to coroczne działanie skierowane do organizacji pozarządowych. Wynika z przyjętego „Programu współpracy Województwa Zachodniopomorskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2024”. Organizacje pozarządowe mogą starać się o środki w sferze przeciwdziałania uzależnieniom (500 tys. zł), przeciwdziałania przemocy domowej (150 tys. zł) oraz profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego (50 tys. zł).
– Organizacje pozarządowe zmierzą się z trudnymi tematami, wzmagającymi odpowiedniego doświadczenia, wrażliwości, wiedzy. Potrzebne są zarówno skuteczne działania profilaktyczne, jak i działania środowiskowe. Aktualnym trendem w przeciwdziałaniu uzależnieniom jest zlecanie zadań publicznych partnerom społecznym, którzy realizują programy rekomendowane. A ich realizacja na Pomorzu Zachodnim idzie coraz lepiej – ocenia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Skuteczna profilaktyka jest coraz lepiej widoczna w zachodniopomorskich gminach. Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom podało ostatnio, że współczynnik rozpowszechnienia programów rekomendowanych dla Pomorza Zachodniego wynosi 60,2 proc. To najlepszy wynik wśród województw. W zależności od zadania przewidzianego w konkursie, możliwa będzie realizacja programów rekomendowanych, będących w bazie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, zwiększanie dostępności pomocy dla dzieci z FASD oraz ich opiekunów, działania w zakresie uzależnień behawioralnych, organizowanie kampanii społecznych oraz szkoleń dla kadry pedagogicznej, przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, policji, organizacji pozarządowych z zakresu wprowadzania i przeprowadzania profilaktyki przemocy w lokalnych społecznościach itp.
W ubiegłym roku z dotacji z tego konkursu terapeuci prowadzili warsztaty dla rodzin, w których pojawia się problem nadużywania alkoholu czy szkolenia dla wychowawców i nauczycieli. Specjaliści ze Stowarzyszenia Centrum Animacji Młodzieży uczyli m.in. jak rozpoznawać sporządzanie przez młodzież specyfików narkotykowych z ogólnie dostępnych środków oraz zwracali uwagę na niepokojące zachowania młodych ludzi. Z kolei terapeuci z Fundacji Motywacja i Działanie zgodnie z programem „Loguj się z głową” przeszkolili grupę zachodniopomorskich pedagogów i wychowawców klas. Z ubiegłorocznego konkursu środki przeznaczano także na profilaktykę w zakresie FAS/FASD, oferując diagnozy, terapie indywidualne i grupowe oraz konsultacje specjalistów (Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza serc”). Z kolei Fundacja Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej „Tulipan” kierowała działania do byłych skazanych oraz członków ich rodzin, oferując pomoc z zakresu resocjalizacji i readaptacji.
O tegorocznych zadaniach decydować będzie rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert w sferze przeciwdziałania uzależnieniom, przemocy domowej, profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego. Termin na składanie ofert wyznaczono od 15 stycznia do 9 lutego br. do godziny 12.
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego informuje także o naborze kandydatów do opiniowania ofert. Termin składania wniosków (nabór kandydatów do komisji konkursowej) – do 31 stycznia br. Link do dokumentacji konkursowej znajduje się w BIP UM WZ.
(K)