Poniedziałek 08 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Cicho sza w wagonie

Data publikacji: 2016-05-26 10:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Cicho sza  w wagonie
 

Od czterech tygodni pasażerowie pociągów Pendolino mogą podróżować w strefach ciszy. Z nowej, testowanej przez dwa miesiące usługi skorzystało już prawie 30 tysięcy osób.

Dwumiesięczny pilotaż usługi został wprowadzony w połowie kwietnia. Od tego czasu we wszystkich pociągach Express InterCity Premium (Pendolino), – także kursujących w relacji Kraków – Kołobrzeg, w wagonie nr 7 (kl. 2) jest strefa ciszy. Jest to obszar przeznaczony dla osób potrzebujących ciszy oraz szanujących to, że współpasażerowie chcą podróżować w spokoju. Wydzielona część EIP została oznaczona specjalnymi naklejkami, a o obowiązujących w strefie zasadach przypominają informacyjne zawieszki w przedziale.

W pierwszym miesiącu działania strefy ciszy podróżowało w niej prawie 30 tysięcy osób. Z udogodnienia najchętniej korzystali pasażerowie jadący z Warszawy do Krakowa. Ponad 74 proc. kupiło bilety na przejazd w specjalnym wagonie przez internet. Strefa ciszy to rozwiązanie, które od kilku lat obowiązuje m.in. w kolejach czeskich, niemieckich czy austriackich. Podczas dwumiesięcznej próby PKP Intercity chce sprawdzić zainteresowanie usługą. W tym czasie zostaną przeprowadzone badania wśród pasażerów i drużyn konduktorskich, dzięki którym przewoźnik pozna ich opinie. Dodatkowo na stronie internetowej jest sonda, w której internauci oceniają wprowadzenie strefy ciszy. Już ponad 9,5 tys. osób zagłosowało w ankiecie, uznając ją za dobry pomysł.

– Pierwsze tygodnie to czas zbierania uwag: rozmawiamy z konduktorami, gromadzimy opinie podróżnych oraz pytamy internautów o to, co sądzą o usłudze. Co ciekawe, pierwsze wyniki wskazują, że wciąż mamy obawy przed zwróceniem uwagi współpasażerom, którzy nie przestrzegają reguł wyznaczonych w strefie – powiedziała Beata Czemerajda, rzecznik PKP Intercity SA.

Aby kupić bilet – zarówno w kasie, jak i przez system internetowy – na przejazd w strefie ciszy, pasażer musi zaakceptować panujące w niej zasady.

 Warto pamiętać, że strefa ciszy jest dobrowolnym wyborem i decydując się na podróż w takiej formule, taktownie wypada przyjąć wszelkie sugestie dotyczące zachowania. To niejako obowiązek osoby kulturalnej – podsumował Adam Jarczyński, ekspert ds. savoir-vivre`u.

(mag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Honorat
2016-05-26 12:49:35
O, jak takie strefy ciszy przydałyby się w szczecińskich tramwajach i autobusach.
Pendolino
2016-05-26 12:08:35
A kiedy ten pociag ze strefami ciszy zajedzie do Szczecina? To sie w glowie nie miesci zeby szybkim , normalnym , pociagiem mozna bylo dojechac do Kolobrzegu ale nie do Szczecina. Tutaj mozna tylko dojechac zabytkami rodem z dawnego PRL typ pseudo express Warszawa-Szczecin. To jest czysty skandal ze wladze w Szczecinie nic nie robia zeby " dolaczyc" miasto Szczecin do reszty Polski , i to nie tylko jesli chodzi o polaczenia komunikacyjne ale i mase innych spraw.!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA