środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Cicho sza w wagonie

Cicho sza w wagonie

Cicho sza  w wagonie
Data publikacji: 2016-05-26 10:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2195 135307

Od czterech tygodni pasażerowie pociągów Pendolino mogą podróżować w strefach ciszy. Z nowej, testowanej przez dwa miesiące usługi skorzystało już prawie 30 tysięcy osób.

Dwumiesięczny pilotaż usługi został wprowadzony w połowie kwietnia. Od tego czasu we wszystkich pociągach Express InterCity Premium (Pendolino), – także kursujących w relacji Kraków – Kołobrzeg, w wagonie nr 7 (kl. 2) jest strefa ciszy. Jest to obszar przeznaczony dla osób potrzebujących ciszy oraz szanujących to, że współpasażerowie chcą podróżować w spokoju. Wydzielona część EIP została oznaczona specjalnymi naklejkami, a o obowiązujących w strefie zasadach przypominają informacyjne zawieszki w przedziale.

W pierwszym miesiącu działania strefy ciszy podróżowało w niej prawie 30 tysięcy osób. Z udogodnienia najchętniej korzystali pasażerowie jadący z Warszawy do Krakowa. Ponad 74 proc. kupiło bilety na przejazd w specjalnym wagonie przez internet. Strefa ciszy to rozwiązanie, które od kilku lat obowiązuje m.in. w kolejach czeskich, niemieckich czy austriackich. Podczas dwumiesięcznej próby PKP Intercity chce sprawdzić zainteresowanie usługą. W tym czasie zostaną przeprowadzone badania wśród pasażerów i drużyn konduktorskich, dzięki którym przewoźnik pozna ich opinie. Dodatkowo na stronie internetowej jest sonda, w której internauci oceniają wprowadzenie strefy ciszy. Już ponad 9,5 tys. osób zagłosowało w ankiecie, uznając ją za dobry pomysł.

– Pierwsze tygodnie to czas zbierania uwag: rozmawiamy z konduktorami, gromadzimy opinie podróżnych oraz pytamy internautów o to, co sądzą o usłudze. Co ciekawe, pierwsze wyniki wskazują, że wciąż mamy obawy przed zwróceniem uwagi współpasażerom, którzy nie przestrzegają reguł wyznaczonych w strefie – powiedziała Beata Czemerajda, rzecznik PKP Intercity SA.

Aby kupić bilet – zarówno w kasie, jak i przez system internetowy – na przejazd w strefie ciszy, pasażer musi zaakceptować panujące w niej zasady.

 Warto pamiętać, że strefa ciszy jest dobrowolnym wyborem i decydując się na podróż w takiej formule, taktownie wypada przyjąć wszelkie sugestie dotyczące zachowania. To niejako obowiązek osoby kulturalnej – podsumował Adam Jarczyński, ekspert ds. savoir-vivre`u.

(mag)

Komentarze

Honorat
O, jak takie strefy ciszy przydałyby się w szczecińskich tramwajach i autobusach.
2016-05-26 12:49:35
Pendolino
A kiedy ten pociag ze strefami ciszy zajedzie do Szczecina? To sie w glowie nie miesci zeby szybkim , normalnym , pociagiem mozna bylo dojechac do Kolobrzegu ale nie do Szczecina. Tutaj mozna tylko dojechac zabytkami rodem z dawnego PRL typ pseudo express Warszawa-Szczecin. To jest czysty skandal ze wladze w Szczecinie nic nie robia zeby " dolaczyc" miasto Szczecin do reszty Polski , i to nie tylko jesli chodzi o polaczenia komunikacyjne ale i mase innych spraw.!
2016-05-26 12:08:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie