niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zieleń nareszcie eksplodowała!

Zieleń nareszcie eksplodowała!

Zieleń nareszcie eksplodowała!
Data publikacji: 2020-06-01 19:36
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-02 14:01
Wywietleń: 924 456892

Jeszcze dwa tygodnie temu załamywaliśmy ręce z powodu suszy, która dotknęła nie tylko rolników, sadowników i ogrodników, ale także miejskie parki, trawniki i klomby. Nie dziwiły nas apele o niekoszenie trawników i o oszczędność wody, bo były one oczywistością. Dramatyczne przepowiednie pogodowe na szczęście się nie sprawdziły, a my odetchnęliśmy, dosłownie i w przenośni, łykiem świeżego powietrza.

– Ostatnie dni są dla nas jak zbawienie. Wilgotność ścioły leśnej wyraźnie się poprawiła i wynosi obecnie od czterdziestu do pięćdziesięciu procent. Ale najważniejsze jest to, że ruszyła roślinność: mchy, porosty, trawy, krzewy. Buchnęły także liście, a to wszystko razem oznacza, że wilgoć może utrzymać się dłużej, bo ma zieloną warstwę ochronną. Ostatnie opady zatrzymały też liczbę pożarów, których przedtem było bardzo dużo – podkreśla Maciej Lipka w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Z ostatnich opadów zadowoleni są także rolnicy, bo wszystko rośnie teraz jak na drożdżach. – Te ostatnie deszcze uratowały zboża, łąki odżyły i trawa szybko rośnie, co zapowiada udane sianokosy – mówi Andrzej Nijak, rolnik ze Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim.

Oprócz pięknej, bujnej zieleni, którą widzimy wokół, budujący jest także widok rzek, rzeczek, jezior i strumyków, bo ich poziom trochę wzrósł, co także dobrze wróży na najbliższe tygodnie. Co będzie jednak dalej – nie wiadomo, bo pogoda, jak dobrze wiemy, zmienną jest i potrafi zaskakiwać.

Jednak następstwa niedawnej suszy ciągle odczuwamy, szczególnie jeżeli chodzi o zasobność naszych portfeli. Bo ceny warzyw i owoców wyraźnie poszły w górę i nie zanosi się wcale na ich znaczącą obniżkę. Warto podkreślić, że poza suszą na ceny wpłynęły także chłodne noce. Pomarzło wiele drzewek owocowych, w tym czereśnie, jabłka i wiśnie. I choć w ostatnich dniach część z nich wróciła po tzw. odbiciu do w miarę normalnej wegetacji, to jest już pewne, że owoców będzie mniej.

W ostatnich dniach w „Kurierze” sporo uwagi poświęciliśmy trawnikom w mieście, apelując o to, by ich nie kosić. Nie wszyscy jednak te apele usłyszeli. A szkoda, bo krótsza trawa nie zatrzymuje tak dobrze, jak długie źdźbła wody. W tej dłuższej pojawiają się też kwiaty i inna roślinność, która chroni miejską zieleń przed wyschnięciem. Warto o tym pamiętać…

Czy te ostatnie ożywcze opady mogą nas zupełnie uspokoić? Otóż nie, bo wystarczy kilka słonecznych dni i wiatr, który także wysusza, by ponownie zagroziło nam widmo suszy. Dlatego warto oszczędzać wodę, zbierać ją w beczki, wiadra i inne pojemniki, by potem podlać przydomowe ogrody. Warto też, o co apeluje m.in.szczeciński magistrat, założyć osobne liczniki do podlewania kwiatów i trawników, które oznaczają niższe opłaty i oszczędność coraz cenniejszej wody. ©℗

(mos)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

topaz
Generalnie wszędzie beton i ogródki z piwskiem.
2020-06-02 09:58:14
@ Miasto?
Typowe trzecie pokolenie szczecińskich pionierów-półanalfabetów z lat po 45-tym. Zresztą to w dużej części to byli poczciwi ludzie. Ale teraz ma być wszystko poniklowane, poasfaltowane, pobetonowane. Wytrute komary(z wszystkimi owadami i tym samym ptakami). Na najpiękniejszych szczecińskich alejach ogródki piwne. Oczywiście ma być Floating garden, Floating and Fluttering shit. Oh Yes !!
2020-06-02 09:01:07
Miasto ?
Nie kosić trawników, nie zgarniać liści jesienią, nie pielęgnować drzew ... czy my z miasta robimy dżunglę ? Za niedługo będziemy karmić dzikie zwierzęta w miastach a później polować na nie odziani w skóry.
2020-06-02 08:25:08
;/
Nareszcie? Miasto wygląda, jakby nie miało gospodarza. Chociaż w sumie...
2020-06-02 07:00:26
Dryja
Cyt. "kilka słonecznych dni i wiatr, który także wysusza". I wystarczy jeden niedogaszony pet żeby było jak niedawno na Biebrzy. To jest Miasto kochani EKO, MIASTO!
2020-06-01 23:32:33
Ha, ha, ha
Przepowiednie ekohisteryków się nie sprawdziły?? O! Jak przykro... :)) Dobrze, że na koniec artykułu chociaż trochę nas postraszyli fachofcy od klimatu, trawki i kwiatków :))
2020-06-01 21:16:52
Kiedy eksploduje ten biały upiór ?
.
2020-06-01 20:26:56

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie