Piątek, 30 sierpnia 2024 r. 
REKLAMA

44. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. "Najważniejsze świadectwo obywatelskiego myślenia o Polsce" [GALERIA]

Data publikacji: 30 sierpnia 2024 r. 15:21
Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia 2024 r. 16:59
44. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. "Najważniejsze świadectwo obywatelskiego myślenia o Polsce"
Podpisanie Porozumień Sierpniowych to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii powojennego Szczecina. Fot. Dariusz Gorajski  

Dziś chcemy podziękować wszystkim tym, którzy bardzo wiele ryzykowali, którzy stawiali swoje życie i zdrowie na szali wolnej, demokratycznej Polski - powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek podczas obchodów czterdziestej czwartej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W szczecińskich uroczystościach wziął też udział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i, jak spekuluje się w mediach, jedna z osób, które kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości bierze poważnie pod uwagę podczas wyłaniania swojego kandydata w wyborach na prezydenta RP w przyszłym roku. 

Uroczystość przed bramą Stoczni Szczecińskiej rozpoczęła się od przyznania przez "Solidarność" Zachodniopomorskiego Krzyża Solidarności prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Mieczysław Jurek, przewodniczący "Solidarności" na Pomorzu Zachodnim, mówił, że to dowód uznania za zaangażowanie Andrzeja Dudy w sprawy naszego regionu i za obronę praw pracowniczych, w tym emerytur stażowych. Krzyż w imieniu prezydenta odebrał jeden z jego współpracowników. 

- Idea "Solidarności" może nie łączyła wszystkich co do poglądów i idei, ale łączyła co do tego, że (strajkujący - przypis AS) tworzyli organizację, która zależy tylko od nich samych  - stwierdził Piotr Krzystek. - Tak rodziła się polska demokracja jeszcze w Polsce Ludowej. To się udało, po części. Udało się podpisać porozumienia. I choć władza nie dotrzymała warunków, był to niezwykle ważny impuls na przyszłość. Dziś chcemy podziękować wszystkim uczestnikom tych wydarzeń, wszystkim tym, którzy bardzo wiele ryzykowali, którzy stawiali swoje życie i zdrowie na szali wolnej, demokratycznej Polski. 

Przed stocznią przemawiał także Karol Nawrocki, szef IPN. Przypomniał sylwetkę Aleksandra Krystosiaka, żołnierza Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, po wojnie więźnia komunistycznego reżimu - i charyzmatycznego lidera komitetu strajkowego w Stoczni Remontowej „Parnica”. Prezes IPN podkreślał, że, jego zdaniem, "Solidarność" była i jest związkiem o "wyraźnym obliczu". 

- Związkiem, który uczy nas odpowiedzialności w wolności - precyzował historyk. - I nie ma nic wspólnego z wolnością aroganckiego liberalizmu, odciętego od tradycji, od kultury, dążącego do tego, aby wolność była pozbawieniem jednostki jakiejkolwiek odpowiedzialności od świata zewnętrznego. Porozumienia Sierpniowe są najważniejszym świadectwem obywatelskiego myślenia o Polsce w XX wieku. 

Część robotników niosła transparenty przypominające o trudnej sytuacji w spółce PKP Cargo, w której w skali Szczecina szykują się zwolnienia prawie trzystu osób. Jeden z transparentów głosił: "Stop likwidacji PKP Cargo", inny "Ciężka praca nie popłaca". Kolejne hasło to "Chcemy pracować, nie głodować". 

Po uroczystościach pod Stocznią Szczecińska w kościele św. Stanisława Kostki zorganizowano występ artystyczny poświęcony 40. rocznicy porwania i śmierci bł. ks. Jerze Popiełuszki. 

Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej: „Podpisane w Szczecinie 30 sierpnia 1980 r. porozumienie stworzyło precedens na skalę całego bloku wschodniego. Do tej pory z wszelakimi wystąpieniami społecznymi władze komunistyczne radziły sobie z nierzadko bardzo brutalnym użyciem siły, czego przykładem mogły być krwawe pacyfikacje wystąpień robotniczych z grudnia 1970 r. na Wybrzeżu”. Porozumienie stało się zaczątkiem dziesięciomilionowego ruchu, będącego prawdziwym ewenementem w obozie państw państw zależnych od Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ironia losu
2024-08-30 16:32:25
Przemawiający prezes IPN Nawrocki nawet słowem się nie zająknął na temat "prowadzonego" od kilkudziesięciu lat przez IPN śledztwa w sprawie mordu na ks. Popiełuszce - kapelanie Solidarności. Do tej pory myślałem, że czekają aż wszyscy sprawcy powyzdychają, żeby zapewnić im obiecaną w Magdalence bezkarność, ale dziś myślę, że oni czekają, aż umrą wszyscy pamiętający. Nawrocki (nawrócony, a jakże! Inny nie może kandydować) nie zostaniesz prezydentem, bo nie strzeżesz polskich spraw!
Pamiętam
2024-08-30 16:12:36
Ja tamte postulaty pamiętam. Było tam coś o obsadzaniu stanowisk wg kompetencji a nie nadania partyjnego. (Patrz prezesi PiS we wszystkich firmach). Było tam o mieszkaniach, żłobkach dla młodych (kredyt i raty glapinskiego). Było tam o godności robotnika przez duże "R" pisane i wiele innych życzeń pobożnych (teraz leń ma lepiej niż robotnik). Jedno zrealizowano - msze w TVP i kasę dla kleru. No i ruskiego gazu już nie ma, jest amerykański, kilka razy droższy.
Stary zgred
2024-08-30 15:59:40
Pracowałem w państwowej firmie. W latach 90-tych i dwutysięcznych do kadr przychodzili pracownicy wyciągać zarobki do naliczenia emerytury. Robotnicy wybierali o ile mogli lata 70-te. Kiedyś zapytałem się ich dlaczego więc walczyli z komuną skoro wtedy mieli lepiej. Ich odpowiedzi cytować nie będę.
klufin
2024-08-30 15:39:06
I co z tego pozostało ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA