Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

Zwrot ws. niemieckich wyrzutni Patriot w Polsce

Data publikacji: 2022-12-06 20:40
Ostatnia aktualizacja: 2022-12-07 17:42
Zwrot ws. niemieckich wyrzutni Patriot w Polsce
Fot. PAP  

Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia - przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

W listopadzie minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

Kilka dni później Błaszczak informował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Według niego, pozwoliłoby to "uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy". Dzień później niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce "Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO". Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami.

"Po rozmowie z niemieckim MON, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Rozmieszczenie Patriotów na zachodniej Ukrainie zwiększyłoby bezpieczeństwo Polaków i Ukraińców. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia" - poinformował szef MON we wtorek wieczorem na Twitterze. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Blamaż
2022-12-07 17:27:03
Brniesz w głupoty typowe dla narracji oPOzycji i ich guru. Skoro Niemcy są tacy "wyrywni do pomocy" to dlaczego nie dotrzymują danego słowa. Niemcy obiecali nam przekazanie swoich czołgów 2A4 w zamian za przekazane przez Polskę Ukrainie nasze T-72. I co? To, że niemieckie czołgi dostali Czesi i Słowacy. Polska dwa razy zgłaszała chęć wstąpienia jako partner do programu europejskiego czołgu. Niemcy dwa razy nam odmówili dlatego że chcą by Polska kupowała ich czołgi a nie je razem współtworzyła.
@ Blamaż
2022-12-07 17:02:46
To Niemcy, a właściwie niemiecka minister obrony się skompromitowała. W niemieckiej prasie aż huczy od tekstów, że pani minister obrony nawet nie skonsultowała z Bundeswehrą propozycji umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce. Polska prosiła także żeby nie nagłaśniać sprawy dopóki nie zakończą się negocjacje i ustalenia. Ale pani minister i media nagłośniły wcześniej sprawę "pod publiczkę" jakim to Niemcy są super sojusznikiem, a tak po prawdzie a nuż Polacy odrzucą propozycję i będzie zadyma.
itd
2022-12-07 14:40:50
Spytajcie co otym sadzi niejaki Siemoniak byly kierowca ryze,Wslawil sie tym ,ze zamowil dla armi niekompletne tablice Mendelejewa po przeszlo 3ys zasztuke,Byl jeszcze psychiatra Klich,Ta budowana przez nich armia bez problemow miescila sie na sypiacym sie stadionie narodowym,Nie zabierajcie na temat obronnosci platfusy glosu,
@@ Figuś :))))
2022-12-07 09:57:57
Nie jesteś zbyt inteligentny skoro nie rozumiesz dość prostej przecież wypowiedzi o zagrożeniach... ,Sprawne też jestes entuzjastą tzw chwilówek i parabanków bo to argumenty Mn ej więcej na tym samym poziomie co decyzję by spłacać lichwiarskie pożyczki kolejnymi pożyczkami i innych lichwiarzy. Gratulacje...
Głupi propagandziści
2022-12-07 09:53:35
Totalnej opozycji nie wiedzą że wielu żołnierzy Niemców jest w Szczecinie... Sami się osmieszacie powtarzając argumenty różnych siemoniaków. Z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa lepiej byłoby gdyby ewentualne rakiety zestrzeliwać poza polskim terytorium ale Niemcy nie chcą drażnić Rosji z którą planują robić interesy, poza tym ryzyko że te patrioty w Polsce będą użyte bojowo jest bliskie zeru więc i Niemcy bezpieczni a na Ukrainie kto wie jakby było. Opozycja chroni Niemców a nie Polaków.
Capilano
2022-12-07 06:33:31
Wiadomo, że pierwsze uderzenie skierowane będzie w system obrony powietrznej. Cwani Niemcy swoją obronę chcieli przenieść na nasze terytorium. Będą chronieni naszym kosztem, bo to na nas spadną pierwsze rakiety.
!
2022-12-06 22:58:04
narodowy socjalizm antyunijny,antynatowski,anty demokratyczny bohatersko walczy z problemami ktore sam stworzyl, docienk 1335343 i tak sie zyje w tym kraju z dykty i kartonu Polska w runie 2022 lub dluzej !
Hdgfj
2022-12-06 22:00:15
Żeby nie wiadomo co się działo Niemcy muszą mieć swoje bazy wojskowe w Polsce, i nasz rząd nie ma tu nic do powiedzenia.
@ Figuś :))))
2022-12-06 21:53:23
Rozumiem, że będą wymierzone na Zachód, bo przecież z Zachodu jest większe zagrożenie niż ze Wschodu! Ruski oszołomie :)))
FIGO
2022-12-06 21:14:55
Jaki blamaż ? Zobaczymy, czy dojdzie to do skutku. Zagrywka pod publiczkę , a głupie platfusy już jadą z koksem. Kiedy, to durne tałatajstwo się ogarnie. Debile szkolone TVN-em . Tusk im guru , Tusk im panem , a za roczek po wyborach w dupeńkę kolanem . Najecie się sukcesów . I jeszcze ta lewizna , skompromitowana morderstwami księży katolickim i działaczy podziemia. Powinnyście trawę wygryzać i prosić o wybaczenie. Parszywe zdrajcy i sprzedawczyki za unijo- soroszową kasę ! Taka prawda leszc
Blamaż
2022-12-06 20:45:47
Czyli po totalnej krytyce RURA ZMIĘKŁA KACZYSYNOWI ?? Co on teraz powie swoim wyznawcom , że niemiecki żołnierz stanie na wolskiej ziemi ?? Nie wierzę :)))

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA