Środa 29 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Kołobrzeski mural PŻB gotowy

Data publikacji: 2016-05-23 23:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Kołobrzeski mural PŻB gotowy
 

Róża wiatrów, bulaj, a nawet wszechświat... - tak opisują mieszkańcy Kołobrzegu odsłonięty w poniedziałek (23 maja) mural autorstwa słynnego twórcy street-artu Mariusza Warasa. Niezwykły obraz powstał z okazji jubileuszu 40-lecia Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, czyli polskich promów Polferries łączących Polskę ze Skandynawią.

W ten sposób Kołobrzeg, w którym ma siedzibę PŻB, dołączył do światowej galerii prac Warasa. Murale tego artysty ozdobiły wcześniej ulice m.in. Los Angeles, Berlina i Dżakarty.

Prace nad grafiką na ścianie o powierzchni ponad 108 m kw. przy ul. Koszalińskiej 25 trwały cztery dni. Mural przedstawia, według autora, miasto i morze. Statki Polferries umieszczono w nietypowy sposób, w jednym z pierścieni napędzających miasto.

- Woda daje miastu energię. Napędza poszczególne pierścienie poruszające się dynamiczne w zależności od tego, czy morze jest spokojne czy wzburzone. Wszystko działa sprawnie i precyzyjnie. Miasto tętni życiem w otoczeniu przycumowanych promów, które wypełniają się i czekają na odpłynięcie - opisuje swoją koncepcję artysta.

Projekt wykorzystany do stworzenia muralu w Kołobrzegu będzie zaprezentowany w formie płótna 2 czerwca na wystawie w Brukseli.

PŻB nieprzypadkowo zaprosiła do współpracy Mariusza Warasa. W ubiegłym roku ozdobił on dziób promu Polferries "Mazovia", wykorzystując wzory łowickich wycinanek.

W przeszłości armator współpracował m.in. ze sławną polską twórczynią gobelinów Urszulą Plewka-Schmidt, której prace zdobiły wnętrza promów. Uznanym dziełem sztuki jest także układające się w kształt statku logo Polferries.

- Jesteśmy firmą z tradycjami, ale poprzez współpracę z twórcą street-artu chcemy pokazać, że patrzymy w przyszłość - podkreśla Arletta Kramska, kierownik Działu Marketingu i Reklamy PŻB. (ek)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA