piątek, 18 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kołobrzeski mural PŻB gotowy

Kołobrzeski mural PŻB gotowy

Kołobrzeski mural PŻB gotowy
Data publikacji: 2016-05-23 23:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 1951 135173

Róża wiatrów, bulaj, a nawet wszechświat... - tak opisują mieszkańcy Kołobrzegu odsłonięty w poniedziałek (23 maja) mural autorstwa słynnego twórcy street-artu Mariusza Warasa. Niezwykły obraz powstał z okazji jubileuszu 40-lecia Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, czyli polskich promów Polferries łączących Polskę ze Skandynawią.

W ten sposób Kołobrzeg, w którym ma siedzibę PŻB, dołączył do światowej galerii prac Warasa. Murale tego artysty ozdobiły wcześniej ulice m.in. Los Angeles, Berlina i Dżakarty.

Prace nad grafiką na ścianie o powierzchni ponad 108 m kw. przy ul. Koszalińskiej 25 trwały cztery dni. Mural przedstawia, według autora, miasto i morze. Statki Polferries umieszczono w nietypowy sposób, w jednym z pierścieni napędzających miasto.

- Woda daje miastu energię. Napędza poszczególne pierścienie poruszające się dynamiczne w zależności od tego, czy morze jest spokojne czy wzburzone. Wszystko działa sprawnie i precyzyjnie. Miasto tętni życiem w otoczeniu przycumowanych promów, które wypełniają się i czekają na odpłynięcie - opisuje swoją koncepcję artysta.

Projekt wykorzystany do stworzenia muralu w Kołobrzegu będzie zaprezentowany w formie płótna 2 czerwca na wystawie w Brukseli.

PŻB nieprzypadkowo zaprosiła do współpracy Mariusza Warasa. W ubiegłym roku ozdobił on dziób promu Polferries "Mazovia", wykorzystując wzory łowickich wycinanek.

W przeszłości armator współpracował m.in. ze sławną polską twórczynią gobelinów Urszulą Plewka-Schmidt, której prace zdobiły wnętrza promów. Uznanym dziełem sztuki jest także układające się w kształt statku logo Polferries.

- Jesteśmy firmą z tradycjami, ale poprzez współpracę z twórcą street-artu chcemy pokazać, że patrzymy w przyszłość - podkreśla Arletta Kramska, kierownik Działu Marketingu i Reklamy PŻB. (ek)

 

Kołobrzeski mural PŻB gotowy Kołobrzeski mural PŻB gotowy Kołobrzeski mural PŻB gotowy Kołobrzeski mural PŻB gotowy Kołobrzeski mural PŻB gotowy

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie