Piątek 09 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Premier o propozycji, by Patrioty z Niemiec trafiły na Ukrainę, a nie do Polski

Data publikacji: 2022-11-24 14:04
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-28 19:05
Premier o propozycji, by Patrioty z Niemiec trafiły na Ukrainę, a nie do Polski
Fot. PAP  

To dobra propozycja dla ochrony pogranicza Polski i Ukrainy; robimy wszystko, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa w tej części Polski - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki o propozycji strony polskiej dotyczącej przekazania niemieckich wyrzutni Patriot Ukrainie.

W środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie.

"Ten sam obszar, ta sama przestrzeń"

Premier zapytany został na czwartkowej konferencji prasowej przed wylotem na szczyt Grupy Wyszehradzkiej, czy wicepremier Błaszczak konsultował z nim zmianę decyzji w sprawie baterii Patriot, które ze strony niemieckiej miały trafić do Polski.

Szef rządu odpowiedział, że oczywiście były rozmowy, jak najlepiej wykorzystać propozycję Niemiec, by "chronić jak największą część tego obszaru, który jest zagrożony". "I oczywiście myślę, że taka propozycja, jaką złożyliśmy, będzie dobrą propozycją, która ochroni ten pas ziemi, tę granicę naszą, to zachodnie pogranicze ukraińsko-polskie i wschodnie pogranicze polsko-ukraińskie. Robimy wszystko, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, maksimum bezpieczeństwa w tej części Polski" - powiedział Morawiecki.

Przywołując tragiczne zdarzenie, do którego doszło w ubiegłym tygodniu w Przewodowie (woj. lubelskie), podkreślał, że wschodnia granica Polski i zachodnia granica Ukrainy, to "jest ten sam obszar, ta sama przestrzeń".

"Wschodnia granica Polski i zachodnia granica Ukrainy, a wiemy po ostatnim tragicznym zdarzeniu w Przewodowie, że to jest ten sam obszar, ta sama przestrzeń" - powiedział premier. "Chcielibyśmy, aby ta przestrzeń była jak najlepiej chroniona, żeby bomby i rakiety, które spadają na Kijów, na Lwów, na Iwano-Frankiwsk, czyli po naszemu dawniej Stanisławów, na Kowel, na Równe, na Łuck, na te wszystkie miasta, żeby one były chronione; stamtąd uciekają fale uchodźców do Polski i boimy się, obawiamy się takiej kolejnej wielkiej fali" - podkreślił szef rządu.

Niemiecka propozycja ws. Patriotów dla Polski

We wtorek, 15 listopada, gdy siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, na teren miejscowości Przewodów (woj. lubelskie) leżącej blisko granicy polsko-ukraińskiej spadła rakieta - jak później informowały polskie władze - najprawdopodobniej ukraińskiej obrony powietrznej, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. W ocenie polskich władz wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

W niedzielę, 20 listopada, minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD) zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

W poniedziałek 21 listopada rano wicepremier Błaszczak oświadczył, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister. Zapowiedział, że podczas rozmowy ze stroną niemiecką zaproponuje, by stacjonowały one przy granicy z Ukrainą. "Jestem po rozmowie z Ch.Lambrecht. Niemiecka minister obrony potwierdziła chęć rozmieszczenia wyrzutni Patriot przy granicy z Ukrainą" – poinformował tego dnia popołudniu. "Do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować. Liczę na szybkie przedstawienie szczegółów przez stronę niemiecką" – dodał.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził w poniedziałek, że propozycja Niemiec to "ważny gest sojuszniczy w tej sytuacji, w której dzisiaj znajduje się Sojusz Północnoatlantycki, w której dzisiaj znajduje się Polska, a także nasz sąsiad - Niemcy". Przypomniał, że w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę, do którego doszło w ubiegły wtorek, jedna z rakiet przypadkowo spadła na terenie Polski i skończyło się to tragicznie. "Chcielibyśmy, żeby te zestawy obrony przeciwrakietowej znalazły się blisko granicy, żeby tam chroniły ten obszar" - podkreślił.

Patrioty jednak dla Ukrainy?

Z kolei w opublikowanym w środę wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że propozycja Niemiec jest interesująca, ale on osobiście uważa, że "dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby, gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom, przeszkolili ukraińskie załogi, z zastrzeżeniem, że baterie miałyby być rozlokowane na zachodzie Ukrainy". "Wówczas pozwalałoby to zapewne skuteczniej, niż przy pomocy S-300, zestrzeliwać rakiety przeciwnika. Z drugiej strony uchroniłoby to nas przed tego rodzaju wydarzeniami, jak to, które miało miejsce w Przewodowie. Jednocześnie, gdyby Rosjanie postanowili nas zaatakować, to też byłaby dla nas ochrona" - powiedział szef PiS.

Później tego dnia szef MON napisał na Twitterze: "Po kolejnych atakach rakietowych Rosji, zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy".

Do zmasowanego rosyjskiego ataku na Ukrainę doszło również w środę. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że rosyjskie wojsko przeprowadziło atak na obiekty infrastruktury energetycznej; zaatakowane zostały elektrownie, elektrociepłownie, podstacje elektryczne oraz budynki mieszkalne. W wyniku ataków są zabici i ranni. Według resortu energetyki Ukrainy na skutek zmasowanego rosyjskiego ostrzału większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu.

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Do końca 2022 roku na wyposażenie Wojska Polskiego mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.

Po inwazji Rosji na Ukrainę, Niderlandy i Niemcy wysłały wiosną swoje baterie Patriot na Słowację. Lambrecht zapowiedziała, że niemieckie wsparcie lotnicze i przeciwlotnicze dla Słowacji zostanie przedłużone do końca 2023 roku.

Niemcy używają systemu Patriot od 1989 roku; obecnie mają 12 baterii bojowych Patriot PAC-3/PAC-3+ i dwie szkolne. Jak podaje Bundeswehra, jej Patriot jest zdolny jednocześnie obserwować do 50 celów, zwalczać do pięciu, a zasięg systemu to ok. 68 kilometrów.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ali Baba i w drogę
2022-11-29 11:08:35
Ali Baba i 40-stu oligarchów są ważniejsze niż Polskie granice z Ukrajustanem? Niech Pan Plemiel nie wtrąca się w obce konflikty graniczne bo takich na świecie są całe tuziny. Zadnieprze sobie poradzi, jak ma takich bogatych sponsorów z USA. Nie nasze to porachunki tylko postsowieckie i nie nasze to hektary. Jak ktoś ma za dużo ziemi to ma kłopot i nasza Jagiellońska przeszłość dowiodła, że nie warto tracić na zdrowiu i dorobić się kalectwa w obronie cudzych latyfundiów. Droga wolna, kto chce...
Do Simca i Myśl
2022-11-28 18:58:15
Wy pachołki za grosiny sprzedalibyście naszą Ojczyznę , co niniejszym czynicie PISząc takie brednie. Wystarczy włączyć MYŚLENIE i przywołać fakty o pieniądzach z KPO ?? Co krzywousty Morawiecki zapomniał , co podPISał ?? to ,że "patrioty" musiałyby być przekazane z żołnierzami Bundeswehry, co z samolotami należącymi do kompletu patriotów ?? Was inaczej , jak zdrajcami Stanu i wrogami Ojczyzny nazwać nie można !! Byle do wyborów i za twarz przed oblicze NIEPISOWSKIEGO SĄDU !!W 100 dni rozliczyć
do @ Simca
2022-11-28 16:05:31
Niech Niemcy tylko zapłacą za słuszne i należne Polsce reparacje i zadośćuczynienia wojenne, zwrócą aktywa i kasa popłynie. Niech europosłowie POKOnanych przestaną "gardłować" i głosować przeciwko Polsce w PE i kasa popłynie. UE zatwierdziła KPO dla Polski a pani Ursula to podpisała w Warszawie w obecności Prezydenta RP i Premiera RP. Nie zmienia się zasad w trakcie gry bowiem wtedy gra może trwać bez końca.
@ Myśl
2022-11-28 15:45:11
Nie jątrz a zacznij myśleć racjonalnie. Sprawdź informacje bo w Niemczech jest afera i krytykowana jest ich pani minister obrony za to, że propozycji ws. Patriotów dla Polski nie skonsultowała i nie uzgodniła z Bundeswehrą. Zatem może to raczej taka "propozycja pod publiczkę" i inicjatywa własna p.minister dla rozgłosu. Tak było jak Niemcy obiecali nam przekazanie swoich czołgów 2A4 w zamian za przekazane przez Polskę na Ukrainę nasze T-72. I co? To że niemieckie czołgi dostali Czesi i Słowacy.
@ Simca
2022-11-28 14:00:29
Niech Polska tylko wypełni to co podPISał Morawiecki i kasa popłynie ...
Simca
2022-11-27 12:50:13
Odbieranie propozycji Niemiec jako "sojuszniczy akt dobrej woli" jest naiwnością. Wystarczy zaobserwować politykę Berlina wobec Rosji w ostatnich latach. Pomoc dla Ukrainy - z ich strony - też obarczona jest lawiną propagandowych zapewnień i brakiem konkretów. Oferta Patriotów dla naszego kraju bardziej by generowała napięcia z Ukrainą niż przyniosła pozytywne efekty militarne. Chyba Berlinowi o to chodziło. Jeżeli Niemcy chcą nam naprawdę pomóc to niech wpłyną na KE ws sankcji na Polskę.
PO-pierdujesz!
2022-11-27 10:30:39
Niemcy chcieli wysłać tylko "samą technikę" bez "pilotów" - nie chcą brać opowiezialności za "wynik strzelania" (udział w wojnie z Rosją). "A jak stacjonują u nas żołnierze NATO, to natychmiast" jest tzw. "oficer łącznikowy", który dba aby Błaszczakowi i Morawieckiemu nie odbiło bronić Ukrainy jako "poddany sługa". Polska jest w NATO i Eurokołchozie - otrzymuje polecenia stamtąd. Przypomnij sobie co wygadywał "Długo_PiS" w sprawie MiG-ów i jak dawał "du(d)y" gady Stoltenberg "dał głos" .
@do O kurcze! I Pan/
2022-11-27 09:40:43
No przecież! Jak wysyłamy nasze F-16 np. do Litwy, to od razu latają nimi Litwini. A jak stacjonują u nas żołnierze NATO, to natychmiast trafiają pod polskie dowództwo. Inaczej są tyle przydatne co "Frygi".
do O kurcze! I Pan/P
2022-11-26 21:36:44
- nie kumasz PO_j.bku (o). Problem w tym iż Niemcy nie udostępnili możliwości użycia owych Patriotów w systemie obrony Polski. O tym kiedy i w co ma celować Patriota decydują w tej chwili Niemcy. Taką "zabawkę" można postawić w każdym kącie jak "Frygę" - tylko do popatrzenia. Aby "Patriota" mógł być użyteczny musi być zintegrowany w systemie obrony Polski.
dodo@.."wadza"
2022-11-26 20:06:49
Ty sobie wyhodowałeś nienawiść do Niemców na serialu "czterej pancerni i pies " ?? THE BILL !!
@do@.."wadza"
2022-11-26 18:33:41
O kurcze! I Pan/Pani się nie boi? Tak blisko granicy! A za granicą Patrioty (obrona powietrzna)! Z guzikami! Strach się bać! Nocne koszmary zapewnione. A ten stres?
do@.."wadza"
2022-11-26 17:10:41
- nawijasz "..aby zohydzać Niemcy ( i mobilizować swój elektorat wyborczy) niż zabezpieczyć Polaków . Zastanowiłeś się PO_tłuku co się stanie gdy "Patriota" ustawiony w Polsce "szczeli"? Kto naciśnie "guzik", aby "Patriota szczeliła"? "Guzik" PO_siada tylko "były nazista" i on decyduje kiedy i kogo "pierdyknie Patriota". Wynik jest jasny; - wpier..l dostanie Polska, a "były nazista" będzie sie śmiał z durnych "Polacken" l kupi gaz od "Putka", albo dostanie w ramach "ws_PO_magania wzajemnego".
Berlin
2022-11-26 14:48:12
Berlin notorycznie nie dotrzymuje swych zobowiązań i deklaracji. Zwodzi sojuszników i Ukrainę w sprawie pomocy walczącemu krajowi
A wy się
2022-11-25 15:02:45
Zżymacie gdy piszę o budowaniu ukropolin i zmianie struktury narodowościowej Polski. PiS i PO (einetotaloposition) to antypolskie ruchawki.
@ Konstanty
2022-11-25 13:03:11
Czy ty te swoje "przemyślenia" to z Moskwy czy z Berlina piszesz ?
Konstanty
2022-11-25 08:26:58
Morawiecki to sprzedawca kredytów, jego mocodawcy bankierzy zrobili go premierem Polski. Polska jest sterowana z tylnego siedzenia rodami zagranicznych bankierów. Morawiecki to Polak, ale etnicznie żyd i ukrainiec, sam o tym mówi i posyła swoje dzieci do zydowskiej szkoły. Matka Kaczyńskiego urodzona w Odessie, rodzina z Odessy Ukraina. Polskość mają we krwi.
Myśl
2022-11-24 21:54:40
To nie mogło się udać. Rządzący w Polsce prezes partii PIS nienawidzi Niemców i pomocy dla Polaków od nich nie przyjmie. Ponadto może marzy się prezesowi konflikt NATO - Rosja (stąd propozycja wysłania Patriotów do Ukrainy), a ma ograniczoną wyobraźnię o jego skutkach. Dla prezesa ważne są jego wojenki, a nie Polacy.
Miś II
2022-11-24 18:48:34
Niemcy nie wyślą swoich żołnierzy z rakietami na Ukrainę ,gdyż wówczas byłoby to odczytane jako zaangażowanie NATO po stronie Ukrainy . Morawiecki i Błaszczak są chyba bez mózgu pieprząc takie propozycje !
Taka to "wadza"
2022-11-24 18:27:51
Tylko nie wspomniał ,że gdyby trafiły na Ukrainę , to razem z żołnierzami Niemiec , czyli NATO !! I co na to PUTIN ?? Jak trafią do Polski , to będzie ok. , ale dla PIS ważniejsze jest , aby zohydzać Niemcy ( i mobilizować swój elektorat wyborczy) niż zabezpieczyć Polaków . Czas na was Pisowcy !!
Zrozumiałe jak Wołyń
2022-11-24 15:16:17
Jako "słudzy Ukrainy" nie mogli wystąpić z inną propozycją.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA