wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > 1050-lecie w Kołobrzegu

1050-lecie w Kołobrzegu

1050-lecie w Kołobrzegu
Data publikacji: 2016-05-26 19:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:04
Wywietleń: 1253 135464

W środę w kołobrzeskim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa, w której poza prezydentem miasta Januszem Gromkiem udział wziął biskup ordynariusz Edward Dajczak oraz proboszcz Parafii Mariackiej Jerzy Chęciński. Tematem spotkania z dziennikarzami była organizacja diecezjalnych obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, które odbędą się 10 i 11 czerwca w Kołobrzegu. W czasie uroczystości nastąpi konsekracja nowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, księdza Krzysztofa Włodarczyka. 

Organizatorzy przewidują, że na rocznicowe obchody przybędzie ponad 5 tys. pielgrzymów ze wszystkich diecezjalnych parafii. Większość przyjedzie autokarami, dla których miasto wyznaczyło 100 miejsc postojowych.  W dniu jubileuszowych obchodów centrum miasta będzie wyłączone z ruchu. Zamknięta zostanie także ulica Śliwińskiego, wzdłuż której parkować będą autobusy. Nieopodal bazyliki ustawiony zostanie wielki namiot, w którym posilać się będą przybyli do miasta delegaci ruchów i stowarzyszeń katolickich. 

Wybór Kołobrzegu na organizację diecezjalnych obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski nie jest przypadkowy.

- Kołobrzeg w historii chrześcijaństwa był jedną z pierwszych diecezji. Dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że to właśnie w tym mieście powinny zostać zorganizowane nasze uroczystości – podkreślał w czasie konferencji biskup Edward Dajczak.

 W program jubileuszu wpisuje się Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, który rozpocznie się w piątkowe popołudnie. O g.16 jego uczestnicy zgromadzą się na Skwerze Pionierów, skąd przejdą do bazyliki, gdzie odbędzie się część modlitewna. Na g.21 zaplanowano początek uroczystej eucharystii. Główne uroczystości diecezjalne jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski odbędą się w sobotę. O g.10 w bazylice rozpocznie się uwielbienie, a po nim o g.10:30 odbędzie się celebracja odnowienia przyrzeczeń sakramentu chrztu świętego. Na g.14 przewidziano rozpoczęcie eucharystii połączonej z udzieleniem święceń biskupich Krzysztofowi Włodarczykowi. ©

(pw) 

Fot. Artur BAKAJ

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie