Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
2 szczecin
REKLAMA

Umowa na system Patriot podpisana

Data publikacji: 28 marca 2018 r. 15:07
Ostatnia aktualizacja: 29 marca 2018 r. 10:52
Umowa na system Patriot podpisana
 

Podpisanie umowy na dostawę do Polski systemu Patriot to moment historyczny, który wprowadza polską armię i nasz kraj w zupełnie nowy świat, świat nowoczesnego uzbrojenia - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę systemu Patriot.

Szef MON podpisał w środę umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski; będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła".

- Niezwykły moment, powiedziałbym - wręcz moment historyczny. Podpisując tę umowę, przed momentem pan minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wprowadził polską armię, ale wprowadził także nas, Rzeczpospolitą Polską, w zupełnie nowy świat - w świat supernowoczesnej technologii, świat nowoczesnego uzbrojenia, nowoczesnych środków obronnych - mówił podczas uroczystości prezydent.

- Dzisiaj rozpoczynamy wyposażanie Polski w najnowocześniejszy system obronny, obrony przeciwlotniczej, obrony antyrakietowej średniego zasięgu, jaki w ogóle istnieje na świecie, co najważniejsze - system wielokrotnie sprawdzony - podkreślił Andrzej Duda.

Za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłacimy 4 miliardy 750 milionów dolarów; to dobra cena - poinformował w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że dostawy sprzętu nastąpią od 2022 roku.

Szef MON podkreślił, że resort postawił sobie zadanie, żeby system obrony "Narew" był kompatybilny z systemem obrony "Wisła". "Polski system obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej będzie kompatybilny, będzie zwarty, zapewni naszej ojczyźnie bezpieczeństwo" - powiedział Błaszczak.

Zaznaczył, że system obrony Patriot został kupiony dla Wojska Polskiego również ze względu na stacjonowanie w Polsce wojsk NATO, w tym wojsk Stanów Zjednoczonych. "Ten system zapewni bezpieczeństwo i integrację Wojska Polskiego z armią Stanów Zjednoczonych" - podkreślił szef MON.

- Zapłacimy za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki 4 mld 750 mln dolarów. To dobra cena - powiedział.

Minister zapowiedział, że Polska niezwłocznie przystąpi do drugiej fazy negocjacji; dostawy sprzętu nastąpią od 2022 roku. 

Ambasada USA w nadesłanym komunikacie zapewniła, że przyjmuje z zadowoleniem informację o podpisanej umowie między rządem USA a Polską. - Podpisanie umowy stanowi kulminację wysiłków podejmowanych przez oba kraje w okresie ostatnich kilku lat i jest bezpośrednim wynikiem spotkania prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy w lipcu ubiegłego roku w Warszawie - podkreślono.

Ambasada zaznaczyła, że "tym samym Polska dołącza do stale rosnącej grupy krajów z systemem PATRIOT". "Porozumienie na dostawę sprzętu, które będą realizować firmy Raytheon, Lockheed Martin i Northrup Grumman, postrzegamy jako kolejny krok ku poszerzaniu amerykańsko-polskiej współpracy wojskowej, stanowiącej kluczowy cel naszych relacji dwustronnych" - czytamy.

W komunikacie wskazano, że eksport amerykańskiego sprzętu wojskowego przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy. "Nie tylko w Ameryce, ale i w Polsce, co jest z korzyścią dla obu krajów" - dodano.

- Podpisanie umowy na zakup amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot, to dobra wiadomość - ocenili politycy PO. Ich zdaniem rząd jednak przepłacił za ten kontrakt. Tomasz Siemoniak i Czesław Mroczek krytykowali też rządzących za brak rozmów w tej sprawie z opozycją.

- To jest dobra wiadomość, że te negocjacje się zakończyły, że jest szansa na to, że wojsko polskie ten system otrzyma, że Polska będzie miała system obrony powietrznej - powiedział na środowej konferencji prasowej wiceszef sejmowej komisji obrony narodowej, b. wiceszef MON w rządzie PO-PSL Czesław Mroczek (PO).

Polityk ma jednak w tej sprawie "bardzo poważne wątpliwości", które dotyczą m.in. terminu dostawy i ceny rakiet oraz udziału polskiego przemysłu w realizacji kontraktu. - Jeszcze kilka miesięcy temu (ówczesny szef MON) Antoni Macierewicz zapowiadał, że dostawa tego systemu rozpocznie się w 2019 r. Teraz wiemy, że będzie realizowana w latach 2022-2024 i to pierwsze baterie. Kiedy będą dostarczone następne - nie wiemy - wskazywał Mroczek.

Zwrócił ponadto uwagę, że na razie pozyskujemy dwie baterie rakiet Patriot za ok. 17 mld zł. - Co do pozostałych sześciu baterii, bo konfiguracja będzie się zmieniać, czy cena będzie porównywalna? Pewnie będą droższe - przestrzegał szef sejmowej komisji. Według jego szacunków cały system ośmiu baterii będzie kosztował "nie mniej niż 60 mld złotych.

(PAP)

Fot. Jakub Szymczyk/KPRP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @ czy to jest naprawdę sukces?
2018-03-29 10:06:32
- pytanie czy ".. kontrakt ten nie będzie wykorzystywany przez żydów do wymuszenia na Polsce zwrotu mienie bez spadkowego którego wartość żydzi już oceniają na 300 mld $?" jest pytaniem retorycznym, każdy kto ma "iq" większe od ameby i zna "demokrację liberalną" wie jek działa "Nowy Największy Brat"...P.S - pisze się mienie bezspadkowe (razem), a żyd przez duże.
Do...Psychola od PO.
2018-03-29 09:12:22
Psychol od pisania PO i śledzenia komunistów nie odpuszcza. Przynajmniej rodzina ma spokój.
czy to jest naprawdę sukces?
2018-03-29 08:58:53
Kupili 1/4 systemu czyli 2 baterie za prawie 5 mld $. Cały system ma mieć 8 baterii i ma być zintegrowany z amerykańskim systemem obrony (według MON miał kosztować 30 mld zł a już na pierwsze 2 baterie wydaliśmy 16 mld zł )! Teraz pytanie w związku z tym czy kody źródłowe będzie mieć Polska czy Amerykanie czytaj Izrael? Czy nie powtórzy się sytuacja z Gruzji gdzie Gruzini podczas agresji rosyjskiej nie mogli użyć rakiet przeciwlotniczych zakupionych w Izraelu bo żydzi nie udostępnili im kodów dostępu!? Nasuwa się następne pytanie czy w związku z tym że dostawa pierwszych Patriotów nastąpi dopiero w 2022 roku kontrakt ten nie będzie wykorzystywany przez żydów do wymuszenia na Polsce zwrotu mienie bez spadkowego którego wartość żydzi już oceniają na 300 mld $?
Do... Lewackiej o-PO-zycji
2018-03-29 00:10:15
Wy sie lepiej zajmijcie... PO-usuwaniem waszych resztek z Ukladu Warszawskiego !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA