Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

103 tysiące odpadów Szczecina

Data publikacji: 13 sierpnia 2015 r. 15:17
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:27
103 tysiące odpadów Szczecina
 

Statystyczny mieszkaniec miasta produkuje w ciągu roku ok. 270 kilogramów odpadów komunalnych, w tym 79 kg zebranych selektywnie. Wszyscy mieszkańcy Szczecina wysypują do pojemników na odpady ponad 103 tysiące ton śmieci. Budujące jest to, że coraz więcej jest zbieranych selektywnie. I ta tendencja wyraźnie zyskuje na dynamice.

W pierwszym roku działania nowego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów, czyli od lipca 2013 roku, do lipca 2014 zebrano selektywnie 12 772 ton, a w następnym już 18 817 t, co oznacza 45 procentowy przyrost. To duży sukces, który świadczy nie tylko o rosnącej świadomości ekologicznej mieszkańców, ale także o dobrej organizacji odbioru odpadów na terenie miasta. Po początkowych, zupełnie zrozumiałych problemach, dopasowane zostały harmonogramy odbioru odpadów do potrzeb mieszkańców. Udało się także dosyć sprawnie zorganizować odbiór odpadów o dużych gabarytach, które w pierwszych miesiącach straszyły swoim widokiem, szczególnie na dużych osiedlach. Służby miejskie i współpracujące z nimi firmy wywozowe zadbały o odpowiednią liczbę pojemników, których przez pewien czas brakowało.

Warto podkreślić, że system odbioru odpadów w Szczecinie, dobrze uzupełniają punkty odbioru odpadów problemowych, nazywanych ekoportami. Trafia do nich coraz więcej odpadów, których nie można wyrzucać do śmietnikowych pojemników. Chodzi tu o sprzęt rtv, urządzenia elektryczne, baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, opony samochodowe, gruz budowlany itp. Do ekoportów można też przywozić większe ilości odpadów zielonych, które odbierane są także w „ normalnym trybie” sprzed nieruchomości jednorodzinnych, spółdzielczych czy wspólnotowych. Za odpady w ekoportach nie pobiera się opłat.

Czy to znaczy, że system odbioru odpadów, który działa w Szczecinie jest już doskonały? Nie, bo ciągle jeszcze zdarzają się większe i mniejsze zgrzyty w jego funkcjonowaniu. ©℗ (mos)

Na zdjęciu: Pomimo dość sprawnie funkcjonującego sytemu zbiórki odpadów, w dalszym ciągu część śmieci trafia do lasów, na dzikie wysypiska. A może niektórzy z nas nie wiedzą jeszcze, że istnieją ekoporty?

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

magda
2015-08-14 10:18:15
No przesadzasz, a szczeniaki kilkunastoletnie sprzataja, a karczki ze swoimi groznymi yorkami to sie schylaja ... Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Ja jak widze ze ktos tego nei robi to zwracam uwage. Tez tak rob, moze to pomoze. Na marginesie kiedys tez bedziesz stary i mam nadzieje ze smarkacze odpowiednio cie sponiewieraja.
dsdsd
2015-08-13 13:52:38
a dlaczego nikt w srodmiesciu nie kaze starych bab i ich kundli ktore sraja na chodnik i nikt tego nie sprzata?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA