Wiedeń to nie tylko wspaniała architektura, walce czy tort Sachera. Stolica Austrii to najbardziej zielone miasto świata 2020. Jakby tego było mało, została uznana za „miasto o najwyższej jakości życia” i to po raz dziesiąty!
Listę najbardziej zielonych miast opublikowano podczas Światowego Dnia Ziemi. Oceniano je według 9 „zielonych” kryteriów. Wiedeń został liderem m.in. w kategoriach: parki i publiczne tereny zielone, komunikacja publiczna (korzysta z niej co drugi wiedeńczyk), energia odnawialna (30 proc. potrzebnej miastu energii jest z OZE), lokalne targi produktów rolnych.
Dzięki Lasowi Wiedeńskiemu i terenom naddunajskim prawie połowa austriackiej metropolii to obszary zielone. Wspaniałe klomby, różane ogrody, trawniki i otoczone drzewami aleje to serce wiedeńskich parków. Jest ich 990! Położony pomiędzy głównym gmachem uniwersytetu a kościołem wotywnym park Zygmunta Freuda jest ulubionym miejscem wiedeńczyków do leżakowania i opalania się. Latem, rano, przywożonych jest tam 100 leżanek, które przez cały dzień są do dyspozycji spacerowiczów. Natomiast w parku Bruno Kreisky’ego do października można wypoczywać na hamakach. Park pałacowy Schönbrunn oraz ogród pałacowy Belweder są na liście dziedzictwa kulturowego. Od 2010 r. w Schweizergarten stoi ponad 2-metrowy pomnik Fryderyka Chopina. W Wiedniu możliwości odpoczynku są niezliczone. Obojętne czy idzie się na spacer po zielonym Praterze (6 mln m kw.), zatrzymuje w oberży podczas wędrówki po górach Wienerwald, czy zwiedza zoo Lainzer Tiergarten (2500 ha).
Wiedeń jest jedyną metropolią na świecie, która w swoich granicach ma godne uwagi winnice. Winorośl uprawia się na prawie 700 ha. Każdego roku w mieście produkuje się 20 tys. hl wina, które w większości jest sprzedawane na miejscu. Unikatowe jest Wiener Gemischte Satz. Powstaje z co najmniej 3 odmian winogron z danej winnicy i można je tłoczyć jedynie w Wiedniu. Wiedeńska kultura gospód podających młode wino typu Heuriger od 2019 r. należy do niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
W Wiedniu jest ok. 800… gospodarstw rolnych! Zbiera się tutaj więcej ogórków niż w innych regionach Austrii. Podobnie jak bakłażanów, pietruszki, pomidorów i papryki chili.
Wiedeńskie Miejskie Zakłady Ogrodnicze utrzymują prawie pół miliona drzew: 95 tys. alejowych i ulicznych, 188 400 parkowych, 1900 na obszarach firmowych i ok. 200 tys. leśnych, jak w Praterze.
Wiedeń jest też dumny z sieci wodociągowej. Woda trafia do niego ze źródeł w Alpach, bez zastosowania pomp, ale po surowej kontroli. Po drodze przepływa przez elektrownię wodną, wytwarzając 65 mln kWh energii. Wiedeń jako pierwsze miasto na świecie objął „białe złoto” ochroną konstytucyjną. Można zaspokoić tam pragnienie w jednym z 1000 stałych źródełek z wodą pitną, Są też przenośne.
Miasto walczy ze zmianami klimatycznymi. Przez sadzenie jak największej liczby dużych drzew, tworzenie zielonych ścian, wymianę nawierzchni likwiduje „wyspy ciepła”, czyli miejsca, gdzie króluje beton i asfalt. Wiedeń ma też projekt sieci „chłodnych ulic”, czyli nasadzeń ok. 100 drzew wzdłuż danej ulicy.
Marzenna Głuchowska
Fot. Oesterreich Werbung/Willfried Gredler-Oxenbauer