czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Zaskakujący sojusz polskiego rządu

Zaskakujący sojusz polskiego rządu

Zaskakujący sojusz polskiego rządu
Data publikacji: 2016-01-03 21:57
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1815 85140

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla Reutera szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że Polska jest skłonna do kompromisu w rozmowach z W. Brytanią na temat europejskich imigrantów w zamian za wsparcie ws. zwiększenia obecności NATO w Europie Środkowej.

Polska może być otwarta na negocjacje w sprawie żądań Londynu dotyczących ograniczenia w Wielkiej Brytanii praw imigrantów z Unii Europejskiej, jeśli Londyn pomoże jej zwiększyć obecność NATO w Europie Środkowej - relacjonuje Reuters.

Agencja przypomina, że Polska jest w UE jednym z najbardziej kategorycznych krytyków propozycji premiera Davida Camerona dotyczących ograniczenia świadczeń dla imigrantów z krajów unijnych; kwestia ta jest jednym z tematów rozmów, jakie Londyn prowadzi z UE w ramach starań o renegocjację warunków, na jakich Wielka Brytania przynależy do Unii.

W roku 2016 lub 2017 ma się w Wielkiej Brytanii odbyć referendum, w którym Brytyjczycy zdecydują o ewentualnym wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE. W nadziei na przekonanie swych wyborców do pozostania w Unii Cameron zabiega w UE o ustępstwa, między innymi dotyczące swobody przemieszczania się obywateli państw unijnych i brytyjskich świadczeń dla pracowników z UE.

Jak dotąd Warszawa nie zgadzała się na ograniczenie świadczeń dla Polaków pracujących na Wyspach - przypomina Reuters. "Jednak konserwatywny rząd (Beaty) Szydło chce uzyskać dyplomatyczne zwycięstwo podczas szczytu NATO, który ma się odbyć w lipcu w Warszawie". "Waszczykowski powiedział, że te dwie kwestie dyskutowane są w tandemie" - podaje agencja.

"Pytany o to, czy Wielka Brytania może zaoferować coś Polsce, by zmiękczyć jej sprzeciw wobec propozycji Camerona, Waszczykowski powiedział: <<Oczywiście. Wielka Brytania może zaoferować coś Polsce w kwestii międzynarodowego bezpieczeństwa>>" - pisze Reuters.

"Wciąż uważamy się za członków NATO drugiej kategorii, ponieważ w Europie Środkowej (...) nie ma znaczących sił sojuszu lub instalacji obronnych, co daje Rosjanom wymówkę do rozgrywania tego regionu" - powiedział Waszczykowski.

Dodał: „Wielka Brytania mogłaby wesprzeć nasze oczekiwania dotyczące wojskowej obecności Sojuszu na polskim terytorium".

Relacjonując rozmowę z szefem polskiego MSZ, Reuters pisze dalej: "Waszczykowski powiedział, że Polska chce wyrównać konsekwencje wszelkich cięć osłon dla polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii, planując comiesięczne wypłaty gotówki dla rodzin z dziećmi, w nadziei na to, ze polscy pracownicy zostaną w kraju zamiast emigrować".

"Wiemy, że brytyjski system opieki socjalnej jest bardzo rozbudowany i może nie unieść (kosztów osłon dla imigrantów). A zatem zajmujemy się tą kwestią, zwiększając nasze osłony socjalne, i chcemy też podnieść pensje w Polsce" - powiedział Waszczykowski. (pap)

Fot. DARIUSZ GORAJSKI

 

Komentarze

Observer raz jeszcze,
Odp. do wpisu dom ! Co boisz sie prawdy... ktora "koli i boli"...??
2016-01-05 02:25:56
dom
Do Observer: dobrze bo Tobie te majtki chyba przeszkadzaja! a korekta systemu socjalnego w Angli to nie Twoja sprawa i Pana ministra Waszczykowskiego.
2016-01-04 13:37:42
No to
Dla Polski bazy NATO a Polacy w GB to dla Pana ministra bez znaczenia
2016-01-04 11:24:12
Pracujacy,
Odp. do Zdrady...! Kto tu poniza pracujacych i placacych Podatki...? Tak Pan Cameron jak i Pan Waszczykowski reaguja na tzw. nierobow, cwaniakow i kombinatorow tak meskich jak i damskich...probujacych i wykorzystujacych Angielski System Socjalny i jego rozne formy wielomiesiecznych czy wieloletnich... zapomog i zasilkow ! !
2016-01-04 10:50:13
Oko
Panie Waszczykowski ! Polsce potrzebne NATO .....ha ha. Nie wypada aby Polak tak mowil o Polakach !!!
2016-01-04 10:45:24
Observer,
A z jakiej racji Wielka Brytania ma wogole utrzymywac tak tych cudzoziemcow... jak i tych Polakow... ktorym i tam w Angli nie chce sie pracowac i latami wykorzystuja tamtejszy System Socjalny ? Kiepskiej "tancerce / tancerzowi" to i majtki w kroku przeskadzaja ! !
2016-01-04 10:32:37
Zdrada
Ten Pan Waszczykowski niech nie wypowiada się obywateli którzy z nim nic nie maja wspólnego. Niech nie poniża polaków którzy pracuja w UE. Niech dba o drugi drób.
2016-01-04 02:58:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy