Czwartek 01 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Uchodźcy? Niekoniecznie...

Data publikacji: 2015-12-21 11:01
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-23 23:54
Uchodźcy? Niekoniecznie...
Fot. EPA/GEORGI LICOVSKI  

Tylko 5 proc. badanych przez CBOS uważa, że Polska powinna przyjmować uchodźców z krajów, gdzie toczy się wojna i pozwalać im na osiedlenie. 53 proc. jest przeciw przyjmowaniu uchodźców a 37 proc. jest skłonnych udzielić im schronienia do czasu, aż będą mogli wrócić do swoich krajów.

Jak podkreśla CBOS w grudniu liczba przeciwników przyjmowania uchodźców przekroczyła liczbę osób choćby czasowo gotowych udzielić schronienia uchodźcom (53 proc. wobec 42 proc.). Według CBOS wzrost ten jest zapewne po części skutkiem ataków terrorystycznych w Paryżu sprzed miesiąca, których dokonali muzułmanie inspirowani przez tzw. Państwo Islamskie.

Wiek i wykształcenie

Sprzeciw wobec przyjmowania uchodźców jest wyrażany tym częściej, im młodsi są badani. Wśród najmłodszych respondentów tylko 25 proc. akceptuje udzielanie, choćby czasowego, schronienia osobom z terenów objętych konfliktami zbrojnymi. Wśród badanych 45-letnich i starszych – jest to 49 proc. Stosunek do przyjmowania uchodźców jest związany również z wykształceniem ankietowanych. Im słabiej są oni wykształceni, tym częściej wyrażają sprzeciw. Wśród osób z wykształceniem wyższym 55 proc. godzi się na ich przyjęcie, przynajmniej na pewien czas.

Poglądy

Poglądy na to nie są związane z preferencjami wyborczymi. Sympatycy PiS oraz ugrupowania Kukiz’15 w zdecydowanej większości się temu sprzeciwiają (odpowiednio 74 proc. i 85 proc.). Natomiast zwolennicy Nowoczesnej i PO znacznie częściej niż ogół badanych popierają takie działania, chociaż w Platformie także przeważają przeciwnicy przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki (53 proc. przeciwników wobec 44 proc. zwolenników), a w Nowoczesnej – zwolennicy (58 proc. popiera takie działania, 35 proc. się im sprzeciwia).

Obawy

Według CBOS Polacy obawiają się skutków przyjęcia uchodźców. 78 proc. respondentów uważa, że przyjęcie takiej liczby uchodźców, jaka została nam wyznaczona przez Komisję Europejską, będzie dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Tylko 15 proc. sądzi, że nie są to duże koszty dla naszego państwa. 78 proc. jest przekonana, że przyjęcie uchodźców obniży poziom bezpieczeństwa w Polsce. Dlatego większość Polaków (66 proc.) przychylnie przyjęłaby starania rządu o zmianę wcześniejszych ustaleń.

Ukraińcy? Tak

Respondentów spytano także o stosunek do przyjmowania uchodźców z Ukrainy. Okazuje się, że poparcie takich działań deklaruje 60 proc. Polaków. Odsetek ten właściwie się nie zmienia od września. 33 proc. sprzeciwia się takim rozwiązaniom. Poparcie dla przyjmowania uchodźców z Ukrainy rośnie wraz z wykształceniem badanych i oceną własnych warunków materialnych. Najczęściej przeciwnikami przyznawania statusu uchodźcy Ukraińcom są najmłodsi badani (49 proc.). (pap)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Proponuje wiec spotkanie z "rzeczywistoscia"...,
2015-12-23 22:51:48
Odp do: @ EU wyklada...! Chlopie tu nie ma sie czego czepiac, to co opisuje... to sa tylko skromne fakty ! A bys wiecej nie musial tego czytac...to wybierz sie do najblizszych Niemiec, Dani czy Szwecji... to zobaczysz masowa imigracyjna "rzeczywistosc" na wlasne oczy i uslyszysz na wlasne uszy...! I jak wrocisz, to ewentualnie dalej bardziej juz konkretnie... PO-gadamy ! !
@ UE wykłada...
2015-12-23 07:21:06
Nie czepiaj się, że obcokrajowy nie dają sobie rady z językiem polskim. Podejrzewam, że jesteś Polakiem, a tymczasem Twoja polszczyzna bardzo kuleje. Aż nie chce mi się liczyć, ile błędów zrobiłeś w tak krótkim tekście.
UE wyklada tylko "pare groszy" na krotki PO-czatek...,
2015-12-23 00:49:43
Jak rzekomo "PO-lski bocian" moze PO-laczyc czarne z bialym i do tego jeszcze czerwone, to bardzo prosze przyjac takiego "Bociana" czy taka "Bociania Rodzine" PO-d swoj prywatny dach i utrzymywac Ich przez minimum 7-8 lat... nim "jako-tako" naucza sie jezyka i byc moze Ktos Ich w koncu "jako-tako" zatrudni..! Nie mowiac juz o tych "sprytnych Bocianach" ktorzy i PO 10-ciu i wiecej latach... jeszcze nie chca, nie moga lub nie PO-trafia dac sobie rady z jezykiem danego Kraju ! Krajowe pieniadze podatnikow powinny byc przeznaczone przede wszystkim dla tych osob i Rodzin w Polsce.. co na nie wpierw zapracowali... ! W Dani np. ustalaja juz Prawo... by juz przy wjezdzie na granicy pozostawic imigrantowi tylko; prywatna obraczke, zegarek, 3 tys. dunskich koron... a reszta jaka ewentualnie bedzie posiadal, to ma byc konfiskowana na najblizsze utrzymanie imigranta ! W Szwecji Minister Finansow mowi juz o duzym zapozyczeniu sie Kraju w Bankach Swiatowych... by pokryc koszty imigracji juz na rok 2016-ty, gdzie o roznego rodzaju najblizszych "cichych i glosniejszych" podwyzkach na co sie da... juz nie wspomne ! Reasumujac: to tak na razie moze na tyle...??
Do Paryż i Kopenhaga
2015-12-22 17:51:33
Niemniej jednak taki bocian łączy czarny z białym, a nawet czerwonym. Można? Można.
STOP islamskiemu najazdowi!
2015-12-22 11:35:00
Żadnego sprowadzania Afryki do Europy! Wynocha z multikulti!
Na co sie zanosi...??
2015-12-22 11:09:16
Inny przyklad...Szwecja w tym roku przyjela do tej pory ponad 150 000 imigrantow ! Natomiast popularnosc Parti, ktora nosi nazwe Szwedzcy Demokraci ktorzy sa przeciwko MASOWEJ imigracji na taka skale... caly czas rosnie i na dzien dzisiejszy wynosi juz ok. 20 % ! Nie mowiac juz o podpalaniu Osrodkow w ktorych sa, czy maja byc umieszczeni imigranci...gdzie od 01.07. 2015-go roku, Policja ma jeszcze do rozpatrzenia 43 podpalenia...! !
Paryz i Kopenhaga... PO-czatkiem,
2015-12-21 23:40:14
A po drugie, bialego Kanarka jeszcze dlugo, bardzo dlugo nie PO-godzi sie... z czarna Wrona czy Krukiem ! !
Brukselskie "zachcianki"...Naszym kosztem,
2015-12-21 23:32:56
Roznica pomiedzy bialym a czarnym zawsze byla, jest i bedzie WIELKA i nawet "madra" Bruksela nic tu nie zmieni, a wrecz przeciwnie... doprowadzi predzej czy pozniej do mniejszych czy wiekszych konfliktow, zaburzen czy w koncu i wojen ! !
Sondaż
2015-12-21 11:43:58
Dobrze, że w końcu jest rząd, który słucha swoich obywateli.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA