poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > 1050-lecie w Kołobrzegu

1050-lecie w Kołobrzegu

1050-lecie w Kołobrzegu
Data publikacji: 2016-05-26 19:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:04
Wywietleń: 1148 135464

W środę w kołobrzeskim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa, w której poza prezydentem miasta Januszem Gromkiem udział wziął biskup ordynariusz Edward Dajczak oraz proboszcz Parafii Mariackiej Jerzy Chęciński. Tematem spotkania z dziennikarzami była organizacja diecezjalnych obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, które odbędą się 10 i 11 czerwca w Kołobrzegu. W czasie uroczystości nastąpi konsekracja nowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, księdza Krzysztofa Włodarczyka. 

Organizatorzy przewidują, że na rocznicowe obchody przybędzie ponad 5 tys. pielgrzymów ze wszystkich diecezjalnych parafii. Większość przyjedzie autokarami, dla których miasto wyznaczyło 100 miejsc postojowych.  W dniu jubileuszowych obchodów centrum miasta będzie wyłączone z ruchu. Zamknięta zostanie także ulica Śliwińskiego, wzdłuż której parkować będą autobusy. Nieopodal bazyliki ustawiony zostanie wielki namiot, w którym posilać się będą przybyli do miasta delegaci ruchów i stowarzyszeń katolickich. 

Wybór Kołobrzegu na organizację diecezjalnych obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski nie jest przypadkowy.

- Kołobrzeg w historii chrześcijaństwa był jedną z pierwszych diecezji. Dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że to właśnie w tym mieście powinny zostać zorganizowane nasze uroczystości – podkreślał w czasie konferencji biskup Edward Dajczak.

 W program jubileuszu wpisuje się Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, który rozpocznie się w piątkowe popołudnie. O g.16 jego uczestnicy zgromadzą się na Skwerze Pionierów, skąd przejdą do bazyliki, gdzie odbędzie się część modlitewna. Na g.21 zaplanowano początek uroczystej eucharystii. Główne uroczystości diecezjalne jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski odbędą się w sobotę. O g.10 w bazylice rozpocznie się uwielbienie, a po nim o g.10:30 odbędzie się celebracja odnowienia przyrzeczeń sakramentu chrztu świętego. Na g.14 przewidziano rozpoczęcie eucharystii połączonej z udzieleniem święceń biskupich Krzysztofowi Włodarczykowi. ©

(pw) 

Fot. Artur BAKAJ

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie